Ekonomika
Bizness

Lidostas “zelta kilometrs” sitīs pa kabatu. Pilns raksts par sodīto augsto ierēdni 8


Lidostas vadība tiesas spriedumu bija nolēmusi izprast diezgan savdabīgi: barjera un ceļa zīmes tika demontētas, bet barjeras vietā ceļu aizšķērso betona bluķis; piekļuve taksometru stāvvietai pie ielidošanas termināļa organizēta citā vietā, kur iebraukt atļauts tikai ar atļaujām.
Lidostas vadība tiesas spriedumu bija nolēmusi izprast diezgan savdabīgi: barjera un ceļa zīmes tika demontētas, bet barjeras vietā ceļu aizšķērso betona bluķis; piekļuve taksometru stāvvietai pie ielidošanas termināļa organizēta citā vietā, kur iebraukt atļauts tikai ar atļaujām.
Foto – Dainis Bušmanis

Aptaujātie tiesu eksperti neatceras citu šādu gadījumu: 300 eiro piespiedu naudu jeb, vienkārši sakot, naudas sodu Administratīvā apgabaltiesa par tiesas sprieduma ignorēšanu un nepildīšanu ar nepārsūdzamu lēmumu piespriedusi ministrijas augstākajam ierēdnim – Satiksmes ministrijas valsts sekretāram Kasparam Ozoliņam. Turklāt lēmumā izteikts skaidrs brīdinājums – ja spriedums joprojām netiks pildīts, nav izslēgta arī kriminālprocesa sākšana.

Satiksmes ministrijas valsts sekretārs turklāt nav vienīgais. Tiesa 30. augustā ir nolēmusi, ka piespiedu nauda 300 eiro apmērā par tiesas sprieduma nepildīšanu ir jāsamaksā arī katram no četriem starptautiskās lidostas “Rīga” vadītājiem – valdes priekšsēdētājai Ilonai Līcei un valdes locekļiem Normundam Feierbergam, Irinai Feļdmanei un Laumai Jenčai.

Šis lēmums nav pārsūdzams, kas nozīmē, ka augstajām amatpersonām šīs piespiedu naudas būs jāsamaksā, turklāt, kas jau ir īpaši rets gadījums, – no personiskā maka. “Viena mēneša laikā no dienas, kad saņemts lēmums par piespiedu naudas uzlikšanu, Administratīvajā apgabaltiesā iesniedzami piespiedu naudas samaksu apliecinoši dokumenti. Pretējā gadījumā lēmums tiks nodots izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam,” lēmumā brīdinājusi Administratīvā apgabaltiesa.

Nepilda spriedumu

Šis lēmums ir pagaidām pēdējais un, iespējams, izšķirošais strīdos ap tā saukto “zelta kilometru” Rīgas lidostā – tiesas nolēmuma formulējumā “taksometru stāvēšanas joslu pie lidostas termināļa, kur pasažieri ierodas Rīgā, tas ir, pie atlidošanas”. Piekļuves tiesības šim “zelta kilometram” lidostas vadība gadiem ilgi ir uzskatījusi par papildu peļņas avotu un dažādos veidos pret konkurenci aizstāvējusi tikai “Baltic Taxi” un “Red Cab” taksometrus.

Tiesa, jau šā gada pavasarī šķita, ka lidostas vadības konkurenci ierobežojošajiem lēmumiem ir pielikts punkts: tad Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments atstāja negrozītu tiesas 2016. gada maija spriedumu, ar kuru lidostai “Rīga” tika uzlikts par pienākumu mēneša laikā demontēt automātisko barjeru, kas ierobežoja piekļūšanu taksometru stāvēšanas joslai, kā arī ceļazīmi “Iebraukt aizliegts” ar papildzīmi “Izņemot ar lidostas atļaujām”.

Taču izrādījās, ka lidostas “Rīga” un pat Satiksmes ministrijas vadība neuzskata nepārsūdzamu tiesas nolēmumu par obligāti, precīzi, pilnā apmērā un noteiktajos termiņos izpildāmu. Rezultātā taksometra šoferim Valērijam Utjanskim (juridiskais pārstāvis – zvērināts advokāts Dēvijs Elnionis) nācās vērsties Administratīvajā apgabaltiesā ar lūgumu nodrošināt, lai lidostas vadība patiešām izpildītu tiesas spriedumu.

Īpašā attieksme paliek

Kā izriet no jaunajā tiesas nolēmumā uzskaitītajiem faktiem, vispirms lidostas vadība bija mēģinājusi sprieduma izpildi vienkārši novilcināt, lūdzot tiesu mainīt tās nepārsūdzamo spriedumu un izpildes termiņu pārcelt par nepilnu pusotru gadu – līdz pat 2018. gada septembra beigām. Kad tas neizdevās, lidostas “Rīga” vadība tiesas spriedumu bija nolēmusi izprast diezgan savdabīgi.

Barjera un ceļazīmes gan tika demontētas, toties, kā konstatējusi tiesa, “automātiskās barjeras vietā ir izveidots jauns šķērslis, proti, ceļu aizšķērso betona bluķis (kura iepriekš tur nebija), bet piekļuve taksometru stāvvietai (pie ielidošanas termināļa) ir organizēta citā vietā, taču to tāpat kā iepriekš ierobežo 301. ceļa zīme “Iebraukt aizliegts” un 842. papildzīme “Izņemot ar atļaujām”.

Turklāt, kā bija konstatējis sūdzības iesniedzējs, arī pēc tiesas sprieduma divu “īpašo” taksometru kompāniju automašīnām tika nodrošināta “īpaša attieksme”, tikai nu jau citā vietā: “Uzņēmuma AS “Rīgas taksometru parks”, kā arī “Baltic Taxi” taksometriem VAS “Starptautiskā lidosta “Rīga”” nodrošina piekļuvi, izmantojot automātisko barjeru (tā tiek atvērta ar caurlaidēm, kas tiek izsniegtas tikai minētajiem uzņēmumiem).”

Piesedzas ar drošības pasākumiem

Gan lidostas “Rīga” vadība, gan arī Satiksmes ministrija tiesai oficiāli skaidrojušas – sūdzības iesniedzēja argumenti neesot vērā ņemami, jo Administratīvās apgabaltiesas 2016. gada 30. maija spriedums taču esot izpildīts. Tomēr tiesa nu ir nolēmusi citādi, īpaši norādot, ka spriedumam, kas stājies spēkā, “ir likuma spēks, visiem tas ir obligāts un pret to jāizturas ar tādu pašu cieņu kā pret likumu” ikvienam – arī valsts kapitālsabiedrības un ministrijas vadībai.

“VAS “Starptautiskā lidosta “Rīga”” apzināti nav izpildījusi Administratīvās apgabaltiesas 2016. gada 30. maija spriedumu un faktiski turpina tās pašas darbības, kuras apgabaltiesa jau atzina par nepamatotām, līdz ar ko VAS “Starptautiskā lidosta “Rīga” apzināti turpina ignorēt Administratīvās apgabaltiesas spriedumā norādīto un regulēt taksometru pakalpojumu sniegšanu,” konstatējusi tiesa.

Lidostas vadība gan tiesai apgalvojusi, ka tā esot “veikusi riska novērtējumus taksometru stāvēšanas joslai (korporatīvajai klientu zonai)” un rezultātā “pieņēmusi lēmumu ne tikai novērot un patrulēt minētajā teritorijā, bet arī nodrošināt citus kontroles pasākumus”.

Taču šie pasākumi jau atkal ir bijuši tādi, kas devuši priekšrocības divām lidostas vadības iemīļotajām kompānijām: “Piekļuve minētai teritorijai ir tikai personām, kurām atbilstoši 2017. gada 7. augusta Korporatīvās klientu zonas lietošanas noteikumiem KD 1417 NI ir izsniegta caurlaide/piekļuve, un persona, kura minētajā zonā sniedz taksometru pārvadāšanas pakalpojumus, ir noslēgusi noteikumos minēto vienošanos ar VAS “Starptautiskā lidosta “Rīga”.”

Tiesu nav pārliecinājis arī šis arguments – lidostas vadība nebija iesniegusi objektīvus pierādījumus tam, ka riska novērtējums būtu veikts normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un ka kompetentā valsts institūcija būtu uzdevusi par pienākumu lidostai izveidot tieši šādu caurlaižu sistēmu drošības pasākumu veikšanai.

Piekļuves tiesības par 12 664 eiro

Turklāt tiesa konstatējusi, ka lidosta joprojām nav atteikusies no vēlmes nopelnīt uz taksometru rēķina: “Secināms, ka piekļuves tiesību iegūšana taksometru stāvēšanas joslai pie lidostas termināļa, no kuras pasažieri dodas projām no lidostas (pie atlidošanas) jeb t. s. “zelta kilometram”, turpina būt maksas pakalpojums. Vienīgā atšķirība no iepriekšējiem noteikumiem ir tāda, ka šobrīd šīs piekļuves tiesības var iegūt arī fiziska persona par maksu (maksa gadā 12 664,80 eiro bez PVN).”

Šī alkatība tad arī ir galīgi sagrāvusi lidostas izredzes apiet tiesas spriedumu ar līkumu – Administratīvā apgabaltiesa konstatējusi, ka lidostas “Rīga” caurlaižu sistēma ir tikusi izveidota nevis drošības pasākumiem, bet gan komerciālos nolūkos, lai regulētu taksometru pakalpojumu sniegšanu. “Apgabaltiesa secina, ka norādītā naudas summa ir tāda, kas šīs piekļuves tiesības faktiski liedz,” vēl piebilsts jaunajā nolēmumā.

Tiesa nav noskaņota uz jokiem

Tiesa īsi un skaidri uzskaitījusi arī iemeslus, kāpēc tā nolēmusi no konkrētām amatpersonām piedzīt piespiedu naudu. Ne ministrija, ne lidostas vadība nav lūgušas izskaidrot apgabaltiesas 2016. gada 30. maija spriedumu, – tātad spriedums tām ir bijis saprotams. Tās zināja, “kā pareizi jāpilda Administratīvās apgabaltiesas 2016. gada 30. maija spriedums, taču tas apzināti netika darīts”. Spriedums bija jāizpilda līdz šā gada 24. aprīlim, bet pat pati lidosta “Rīga” ir atzinusi, ka par sprieduma izpildi tā informējusi pieteicēju tikai ar šā gada 17. augusta vēstuli.

No tiesas lēmuma izriet – tā nav noskaņota uz jokiem, un, arī turpmāk precīzi neizpildot spēkā stājušos tiesas spriedumu, Satiksmes ministrijas un lidostas vadībai var draudēt jau lielākas piespiedu naudas – tās apmērs var sasniegt pat 5000 eiro.

Un soda nauda vēl nav viss. Tiesa savā 30. augusta nolēmumā ir īpaši pieminējusi: “Apgabaltiesa vērš procesa dalībnieku uzmanību uz to, ka Krimināllikuma 296. pants paredz kriminālatbildību par tiesas nolēmuma nepildīšanu.”

Galerijas nosaukums
LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
FOTO, VIDEO: Apstiprina, ka “airBaltic” lidmašīnas simtgades krāsojums atbilst Latvijas karoga krāsām
13 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
FOTO: Tuvojas Baltijas lielākā metālapstrādes un mašīnbūves izstāde “Tech Industry 2018”
14 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Latvija piedalīsies “Expo 2020” Dubaijā: cer veicināt eksportu uz Āzijas valstīm
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Bordāns ārā no spēles. Kādus kandidātus un scenārijus apspriež kuluāros?
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns: JKP neatbalstīs Pabrika vadītu valdību, jo to neatbalsta “KPV LV”
4 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Vējonis nāk klajā ar paziņojumu, kā rīkosies turpmāk
9 stundas
LA
LA.lv
Dabā
Novembra beigās būs ziema, sals un sniegs – jaunākā prognoze
7 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Apdrošinātāji labi pelna no OCTA, konkurences uzraugi uzmanīgi pēta
5 stundas