×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
26. septembris, 2013
Drukāt

Līdz ar pāreju uz eiro saruks sods par administratīvajiem pārkāpumiem

Administrativais

Līdz ar pāreju uz eiro, konvertējot latus, maksimālais sods par veikto administratīvo pārkāpumu fiziskajām un juridiskajām personām nedaudz samazināsies.

 

Saeima šodien otrajā un galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz līdz ar lata konvertāciju uz eiro maksimālo sodu, ko uzliek par administratīvā pārkāpuma veikšanu privātpersonām, noteikt 700 eiro apmērā līdzšinējo 500 latu vietā. Savukārt juridiskajām personām maksimālais sods tiks noteikts 14 000 eiro apmērā, bet tagad tas ir 10 000 latu.

Minimālais sods, ko uzliek par administratīvajiem pārkāpumiem, ir viens lats, bet pēc pārejas uz eiro tie būs divi eiro.

Lati ar eiro tiks aizstāti atbilstoši Eiro ieviešanas kārtības likuma 32.panta otrās daļas 2.punktā paredzētajiem principiem. Nosakot naudas soda apmēru, sankcijas latos visās Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa normās tiks vienādi pārveidotas eiro. Proti, aizstājot noteiktu vērtību latos ar eiro, netiek veikta diferenciācija atkarībā no administratīvā pārkāpuma sastāva.

Piemēram, ja kodekss paredz naudas sodu 20 lati, tad latu pārveide uz eiro – konkrētajā gadījumā 30 eiro – pēc vienota principa tiek veikta visās normās, kurās attiecīgā locījumā minēti vārdi “20 lati”. Noapaļošana veikta gan uz augšu, gan uz leju līdz veseliem vieniem, pieciem, desmitiem, simtiem vai attiecīgi tūkstošiem eiro.

Apaļojot sodanaudu, kur paredzētais sods ir desmit, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60 un 70 lati, ņemts vērā tuvākais skaitlis līdz apaļiem pieciem eiro, kā arī ievērots princips par labu privātpersonai. Savukārt augošajās sankcijās no 75 latiem līdz pat 10 000 latu ievērots matemātiskās noapaļošanas princips attiecīgi līdz tuvākajiem desmitiem, simtiem vai tūkstošiem eiro.

Ievērojot to, ka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 26.pants noteic piemērojamo naudas sodu griestus, kā izņēmumi no iepriekš minētajiem noapaļošanas principiem paredzēta naudas sodu 250, 500 un 10 000 latu apmērā noapaļošana. Proti, šīs summas pārveidotas pēc iespējas noapaļoti, lai saglabātu viegli uztveramu kodeksa sodu sistēmu un atvieglotu tiesību piemērotāja darbu.

Kā izņēmumi būs arī naudas sodi 80 un 800 latu apmērā. Šīs summas noapaļotas uz augšu, jo pretējā gadījumā to pārveide uz eiro pārklātos ar zemākajām sankcijām, kas ir 75 lati un attiecīgi 750 lati pārveidoto vērtību eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+