Dabā
Zaļā dzīvošana

Lidmašīnas darbinās “degviela no kokvilnas” 0


No novalkātajiem krekliem grib ražot degvielu.
No novalkātajiem krekliem grib ražot degvielu.
Foto – Scanpix/REUTERS/LETA

Zinātnieki visā pasaulē intensīvi strādā, lai atklātu jaunu alternatīvu degvielas ieguvei lidmašīnām. Japāņi veco apģērbu izmantos degvielas ražošanai.

Japānas zinātnieki plāno aviācijas degvielas izgatavošanai izmantot novalkāto un nederīgo apģērbu, lai samazinātu no naftas ražotās degvielas patēriņu, kuras sadegšana veicina globālo sasilšanu. Viņi uzskata, ka šī iniciatīva radīs apvērsumu zinātnē un aviācijas biznesā.

Japāņi jau vairākus gadus strādā pie tehnoloģiju attīstības, lai no novalkātajiem krekliem un džinsiem radītu bioetanolu, ko var izmantot degvielas ražošanā. Jaunās tehnoloģijas pamatā ir vienkāršs process, kas ļauj no kokvilnā esošā cukura iegūt spirtu bioetanola ražošanai. Novalkātā kokvilnas apģērba savākšanā jau iesaistīti vairāki veikalu tīkli Japānā. Sākotnēji “degvielu no kokvilnas” pievienos parastajai aviācijas degvielai. Pirmie izmēģinājumi notiks jau 2020. gadā. Ja izmēģinājuma lidojumi būs veiksmīgi, tad jau pēc desmit gadiem alternatīvā aviācijas degviela varētu nonākt tirgū.

Vērienīgā projekta īstenošanā iesaistījusies viena no lielākajām Japānas avio­kompānijām – “Japan Airlines” sadarbībā ar utilizācijas firmu “Japan Environmental Planning” (“Jeplan”) un Tokijas institūtu “Green Earth Institute”. Eksperimentālās degvielas ražošana notiks vienā no “Jeplan” rūpnīcu kompleksiem.

LA.lv