×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
25. jūnijs, 2013
Drukāt

Līcijas – ogas, kas pagarina jaunību (1)

godziogas12

Visā pasaulē ļoti populāras kļuvušas veselīgās godži ogas. Tās aug Ķīnā, Mongolijā, Krievijā… Varbūt varētu audzēt arī Latvijā? 
Džuljeta L. Rīgā

 

Parastā līcija (Lycium barbarum), godži, Tibetas mūku bārbele jeb Himalaju bārbele ir nakteņu dzimtas krūms. Tās dzimtene ir Ķīna, aug arī Sibīrijā. Krūma maksimālais augums ir 2 – 3 m, bet Latvijā sasniedz apmēram 1,5 m augstumu. Augam ir pelēkzaļas lapas, nelieli ziedi purpura krāsā, zied no jūnija līdz augustam. Ogas ienākas no augusta līdz oktobrim, tās ir līdzīgas bārbelēm – nelielas, iegarenas, sarkanas. Pilnīgi nogatavojušās tās ir saldas, sulīgas un garšīgas.

Parastā līcija ir gan krāšņum­augs, gan labs nektāraugs, turklāt tai piemīt ārstnieciskas īpašības. Ar daudzām bioloģiski aktīvām vielām bagātās ogas jau sen plaši izmanto tradicionālajā ķīniešu, korejiešu, japāņu un Tibetas medicīnā. Pastāv uzskats, ka, katru dienu apēdot vismaz dažas godži ogas, var aizkavēt novecošanās procesu – dzīvot veselīgu dzīvu un par desmit gadiem ilgāk nekā citi. Regulāra ogu lietošana uzturā arī stiprina locītavas un kaulus, uzlabo redzi, pazemina cukura un holesterīna līmeni asinīs.

Ogas novāc, nopurinot uz seguma. Tās var ēst svaigas, kā arī izmantot žāvētas kā rozīnes, pievienot salātiem, saldajiem ēdieniem, jogurtiem, mērcēm, dzērieniem, piemēram, tējai.

Tā kā līcijas ir augstkalnu augi, tām noteikti vajadzīga saulaina vieta. Stādaudzētavas “Lēpes” vadītāja Irina Strautiņa stāsta, ka labai augšanai nepieciešama viegli skāba augsne, kas nedaudz bagātināta ar trūdvielām. Stādāmo bedri izrok 40 x 40 x 40 cm lielu, tajā 10 cm biezā kārtā iepilda labi sadalījušos kūtsmēslus vai kompostu, tad ieber auglīgu augsni.

Līcijas ir sausumizturīgas, pacieš arī augstu sāļu koncentrāciju, tām ir laba salizturība (atbilst 5A izturības zonai; iztur līdz -29 °C), arī ļoti laba ataugšanas spēja. Sāk ražot otrajā trešajā gadā pēc iestādīšanas.

SIA “Hedera” direktors Raimonds Petrovskis iesaka sākumā (divus trīs gadus pēc iestādīšanas) līcijas piesegt, katrai uzberot pāris spaiņu sausas neitralizētas kūdras. Sevišķi svarīgi tas ir aukstās ziemās vai kailsalā. Pavasarī segumu noņem. Vēlāk, kad jaunie augi ir kārtīgi iesakņojušies, piesegšana vairs nav nepieciešama.

Parastās līcijas šķirnes ‘Big Lifeberry’ konteinerstādus (augi 20 – 30 cm gari) par 4 latiem gabalā var iegādāties stādaudzētavā “Lēpes” (Garkalnes novada Sunīšos). Tie ievesti no Vācijas kā jaunstādi, stādaudzētavā aug jau otro gadu, augi 15 – 20 cm augsti. Divgadīgi līcijas stādi būs pārdošanā arī SIA “Hedera” (Rīgā, Varkaļu ielā 1).

 

UZZIŅA

Vairākiem nakteņu dzimtas augiem jau izsenis piedēvē maģiskas īpašības. Tie visi ir vairāk vai mazāk indīgi. No nakteņu dzimtas augiem Latvijā aug bebrukārkliņš, melnā driģene, spuldzeņu nikandra, melnā naktene, parastais velnābols un citi.

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Licija un godzi nav viens un tas pats! Licija nav liidziiga baarbelei un no taas nevar ieguut kalteetaas godzi ogas!

Draugiem Facebook Twitter Google+