×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
23. jūlijs, 2014
Drukāt

“Lidojošais suns” savāc miljonu (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kā viens no visveiksmīgākajiem izrādījies pirmais pasaulē bezpilota lidaparāts, kas seko tā lietotājam – “AirDog” – tas ambiciozajā kolektīvā jeb pūļa finansējuma interneta vietnē kickstarter. com piesaistījis vairāk nekā vienu miljonu ASV dolāru.

Alternatīva iespēja


“AirDog” izstrādātājs – Latvijas uzņēmums SIA “Helico Aerospace Industries” – kickstarter. com nolēma startēt pēc tam, kad bija izmēģinātas citas iespējas, mēģinot piesaistīt investorus pašu mājās. “Latvijā iespējamo investoru interese bija neliela, tāpēc puiši realizēja alternatīvu ideju, un pierādījās, ka tas strādā,” stāsta uzņēmuma pārstāvis Andis Blinds.

“AirDog” jeb tā saucamais gaisa suns ir revolucionārs projekts, kas pilnībā varētu mainīt to, kā tiek filmētas dažādas sporta disciplīnas, ko vislabāk var parādīt tieši no gaisa – motokross, BMX, skeitbords, veikbords un citi. “AirDog” darbības princips ir vienkāršs – sportists uz rokas vai pie ķiveres piestiprina pulti, kurai seko lidaparāts. Lai nodrošinātu šo sekošanu, tiek izmantotas dažādu sistēmu sastāvdaļas, bet pati programmatūra radīta “Helico Aerospace Industries”. Šis uzņēmums ir jauns – dibināts tikai 2012. gadā, un vairāki puiši pie ambiciozā projekta darbu sāka jau pagājušā gada vasarā. “AirDog” idejas autors Edgars Rozentāls atceras, ka projektā ieguldītas daudzas negulētas naktis, noslīcināti un sasisti lidaparāti, bet rezultāts ir sasniegts. Lai iepazīstinātu plašāku auditoriju, puiši šomēnes devās uz ASV, kur mārketinga kampaņas ietvaros atrodas joprojām.

Izmantojot Kickstarter, jaunie uzņēmēji vēlējās sasniegt trīs mērķus – atpazīstamību vienā no lielākajiem pasaules tirgiem – ASV, veikt pirmās produkcijas partijas iepriekšpārdošanu un savākt līdzekļus ražošanas uzsākšanai. Līdz kampaņas beigām ASV palikušas divas dienas, un izskatās, ka mērķi lielākoties ir sasniegti. “LA” uzzināja, ka ASV izdevies pārdot jau pirmos 1000 ražojumus, tādējādi gūstot līdzekļus “AirDog” ražošanas uzsākšanai. Uzņēmums plāno produktu ražot Latvijā un cer uz vietējo ražotāju atsaucību.

Atbalsta 
dažādus projektus


Kickstarter atbalsta projektus dažādās jomās – māksla, dizains, pārtika, foto, spēles, tehnoloģijas. Tā atbalsts paredzēts radošiem projektiem, kam ir nepieciešams papildu finansējums rezultāta sasniegšanai. Kā liecina informācija šīs pūļa finansēšanas vietnes mājaslapā, Kickstarter ietur komisijas maksu 5% no kāda projekta finansējuma kopsummas, ja projekts tiek veiksmīgi finansēts, bet maksa netiek ieturēta, ja projekts netiek sekmīgi finansēts. Interesanti, ka atbalstītāji sekmē paša projekta realizāciju, bet mērķis nav gūt peļņu no tā. Tā vietā projekta veidotāji piedāvā savu atlīdzību, piemēram, grāmatu vai filmu gatavās kopijas veidā.

Jāpiebilst, ka daļu finansējuma – nedaudz virs 50 tūkstošiem ASV dolāru – savai jaunākajai filmai “Akmeņi manās kabatās” kolektīvajā finansēšanas platformā Kickstarter savākusi arī ASV dzīvojošā latviešu režisore Signe Baumane. Tā gan nebija visa summa, jo vēl ap 200 cilvēku no Latvijas atbalstīja filmas veidošanu.

Arī cita pūļa finansēšanas vietne Indiegogo darbojas līdzīgā veidā, piesaistot finansētājus konkrētiem projektiem. Jau kopš 2008. gada miljoniem ziedotāju ir palīdzējuši simtiem tūkstošu izgudrotāju, mūziķu, filmu autoru un daudziem citiem realizēt savas ieceres dzīvē.

Indiegogo izmantojis Latvijā izveidots tehnoloģiju projekts “Dimple”, kas sola piedāvāt viedierīcēm papildu taustiņus. Sākotnēji plānoto 43 000 dolāru vietā šis projekts pavisam piesaistīja 87 125 USD, un tas ļaus sākt produkta masveida ražošanu un tirgošanu mazumtirdzniecībā visā pasaulē. Paredzams, ka plašākā tirdzniecībā produkts nonāks šīs vasaras beigās, iepriekš vēstīja Nozare.lv.

“Dimple” ir neliela uzlīme ar četrām pogām, kas ļauj “Android NFC” telefonu vai planšetdatoru lietotājiem pievienot papildu funkcionalitāti savai ierīcei. Ar bezmaksas augšupielādējamas aplikācijas palīdzību katrai no pogām lietotājs var piešķirt vienu vai vairākas funkcijas, piemēram, ieslēgt aplikācijas, mainīt iestatījumus, veikt zvanus, ieslēgt lukturīti vai vienlaikus operēt ar vairāku aplikāciju un citu funkciju režģi. Īpaši ērta šī ierīce varētu būt autovadītājiem, kuriem turpmāk nebūs jānovērš uzmanība no ceļa, lai viedtelefonā ieslēgtu sev vajadzīgās aplikācijas un rīkus.

Kā uzskata eksperti, pūļa finansēšana nākotnē varētu būt laba alternatīva tradicionālajiem investoriem. “Bieži vien investori mēģina izspiest no projekta pēc iespējas vairāk, taču kolektīvais finansējums ir pavisam cita iespēja. Tas liktu sasparoties investoriem,” teica eksperts, kurš vēlējās palikt anonīms. Arī DNB bankas makroekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš uzskata, ka tā ir laba alternatīva tradicionālajiem investoriem, ja šāda iespēja piesaistīt līdzekļus reāli darbojas. Un visticamāk – nākotnē pūļa finansēšanas iespēju jaunu ideju realizētāji varēs izmantot arvien vairāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ļoti pozitīva ziņa jaunajiem censoņiem, kuri nevar dabūt finansējumu tepat, tāpēc mēģina naudu piesaistīt ar savu ideju! Kāpēc gan ne? Domāju, ka būs sekotāji šai idejai.

Draugiem Facebook Twitter Google+