×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
9. marts, 2018
Drukāt

Lidojums beidzies, ausis – aizkritušas (3)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

“Agrāk man lidmašīnā ausis uz brīdi aizkrita, taču nepatīkamā sajūta drīz vien pārgāja. Tagad diskomforts turpinās vēl apmēram diennakti pēc lidojuma. Kādēļ tā?” Līvija Siguldā

Atbild P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ausu, kakla un deguna ārste Gunta Sumeraga: “Ja ausis ir aizkritušas vēl ilgāku laiku pēc lidojuma, iespējams, problēmas iemesls ir deguna starpsienas izliekums un tā eju sašaurinājums. Lai saprastu, kādēļ veidojas aizliktas auss sajūta, der iedomāties dzirdes orgāna anatomiju. Tās gliemežnīca kā piltuve “savāc” skaņu, auss eja pārvada tās viļņus līdz bungplēvītei un to iesvārsta. Tālāk tā nokļūst līdz dzirdes kauliņiem, kuri iekustina iekšējās auss šķidrumu. Pateicoties tam, nervu šūniņas līdz smadzenēm novadītos impulsus atpazīst kā skaņu. Lai šis process notiktu netraucēti, vidus-ausī jābūt līdzīgam gaisa spiedienam kā apkārtējā vidē. Gaiss tajā nonāk pa tā saukto Eistahija kanālu, kas savieno vidusausi ar aizdeguni, kā arī rīkles un mīksto aukslēju muskuļus, tādēļ, aizkrītot ausīm, automātiski mēģinām žāvāties, norīt siekalas un atvērt muti.

Spiedienu vidusausī grūti izlīdzināt, ja ir deguna starpsienas izliekums un tā eju sašaurinājums, īpaši saaukstēšanās un iesnu gadījumā, jo gļotāda ir pietūkusi. Lidmašīnai paceļoties gaisā un nolaižoties, spiedienu var mēģināt izlīdzināt, ieelpojot, aizspiežot degunu un izelpojot, košļājot košļājamo gumiju, sūkājot ledenes, maziem malciņiem dzerot, imitējot žāvāšanos.

Ja gadījies saaukstēties un ir iesnas, nevajadzētu lidot, jo var rasties stipras sāpes ausīs un deguna blakusdobumos. Ja no lidojuma nekādi nav iespējams izvairīties, pašsajūtu uzlabos asinsvadus sašaurinoši pilieni, kas mazinās deguna gļotādas tūsku. Stjuartes mēdz palīdzēt, iedodot tā saukto karsto pudeli – pasildot auss apvidu, tiek veicināta asinsrite, audi kļūst elastīgāki, bungplēvītes iestiepums un sāpes mazinās. Ja tas nav līdzējis, būtu jādodas pie ārsta, jāizmeklē deguns, aizdegune, ausis. Nepieciešamības gadījumā speciālists izrakstīs zāles, ko lietot pirms iekāpšanas lidmašīnā.

Ja ausis aizkritušas vēl diennakti pēc lidojuma, jāpārliecinās, vai nav sācies vidusauss iekaisums, pievienojies dzirdes nerva bojājums. Iespējams, auss ejā izveidojies sēra korķis. Tad skaņas pārvadi nodrošinošie dzirdes palīgmehānismi tiek vairāk aktivizēti, tādēļ, ja auss aizkrīt arī no “iekšpuses”, sajūtas būs vēl nepatīkamākas. Tomēr ne visiem, kuriem ir sēra korķis, lidojums sagādā problēmas.

Ja diskomforta cēlonis ir deguna starpsienas izliekums vai palielināta aizdegunes mandele bērnam, to var likvidēt ķirurģiskā ceļā, bet iekaisuma rakstura tūska, piemēram, alerģiskas iesnas, jāārstē ar pretalerģijas līdzekļiem.”

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Ko dar it,auss aizkritusi jau 4 dienu,pèc lidojuma. Ko var ieteikt ir nelielas iesnas,lietoju lidzeklus pret iesnàm,ko man labāk darīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+