Latvijā
Novados

“Lido zivis Kuldīgā” laikā būs tirdziņš, kalēju saiets un franču mākslinieki0

Vimbas Ventas rumbā 2017.gada 11.aprīlī. Foto – LETA

Sestdien, 28. aprīlī, no plkst. 11 Kuldīgā notiks tradicionālais pavasara palu šovs “Lido zivis Kuldīgā” ar vērienīgu pavasara tirdziņu, starptautisku kalēju saietu un franču mākslinieku performanci, ko Latvijā varēs redzēt pirmoreiz.

Pavasara tirdziņš darbosies no plkst. 11 līdz 16 Liepājas, Skolas, Baznīcas, Pils un Kalna ielā, kā arī Latvijas Universitātes Kuldīgas filiāles sētā un Pilsētas dārzā pie muzeja, kur varēs sastapt zivju tirgotājus. Tirdziņa organizatori SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” informē, ka tirdziņā piedalīsies vairāk nekā 300 tirgotāji ar ēdamām, kā arī dzīvē un saimniecībā noderīgām precēm. Būs nopērkamas garšvielas, maize, zivis, gaļa, smalkmaizītes, saldējums, riekstiņi, cukurvate, kā arī skaistas rotas, akmens kalumi un dažādi citi amatniecības izstrādājumi. Apmeklējot tirdziņu, bērni varēs doties arī izjādēs ar ponijiem. Zirdziņi jaunākos apmeklētājus gaidīs pļavā pie Dīķa un Pils ielas krustojuma.

Šogad šovu “Lido zivis Kuldīgā” bagātinās pirmais starptautiskais kalēju saiets “Laimes kalēji”, kas pulcēs kalēja amata meistarus, pasniedzējus un studentus no Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas. Tas sāksies jau piektdien, 27. aprīlī, un turpināsies arī sestdien. Kurzemes kultūras mantojuma centra “Kūrava” pagalmā būs atvērtā darbnīca ar vairākām brīvdabas kalvēm, kurās kalēji gatavos apjomīgu kopdarbu – āra pavardu. Tāpat kalēji uz vietas izkals mazākus metāla priekšmetus, piemēram, nagliņas un krampīšus, piedāvājot iespēju iemēģināt roku ikvienam interesentam.

Pavasara palu šovs nebūtu iedomājams bez dažādu mākslinieku uzstāšanās. Programmas īpašie viesi ir mākslinieki no Francijas “Planète Vapeur”, kuri sola kuldīdzniekus un viesus iepriecināt ar performanci “Ūdenszāļu pinekļos”, kas Latvijā vēl nekad nav izrādīta. Franču mākslinieki uzstāsies Pilsētas dārzā 11, 12.30 un 14.30.

Kā jau pavasara palu šovā ierasts, būs iespējams baudīt gardu zivju zupu, cienāties ar tuvu un tālu izslavēto Padures klētnieka Kriša koču un pamēģināt izcept savu sklandrausi. Darbosies vides izziņas piestātne, varēs iepazīties ar tuvākās apkārtnes tūrisma uzņēmēju piedāvājumu, pārbaudīt drosmi un veiklību kopā ar Kuldīgas skautiem vai izmēģināt pastaigu pa ūdens virsu Alekšupītes dīķī, kur, kā ierasts, būs atrodamas daudzu iecienītās ūdensbumbas.

Savukārt pie Skolas ielas 1. nama pirmoreiz notiks Skolas ielas pagalma svētki, ko rīkos LIAA Kuldīgas biznesa inkubators. Te varēs ne tikai iegādāties inkubatora paspārnē esošo uzņēmēju preces un pakalpojumus, bet arī piedalīties radošajās darbnīcās un saņemt informāciju par biznesa inkubatora sniegtajiem pakalpojumiem.

Bet, kad satumsīs, plkst. 22.30 uz brīvdabas kino sezonas atklāšanu aicinās “Goldingen Knight Cinema”, izrādot Kuldīgā tapušo Vara Braslas Latvijas simtgades filmu “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”.

Kuldīgā svētku laikā būs apskatāmas arī dažādas izstādes. Kuldīgas novada muzejs piedāvā iepazīt čella stīgu pavēlnieku Kārli Davidovu, Kuldīgas amatu piederumus un saimnieciski nozīmīgo un iedvesmojošo Ventu. Savukārt Kuldīgas Mākslas namā apskatāma izstāde “12 sievietes” ar divpadsmit dažādu paaudžu mākslinieču – Ievas Iltneres, Vijas Zariņas, Sandras Krastiņas, Daces Lielas, Maijas Tabakas, Frančeskas Kirkes, Birutas Delles, Džemmas Skulmes, Līgas Purmales, Helēnas Heinrihsones, Aijas Zariņas un Intas Celmiņas – dažādos laika periodos radītiem mākslas darbiem, kā arī ceļojošā izstāde “Sibīrijas bērni”. Visbeidzot, Kuldīgas Mākslinieku rezidences galerijā (Pils ielā 2) varēs apskatīt izstādi “Starp diviem ezeriem”, kurā apkopotas atsevišķas performances mākslas norises Latvijā, aptverot laika posmu no pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem līdz pat mūsdienām.

Kuldīdznieki zina – pavasaris iestājas tad, kad virs Ventas rumbas, mugurām zaigojot, sāk lidot zivis. Gadu simtiem vimbas pavasaros dodas augšup pa Ventu, savā nārsta ceļā sastopot mutuļojošo Ventas rumbu – Eiropas platāko (249 m) ūdenskritumu. Pirms 300 gadiem hercoga Jēkaba laikā kuldīdznieki izdomāja unikālu zivju ķeršanas metodi – uz rumbas novietojot zivju ķeramos grozus. To dēļ Kuldīgu sāka dēvēt par pilsētu, kur zivis ķer gaisā. Zivis ceļojumā pavada arī vasaras tūrisma sezonu atklājošs palu šovs “Lido zivis Kuldīgā”, kas tiek rīkots aprīļa beigās un ir vienīgais šāda veida pasākums Latvijā.

LA.lv