Kultūra
Literatūra

Līdz aprīlim Lielbritānijā iznāks vairāki desmiti latviešu autoru darbu0


Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols demonstrē plānoto Latvijas stendu Londonas grāmatu tirgū.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols demonstrē plānoto Latvijas stendu Londonas grāmatu tirgū.
Foto: LETA

Līdz Londonas grāmatu tirgum, kas norisināsies no 10. līdz 12.aprīlim, Lielbritānijā iznāks 34 Latvijas autoru grāmatas, preses konferencē pastāstīja platformas “Latvian Literature” vadītāja Inga Bodnarjuka-Mrazauskas.

No 2016.gada līdz šim brīdim Lielbritānijā iznākušas desmit Latvijas autoru grāmatas, bet 39 izdotas citviet pasaulē. 40 grāmatu izdošanas tiesības pārdotas britu izdevniecībām, bet 35 grāmatu tiesības pārdotas uz citām valstīm. Starp Lielbritānijā tulkotajiem autoriem ir Aleksandrs Čaks, Zigmunds Skujiņš, Knuts Skujenieks, Alberts Bels, Laima Muktupāvela, Pauls Bankovskis, Inga Gaile, Ieva Samauska, Osvalds Zebris, Kristīne Ulberga un citi. Bodnarjuka-Mrazauskas norādīja, ka šie ir augstākie izdevēju nozares rādītāji kopš 2015. gada, kad ārvalstīs tika pārdots četrreiz mazāk grāmatu tiesību.

Lielbritānijā divu gadu laikā izdoti arī septiņi kultūrvēsturiski izdevumi un vēl 19 pieteikumi Latvijas Rakstnieku savienībai iesniegti šāgada konkursam par darbu izdošanu Lielbritānijā. kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) pauda pārliecību, ka Latvijas kultūras ekspansijai pasaulē, kas jau vērtējama kā pieaugoša, ir vēl lielākas iespējas. “Kultūra ir mūsu lielākais spēka un lepnuma avots. Ja mēs paši neradīsim savu nacionālo saturu, to darīs citi, un tad Latvijas valstij vairs nebūs nākotnes,” sacīja ministre.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols skaidroja, ka Latvijā izdevniecības nozarē 2016.gadā strādāja vairāk nekā 400 uzņēmumi, kuru gada apgrozījums bija vairāk nekā 92 miljoni eiro, bet pievienotā vērtība valsts ekonomikai – 32 miljoni eiro. Viņš gan atzina, ka lielu daļu no šīs statistikas sastāda poligrāfijas uzņēmumi.

Lielbritānijā šogad jau apstiprināti 63 dažādi pasākumi ar 44 Latvijas grāmatniecības nozares pārstāvju, tostarp 28 autoru, līdzdalību. Tā kā programma šobrīd apstiprināta līdz augustam, iespējams, sarīkojumu ar latviešu autoru līdzdalību Lielbritānijā šogad būs vēl vairāk.

Londonas grāmatu tirgū Latvija startēs vienā stendā ar pārējām Baltijas valstīm, kuras vidsas trīs, par godu neatkarības simtgadei, ir goda viesu statusā. Vizuāli Latvija piesaistīs ar pērn Londonas grāmatu tirgū prezentēto kampaņu “#Iamintrovert”, kura gada laikā apaugusi ar autoru video, T-kreklu līniju ar latviešu autoru citātiem, komiksiem ar nosaukumu “Life of I”, kā arī pat īpašu alus zīmolu.

Platforma “Latvian Literature” veidota ar mērķi veicināt Latvijas literatūras un grāmatniecības atpazīstamību un eksportu ārvalstīs, nodrošināt starptautisku sadarbību ar izdevējiem, aģentiem, tulkotājiem un organizācijām, kā arī piedāvāt visa veida informāciju par Latvijas autoriem, grāmatām un jaunumiem nozarē. Platforma sastāv no trim organizācijām – Starptautiskās rakstnieku un tulkotāju mājas, Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas un Latvijas Rakstnieku savienības.

Kā ziņots, Latviju Londonas grāmatu tirgū šogad no 10. līdz 12. aprīlim pārstāvēs Kārlis Vērdiņš, Luīze Pastore un Inga Ābele, kurus, tāpat kā Lietuvas un Igaunijas pārstāvjus, izvēlējās kopā ar Britu padomes pārstāvniecību Latvijā. Šajā gadā Baltijas rakstnieku delegāciju Londonā veido 12 atzīti rakstnieki. Igauniju grāmatu tirgū pārstāvēs Mārja Kangro, Andrejs Ivanovs un Reins Rauds, bet Lietuvu – Toms Venclova, Undine Radzevičūte un Alvīds Šlepiks. Šo rakstnieku daiļrade kopā veido plašu literāro žanru klāstu, iekļaujot dzeju, bērnu literatūru un prozu, kā arī dramaturģiju un publicistiku.

LA.lv