×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
10. janvāris, 2015
Drukāt

Līdz 15.janvārim jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no autoratlīdzībām

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Rīga, 10.janv., LETA. Līdz 15.janvārim jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no 2014.gada ceturtajā ceturksnī saņemtajām autoratlīdzībām, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).

VID atgādina, ka autoratlīdzībai – ienākumiem, kas tiek izmaksāti, noslēdzot autoratlīdzības līgumu, – ir noteikta īpaša valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas kārtība. Tām fiziskajām personām, kuru ienākums no autoratlīdzības mēnesī ir vismaz 320 eiro un kuras vienlaikus nav darba attiecībās nedz ar autoratlīdzības izmaksātāju, nedz ar kādu citu darba devēju, jāreģistrējas VID pašnodarbinātās personas statusā un reizi ceturksnī jāveic obligātās iemaksas valsts budžetā 31,06% apmērā no brīvi izraudzītas saņemtā ienākuma daļas, bet ne mazāk kā no 320 eiro.

Autoratlīdzības saņēmējam jāreģistrējas pašnodarbinātās personas statusā līdz nākamā mēneša 10.datumam, kad ienākums no autoratlīdzības ir vismaz 320 eiro. Autoratlīdzības saņēmējs var reģistrēties pašnodarbinātās personas statusā jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Lai noteiktu, vai ienākums no autoratlīdzības ir vismaz 320 eiro mēnesī, no līgumā norādītās autoratlīdzības jāatskaita autora darba radīšanas izdevumi, kuru normas ir noteiktas 15%-40% apmērā, ņemot vērā darbības veidu.

Piemēram, ja līgumā noteiktā autoratlīdzība par rakstu žurnālā ir 500 eiro, no tiem atskaitāmi izdevumi 15% apmērā, tas ir, 75 eiro. Tā kā ienākums no autoratlīdzības ir 425 eiro un autors to saņem janvārī, tad līdz 10.februārim autoram obligāti jāreģistrējas VID kā pašnodarbinātajai personai un līdz 15.aprīlim jāveic obligātās iemaksas 31,06% apmērā no vismaz 320 eiro, tas ir, 99,39 eiro apmērā.

Obligāto iemaksu maksājumi valsts budžetā jāveic reizi ceturksnī – līdz 15.aprīlim, 15.jūlijam, 15.oktobrim un 15.janvārim. Tāpat reizi ceturksnī – līdz 15.aprīlim, 15.jūlijam, 15.oktobrim vai 15.janvārim – autoratlīdzības saņēmējam ir jāiesniedz VID ziņojums par veiktajām obligātajām iemaksām attiecīgajā ceturksnī.

Ziņojumu var iesniegt personīgi jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā, elektroniskā veidā – izmantojot drošu elektronisko parakstu, nosūtīt ziņojumu uz attiecīgā VID klientu apkalpošanas centra e-pasta adresi, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS) vai nosūtot ziņojumu pa pastu uz VID administrācijas adresi Rīgā, Talejas ielā 1.

Veidlapa “Ziņojums par veiktajām obligātajām iemaksām attiecīgajā ceturksnī” pieejama VID mājaslapas “www.vid.gov.lv” sadaļā “Veidlapas un iesniegumi” (4.veidlapa sadaļā “Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”).

Lai nodrošinātu normatīvajos aktos noteikto darba ņēmēju sociālo aizsardzību un veicinātu godprātīgu nodokļu saistību izpildi, VID aicina arī autoratlīdzību izmaksātājus (juridiskās personas) informēt savus darbiniekus – autoratlīdzību saņēmējus (fiziskās personas) – par speciālo nodokļu maksāšanas kārtību no autoratlīdzībām.

VID informē, ka arī gadījumā, ja ienākums no autoratlīdzības mēnesī nesasniedz 320 eiro, autoratlīdzības saņēmējs var brīvprātīgi reģistrēties pašnodarbinātās personas statusā un veikt sociālās iemaksas.

Autoratlīdzības saņēmējam ir tiesības no autoratlīdzības ienākuma 320 eiro apmērā vai vairāk obligātās sociālās iemaksas neveikt šādos gadījumos: autoratlīdzības saņēmējs vienlaikus ir arī darba ņēmējs pie autoratlīdzības izmaksātāja vai pie kāda cita darba devēja, autoratlīdzības saņēmējs ir pirmās vai otrās grupas invalīds, autoratlīdzības saņēmējs ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju (arī priekšlaicīgi).

Plašāka informācija par veicamajām obligātajām sociālajām iemaksām pieejama VID mājaslapā – metodiskajā materiālā “Nodokļu piemērošana ienākumiem no darbiem, kas aizsargājami ar autortiesībām”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+