×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
24. septembris, 2017
Drukāt

Līdz gada beigām sola apsūdzības Slokas atkritumu dedzinātājiem (4)

Foto - Paula Čurkste/LETAFoto - Paula Čurkste/LETA

Jūrmalā degušie atkritumi bijuši noslēgti blīvās ķīpās, kurām no ārpuses bijusi redzama lielākoties plastmasa, tekstila gabaliņi un mazliet gumijas, bet, kad ķīpas irdinātas, to iekšpusē atklāti arī nešķirotie atkritumi.

Shēmas ar dabas resursa nodokļa atmaksu un importa atkritumu ievešanu valstij rada 30 miljonu lielus zaudējumus, šodien vēstīja raidījums “Nekā personīga”.

Jelgava. Teritorija pilsētas nomalē. Aiz vārtiem paslēpti atkritumu maisi. Vietējais iedzīvotājs zina stāstīt, ka vēl pavisam nesen te bijis atkritumu kalns. Te saimnieko uzņēmums SIA Green World, otrs lielākais atkritumu importētājs valstī. Vides dienests uzskata, ka daļu atkritumu tas ir ievedis nelikumīgi.

“Jau iegūtā informācija liecina par tādiem apstākļiem, kurus mēs varam tulkot kā kravu ievešana un uzdošana par vietējām kravām,” secina Inga Koļegova, Valsts vides dienesta vadītāja. “Mēs Jelgavā esam atklājuši arī šādus ievestus atkritumus, par kuriem mums iepriekš nebija ne jausmas. “Green World” nodarbojas ar atkritumu pārstrādi. Kaut ko ievedis legāli, kaut ko nelegāli. Samaksājis sodu un strādājis tālāk.”

Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālās pārvaldes priekšnieks Hārdijs Vērbelis raidījumā apstiprināja, ka uzņēmuma darbība tiek pastiprināti kontrolēta pēc atkritumu degšanas Jūrmalā un tikuši izrakstīti arī pārkāpuma protokoli.

SIA “Green World” sadarbojas ar lielāko atkritumu importētāju Latvijā SIA “Agregare”. Par abu uzņēmumu pārstrādāto atkritumu izcelsmi interesējas Valsts vides dienests. “Agregare” nelielu daļu atkritumu savāc Latvijā, lielāko daļu ieved. 80 tonnas atkritumu aizvedis uz Slokas atkritumu glabātuvi, kur tie pirms Jāņiem sadeguši. Uzņēmuma vadītājs Roberts Redko apgalvo, ka noticis citādi. Uz Sloku atkritumus aizveduši kļūdas pēc, taču viņš iejaucies, mašīnas nav ļāvis izkraut Slokā, bet atkritumus aizvedis kādam uzņēmumam Jēkabpilī.

Turpretī Valsts vides dienests uzskata, ka tieši “Aggregare” 80 tonnu kravu nogādājis Slokā. Par to liecina gan no Zviedrijas saņemtās ziņas, gan paša dienesta noskaidrotais.

Par atkritumu pārstrādāšanu var saņemt dabas resursu nodokļa atlaidi. Taču atkritumiem jābūt savāktiem Latvijā. Firmai “Aggregare” tikt pie nodokļa atlaides palīdzējusi SIA “Zaļais centrs”.

Uz TV3 žurnālista jautājumu, vai uzņēmums zinājis, kur cēlušies atkritumi, SIA “Zaļais centrs” valdes loceklis Andrejs Jurčenko atbild: “Man personīgi izsekot, vai Agregāre vai kāda cita kompānija ir izpildījusi rūpnīcas jaudas, tas praktiski man ir nereāli. Tas ir valsts vides dienesta uzdevums. Tas ir VARAM auditoru uzdevums.”

Atskaitēs Vides dienestam “Aggregare” visus atkritumus uzrāda kā ievestus. Uzņēmuma vadītājs skaidro, ka tā esot kļūda. Pie nepareizās atskaites vainīgs grāmatvedis, un jau rīt tikšot iesniegts koriģētais atskaites žurnāls.

Pagājušajā nedēļā Vides dienests uzlika 13 miljonu eiro sodu uzņēmumam “Riepu bloki” par to, ka tas Rīgas centrā bija uzkrājis riepu kravu. Par riepu pārstrādi uzņēmums bija saņēmis dabas resursu nodokļa atlaidi.

Vides ministrija aprēķinājusi, ka shēmas ar dabas resursu nodokļa atmaksu un importa atkritumu ievešanu valstij ik gadu rada 30 miljonu eiro zaudējumus. Ministrija uzrakstījusi likumu, kas palielina vides inspektoru pilnvaras.

Izmeklēšanu par ugunsgrēku Slokā turpina Ekonomikas policija. Tās priekšnieks Pēteris Bauska informē, ka trijām personām piemērots aizdomās turamo personu statuss un ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, piemēroti arī mantas aresti ir piemēroti, taču izmeklēšanas interesēs viņš sīkākus komentārus sniegt nevarot.

Bauska sola līdz gada beigām aizdomās turētajiem uzrādīt apsūdzības. To, vai viņu vidū ir arī “Aggregare” īpašnieki, neatklāj, un Redko noliedz, ka viņam būtu aizdomās turamā statuss.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Nav taču pateikts līdz kura gada beigām. Nu var staipīt gumiju pēc sirds patikas.

  2. Fakts, ka “likumība” Latvijā tapusi par visai īpatnēju biznesu, būtu skaidrs. Problēma visviet un visur ir tā, ka šī “likumība” ļauj cilvēkiem būt neprofesionāliem, nekompetentiem un rīkoties šaurpierīgi, neievērojot pat elementāro loģiku! Patlaban jau nav par vidi, KAS IR SVARĪGĀKAIS, bet par iespēju kādam atņemt naudu un kontrolējošo iestāžu darba nodrošinājumu.
    Tas, ka dedzis, ļaudis šiverē ar indēm, nevienu neinteresē. Še IR problēma! Nevis vainīgajos…

  3. Vides dienests uzskata, ka daļu atkritumu ievesti nelikumīgi.- Ja tas tā tad kur rokudzelži un arests- vel varēti ”nelikumīgi” ievest un patiesi netīšām kādu pusdzertu viskija pudeli, bet te autokravas …Tātad kādam uz rokas, lai neredz… Tie zaļie papīrīši Valsts vides dienesta ierēdņus tā ”kontuzē” kā Saeimas deputātus pie biznesbalsojumiem…
    Vai nebūtu laiks to korupciju Latvijā beigt – vai atkal tie zaļie – papīrīši ar prezidentiem no aizokeāna…

  4. Pēteris Bauska melo – tik ātri krimināllieta netiks ierosināta ! Atlaist no darba to meli !!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+