×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. aprīlis, 2014
Drukāt

Līdz kaklam Igaunijas dūņās (2)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

“Nesen biji Igaunijā, varbūt vari ieteikt, kurp aizbraukt Lieldienu brīvdienās?” nesen jautāja draudzene. Zinot, ka viņai vēl nav mazbērnu, kurus vest uz Tartu zinātnes centru “AHHAA” vai leļļu muzejiem, ieteicu doties uz kādu no Igaunijas Spa centriem, kur ir baseini un pirtis, masāžas un dūņu procedūras, – gan ārstnieciskiem nolūkiem, gan vienkārši labsajūtas vairošanai.

Igaunijas Tūrisma aģentūras interneta mājaslapā www.visitestonia.com ieteikts pašiem saplānot ceļojumu, un, lai to vienkāršāk izdarītu, piedāvā ieskatīties bukletā “Pārsteigums aiz katra pagrieziena”. Tajā ir arī maršruts “Rietumigaunija un salas”, kura interesantos akcentus žurnālistiem no Latvijas parādīja Igaunijas gide. Maršruts sākas Pērnavā un beidzas par “ziemeļu Venēciju” dēvētajā Hāpsalā, kurā veselības tūrisma iespējas izmanto arī kaimiņi somi.

Gluži kā Nāves jūrā 


“Tervise Paradiis” nozīmē “Veselības Paradīze”, un tā atrodas Pērnavā jūras krastā. Šajā paradīzes kompleksā ietilpst liela četru zvaigžņu viesnīca, Igaunijā lielākais ūdensparks, atsevišķs peldbaseins, aerobikas un trenažieru zāle, skaistumkopšanas salons un boulinga zāle. Ūdensparka atrakcijās un pirtīs (saunā, tvaika jeb turku pirtī un sāls pirtī) stundas paiet nemanot, un reizē ar patīkamu nogurumu ir sajūta, ka jāatjauno iztērētie spēki un jādodas iebaudīt kāda maltīte. Igauņi ir izveidojuši 50 labāko valsts restorānu un kafejnīcu sarakstu. No Pērnavas ēstuvēm šajā sarakstā ir kafejnīca “Mahedik”, kas piedāvā ekoloģiski tīrus ēdienus. Lai kā šķistu, ka veselības tūrē no kūkām labāk atturēties, kafejnīcā tās ir tik apetītlīgas, ka gribasspēks kapitulē…

Tāpat kā savulaik Latvijā Līgatnes rehabilitācijas centrs, arī Igaunijā sanatorija “Estonia” tika uzcelta padomjlaiku elites vajadzībām. Tagad rekonstruētais un modernizētais centrs vilina daudzus atpūtniekus arī no kaimiņvalstīm. Visā pasaulē pazīst Izraēlas Nāves jūras sāļu dziedinošo efektu, un pelde šajā jūrā īpaši ieteicama tiem, kas cieš no psoriāzes. Taču ne katram ir iespēja aizbraukt uz Izraēlu. Tāpēc kopš 2012. gada Baltijas un Skandināvijas valstu psoriāzes pacientiem ir iespēja veseļoties Spa “Estonia” Nāves jūras ādas ārstniecības un ūdens atpūtas centrā, kur atrodas liels ar Nāves jūras minerāliem bagātināts baseins.

Līdzīgi kā pašā Nāves jūrā, arī šajā baseinā esošā sālsūdens sastāvā ir 30 procenti minerālvielu, tas nozīmē, ka ikviens var negrimstot gulēt uz ūdens virsmas. Tikai jāpiesargās, lai sāļais ūdens neiekļūst acīs. Spa “Estonia” atrodas arī saunu un baseinu komplekss “Estonia Termid”, kur peldēt, izbaudīt masāžas strūklas un kaskādes dušas. Mazuļi var peldēt bērnu baseinos.

Es no “Estonia” piedāvājumiem izvēlējos kriosaunu jeb auksto saunu. Biju to izmēģinājusi Latvijā, kur aukstā slāpekļa gāzes tvaiki atvērtajā kabīnē aptver ķermeni, taču galva atrodas jau virs šīs mucai līdzīgās kabīnes. Taču Igaunijā bija citādi – tērpušās peldkostīmos, vilnas zeķēs, cepurēs, cimdos, šallēs, adītos ceļgalu un elkoņu sildītājos, mēs piecatā tikām ielaistas uz divām minūtēm nelielā telpā, kur nokļuvām “biezos” aukstos tvaikos. Gluži neticami, ka temperatūra, iekšā ejot, bija mīnus 120 grādi. Bija nemitīgi jākustas, un tomēr divas minūtes vilkās diezgan lēni. Pēc ārā tikšanas mums ieteica kārtīgi sasildīties trenažieru zālē. Krioterapija stimulē asinsriti, vielmaiņu, stiprina imūnsistēmu un dod mundruma sajūtu.

Ko vēl?


Ja ir vēlēšanās no Pērnavas pārvest igauņu amatnieku lietišķās mākslas darbus vai rokdarbus, jāizbrīvē laiks Marijas Mag­dalēnas ģildes apmeklējumam. Darbdienās tā atvērta ilgāk, taču sestdienās tikai līdz pulksten 15, bet svētdienās slēgta. Salonā atrodami mākslas darbi no stikla, filcētas mīļlietiņas, keramika, izšuvumi – katra gaumei un patikai. Šī ģilde apvieno Pērnavas māksliniekus un rokdarbu meistarus, kas aizrāvušies ar senu rokdarbu tradīciju atjaunošanu un popularizēšanu tautā. Darbnīcas ir apmeklētājiem atvērtas, tajās iespējams aprunāties ar meistariem un pavērot viņus darbā.

Pērnavas tūristu informācijas centrs nākamvasarai kā jaunumus iesaka divus: ģimenēm ar bērniem apmeklēt populārās animācijas filmu varones suņumeitenes Lotes vārdā nosaukto ūdens atrakciju parku, un visiem dabas mīļotājiem doties pa Pērnavas apriņķa romantisko piekrastes ceļu.

Romantiskais piekrastes ceļš nav konkrēts ceļš vai taka. Tas ir apmēram 250 km garš jūras krasta līnijas posms Pērnavas apriņķī, kas sākas starp Varblas kadiķu audzēm un beidzas Kabli un Treimani smilšainajā pludmalē netālu no Latvijas robežas. Tas izmet dažus līkumus, lai iegrieztos Kihnu salā un aizvestu līdz dziļiem mežiem un purviem ieskautām iekšzemes teritorijām.

Kā sagaidīt 
strausa “zelta olu”? 


Ar prāmi nonākam Muhu salā, kas ir trešā lielākā Igaunijas sala. Tajā var apskatīt gan tradicionālās vējdzirnavas, gan arī Igaunijā ko diezgan jaunu, proti, strausu fermu. Lāsu saimniecībā bez Āfrikas strausiem ir arī emu, kuru dzimtene ir Austrālija un nandu, kas nāk no Dienvidamerikas.

Saimniece Helēna Ērika teic, ka strausa ola nesaplīsīs arī tad, ja uz tās uzkāps pieaudzis cilvēks. Tātad Lieldienās ar tādu olu uzvara olu kaujās nodrošināta! Taču Ēriku ģimene olas pārdod maz, jo izdevīgāk tās likt inkubatorā un audzēt putnus gaļai, kas maksā ap 30 eiro kg. Vislabāk strausu ģimene jūtoties tad, ja viens putnu tēviņš ir kopā ar trim olu dējējām, aprūpēt jau četras vienam būtu pārāk daudz.

Helēnas kundze ar šo biznesu sākusi nodarboties 1999. gadā, tagad fermā ir jau 60 putnu. Viņa pazīstot daudzus, kuri pirms padsmit gadiem sākuši audzēt strausus, taču, apjaušot, ka uzreiz “zelta olu” nedabūs, metuši mieru šai nodarbei: “Strauskopība prasa lielas investīcijas, kas atmaksājas tikai ilgtermiņā. Šos putnus nevar turēt kā vistas, tiem vajag plašu novietni, kur izskrieties. Laukumam jābūt iežogotam ar stipru divus metrus augstu žogu.”

Lāsu fermā dzīvo arī ķenguri, alpakas un poniji – tie visi ir kā mājdzīvnieki jeb minizoodārza iemītnieki.

Hāpsalu vilinājums 


Nokļuvu arī Igaunijas rietumu piekrastē Hāpsalu. Tās piejūras promenādē atrodas Čaikovska sols, kur iegravētas komponista 6. simfonijas pirmās notis. Čaikovskis Hāpsalu uzturējies 1867. gadā un šai simfonijai iedvesmu guvis no igauņu tautasdziesmas “Dārgā Marija”.

Hāpsalu dūņu kūrortus, no kuriem pirmais tika atvērts jau 1825. gadā, bija iecienījuši Krievijas aristokrāti. Arī tagad Hāpsalu dūņu procedūras ir viens no Spa “Fra Mare Thalasso” magnētiem, bet kopumā šī dziedniecības un skaistumkopšanas vieta piedāvā vairāk nekā 30 veselību un labsajūtu vairojošu procedūru.

Arī es izbaudīju, kāda ir sajūta, guļot ietītai siltās dūņās līdz pat kaklam. Vienam klientam vienā reizē tiek izmantots gandrīz spainis dūņu, procedūra ilgst 20 minūtes, un pēc tam ķermenis jūtas patīkami atslābis, turklāt tas ticis caur ādu “pabarots” ar vitamīniem un minerālvielām.

Labākam miegam 


Igaunijas dziednīcu klāstā ir īpaši piedāvājumi arī cilvēkiem, kuri steidzīgā dzīves ritma, stresa un citu faktoru ietekmē nespēj atslābināties tā, lai naktī labi izgulētos. Kubijas Spa viesnīcā ir gaidīti tie, kas cīnās ar miega traucējumiem. Miega veselības centrā noskaidro, vai cilvēks miegā krāc, vai tas rada elpošanas traucējumus, gaisa trūkumu un citas problēmas, un iesaka, kā ar tām tikt galā. Kubijas Spa priecājas, ka tagad jau pie viņiem brauc klienti arī no Latvijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ja jums jau vairāk par 60, 70 un pat 80: labāku vietu par “Fra Mare Thalasso” neatradīsiet!!! Satiekamies jau trešo gadu Haapsalu Jūlijā!

  2. GATAVOJOS JAU TREŠO REIZI BRAUKT UZ HAAPSALU (FRA MARE THALASSO), LAI ATPŪSTOS UN UZLABOTU VESELĪBU ! kAM VIRS 60, 70 UN 80: LABĀKU VIETU NEATRADĪSIET !

Draugiem Facebook Twitter Google+