Kultūra
Kultūrpolitika

Līdz maija vidum apskatāms Sprīdītis – viens no populārākajiem Leļļu teātra tēliem0

Publicitātes foto

Krišjāņa Barona muzejā no 15. aprīļa līdz 20. maijam būs apskatāms Rakstniecības un mūzikas muzeja Mēneša priekšmets — lelle Sprīdītis ar koka stabuli, vēsta Memoriālo muzeju apvienība.

Lelle veidota LPSR Valsts Leļļu teātra izrādei “Sprīdītis” pēc tāda paša nosaukuma Annas Brigaderes pasaku lugas motīviem.

“Sprīdītis” kļuvusi par vienu no visbiežāk Latvijā iestudētajām lugām, augumā niecīgais puika atnesa rakstniecei slavu un atzinību.

Luga uz teātra skatuvēm dzīvojusi tik ilgi, ka to varoņiem regulāri bija jāatjauno tērpi, tie darbā nolietojušies.

Arī leļļu teātrī Sprīdītis bijis biežs viesis. Lelle Sprīdītis baltajā kokvilnas blūzē, oranžajā vestē un gaiši zaļajās bikses savu debiju uz LPSR Valsts Leļļu teātra skatuves piedzīvo 1957. gada 30. jūnijā.

Lugu iestudē režisors Jānis Žīgurs, bet temperamentīgo raksturlomu – Sprīdīti – atveidoja viena no trupas vadošajām aktrisēm Hilda Žīgure. Luga LPSR Valsts Leļļu teātrī tika iestudēta gan latviešu, gan krievu valodā.

Mūsdienās Sprīdīša vārds turpina dzīvot grāmatās, uz teātru skatuvēm, filmās, operās, tam tiek veltītas dziesmas. Sprīdītis, lai jau ir vairāk kā simt gadu vecs, bet vēl aizvien tas pats mazais puika, kas rosina pārdomas par to, kur īsti ir “laimīgā zeme”. Zīmīgi, ka Sprīdītis “laimīgo zemi” atrada mājās, bet Rakstniecības un mūzikas muzejs vēl joprojām dzīvo bez savām mājān.

LA.lv