×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
24. oktobris, 2016
Drukāt

Jūra atkāpjas: LA reportāža no Kolkas un Karostas (9)

Foto - Linda RasaFoto - Linda Rasa

Papildināta.

Aizvadītajās brīvdienās iedzīvotāji steidza baudīt diezgan retu parādību piekrastē – jūras atkāpšanos tālu no ierastās krasta līnijas.

Sestdien Kolkasragā veidojās interesanti skati ne tikai tādēļ, ka jūrasūdens atkāpies tālu no krasta, bet arī vēja dēļ. Brāzmainais, stiprais Austrumu vējš no līča jeb “mazās jūras” nesa lielus viļņus, savukārt “lielās jūras”  pusē, raga aizvējā jūra bija mierīga. Šiem ūdeņiem satiekoties, izveidojās gluži vai  novilkta līnija no raga līdz bākai. Austrumu pusē sitās baltas viļnu putas, atduroties pret mierīgo līnijas malu otrajā pusē.

Sestdien rīta pusē vēl nebija ļaužu pūļu, vairāk bija butes makšķernieku nekā atkāpušās jūras skatītāju. Savukārt svētdien, spriežot pēc fotogrāfijām sociālajos tīklos, Kolkasragā bija gandrīz tik daudz ļaužu, cik  Majoros jūlijā.  Atkāpies ūdens atklāja ne tikai lielu smilšu klajumu. Varēja ieraudzīt arī pierādījumus tam postam, ko cilvēks nodara jūrai. Proti, nogāzušies koki, kurus parasti dālēji sedz ūdens, tagad bija redzami pilnībā. Un tos klāj ne tikai ūdenszāles, bet arī ļoti daudz polietilēna maisiņu drisku palieku…

Savukārt Tālis Jēkabsons bēgumu pie Kolkasraga attēlojis kartogrāfiskā izteiksmē.

Jūras atkāpšanās arī Liepājas Karostā nedaudz vairāk atklāja skatieniem to, ko parasti slēpj ūdens. Ūdens bija nokrities tik daudz, ka fortu drupas varēja apstaigāt un apskatīt arī no otras puses gandrīz gar visu krastu. Parasti gar drupām daudzviet skalojas ūdens. Tas pievilināja daudzus apmeklētājus, un brīvdienās autosatiksme uz fortiem bija ļoti intensīva. Skatītāju sarunās bija dzirdamas gan sajūsmīgas balsis: “Cik iespaidīgi!”, gan neizpratnes jautājumi: “Kas gan te tik īpašs? Vai tāpēc mums bija 250 kilometrus jābrauc?” Pārmaiņas gan vislabāk spēj novērtēt tie, kuri fortu drupas apskatījuši bieži – viņi tad arī saskata “pirms un pēc” efektu.

Saskaņā ar Zviedrijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūta aprēķiniem oktobra pirmo divu nedēļu laikā no Baltijas jūras aizplūduši aptuveni 200 kubikkilometru jeb 200 miljardu kubikmetru ūdens.

Jau kopš 4.oktobra laikapstākļus Baltijas jūras reģionā nosaka spēcīgs anticiklons, kas izraisījis noturīgu un brīžiem stipru austrumu vēju. Tā ietekmē ūdens no Baltijas jūras caur šaurumiem, kas atrodas starp Dāniju, Zviedriju un Norvēģiju, ieplūdis Ziemeļjūrā un Atlantijas okeānā.

Zems ūdens līmenis ir laba ziņa Baltijas jūras veselībai, jo aizplūdušā ūdens vietā tuvākajās nedēļās ienāks jauns, sāļāks un ar skābekli bagātāks ūdens. Ja svaigais ūdens ieplūdīs strauji un būs pietiekami sāļš, līdz ar to blīvs un smags, tas pat varētu atdzīvināt Baltijas jūras mirušās zonas – reģionus, kur jūras gultnē trūkst skābekļa un ir izzudusi dzīvība, norāda zviedru speciālisti.

Sagaidāms, ka būtiska ūdens līmeņa paaugstināšanās Baltijas jūrā sāksies šīs nedēļas vidū, kad austrumvējus nomainīs rietumvēji.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Zemeslode laikam kļūst plakana un sveras uz sāniem, tāpēc ūdens tek prom. 😀 Ja tā turpināsies, varēsim apvienoties ar skandināvu zemēm. 🙂

 2. bildes ļoti atbilstošas Kolkas ragam!!!

 3. Vidzemes piekrastes atsegtie akmeņi skaistāki par fortu drupām 🙂

 4. Diezin vai tikai austrumu vējš vainīgs pie jūras līmeņa maiņas. Šāda virziena un stipruma vēji ir bijuši ne jau vienu reizi vien. Zinātnieki visu laiku stāstīja, ka ziemeļu ledāji kūst un ūdens līmenis jūrās nepārtraukti pieaug, paņemot sauszemi. Bet dabā notiek pretēja parādība – ūdens no krasta pazūd. Iespējams, ka siltumnīcas efekta ietekmē ūdens pastiprināti iztvaiko un tiek pārvietots uz citiem zemeslodes punktiem, tāpēc lielos ūdens baseinos tā vispār paliek mazāk.

 5. jomajo kas ir ar to latviju pedeja laika ka pat jura laizas prom? rinkevici vainigi!

 6. Latvijas teritorija palielinas?

 7. Kolkiešiem,varbūt sācies malkas vākšanas Laiks?

  • Kolkā cik nu vien esmu bijusi,krasts pilns ar kokiem,ņem tik velc mājās:)))
   Tur jau tai Kolkas ragā ir tas sāls,daba nav pārveidota,tā ir strauja un reizēm bīstami,bailīgi.Man tā aura tur patīk,esmu 2ivas Līgo naktis esmu tur pavadījusi,tiešām tur kaut kas ir,nezinu,man tur patīk!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+