×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
19. augusts, 2016
Drukāt

Puča dienās gulēju ar pistoli zem spilvena. Zemessardzei – 25 (9)

Foto-LETAFoto-LETA
Uzziņa

UZZIŅA

Zemessardzes 25. gadadienas svinības

Svinību centrālie pasākumi norisināsies Rīgā sestdien, 20. augustā: 9.00 svinīgais dievkalpojums Doma baznīcā; 11.00 militārā parāde pie Brīvības pieminekļa; 12.15 svētku programma 11. novembra krastmalā (koncerti, defilē un citi priekšnesumi).

Latvijas zemessardzes 25 gadu jubilejas reizē aptaujāju cilvēkus, kuri šajā organizācijā bijuši kopš tās pirmsākumiem.

Laimonis Beņislavskis, zemessardzes veterāns Kuldīgā: “Jau augusta puča dienās gulēju ar pistoli zem spilvena un biju gatavs cīnīties. Zemessardzē oficiāli iestājos oktobrī. Deviņdesmito gad sākumā plaši cīnījāmies ar bandītismu un devāmies reidos. Tā arī šodien mēs līdz pēdējam brīdim stāvēsim par Latviju. Tagad darbojos sava bataljona zemessardzes veterānu apvienībā. Mēs, veterāni, arī tagad esam jebkurā brīdī gatavi doties aizstāvēt Latviju, ja būs tāda nepieciešamība. Mēs paši izveidojām zemessardzi, un tā kļuva spēcīgāka. Mūsdienās zemessardze ir pavisam cita – spēcīga, ar labiem formastērpiem un bruņojumu, sakārtotām noliktavām. Tajos laikos, kad biju aktīvs zemessardzē, ieročus pirkām paši, arī ar formastērpiem bija līdzīga situācija.”

Ilgvars Baumanis, zemessardzes veterānu apvienības priekšsēdētājs: “Daudzi veterāni ir vīlušies, jo toreiz iestājās par valsti, kurā ir ekonomiska izaugsme un godīgi tiek kārtotas lietas. Tomēr tā savā ziņā ir mūsu pašu vaina, kāpēc mums lietas vēl joprojām neiet uz priekšu – gan attiecībā uz nodokļu maksāšanu, gan runājot par godīgu strādāšanu. Esot zemessardzē, kur zvērestu nodevu pirmajā tās izveidošanas dienā, pamazām radās drosme. Deviņdesmitajos gados palīdzējām policijai arestēt reketierus, konfiscējām tiem šaujamieročus. Mums bija liels spēks valstī. Uz mums arī reketieri šāva, bet toreiz neviens no zemessargiem nedomāja par savu veselību – valsts bija pirmajā vietā, lai tā varētu normāli funkcionēt. Piedalījāmies arī robežapsardzībā, kā arī palīdzējām novērst plūdus, meklējām pazudušus cilvēkus un veicām citas civilās misijas. Mūsdienās zemessardze ir kļuvusi modernāka apgādes ziņā, turklāt militārās sagatavotības līmenis visās vienībās ir vienāds un ļoti labs.”

Uldis Rumba, zemessardzes veterāns Cēsīs: “Zemessardzē esmu kopš tās dibināšanas brīža. Sākums bija interesants, mums bija sponsori – vietējie uzņēmēji, kas, piemēram, palīdzēja ar audumu formastērpiem, un paši tolaik šuvām savus formastērpus. Šo gadu laikā zemessardzē esmu pievērsies heraldikai – palīdzu ar dažādu karogu un simbolikas veidošanu, interesējos arī par militāro vēsturi, kura Ziemeļvidzemē ir ļoti bagāta. Joprojām esam klāt, ja mūs vajag – iesaistāmies militārajās mācībās, palīdzam pazudušu cilvēku meklēšanā un tamlīdzīgi. Priecājos, ka mans dēls arī izvēlējies dienēt zemessardzē. Valsts apdraudējuma gadījumā zemessargi nekad nebūs pirmajās rindās, bet būs piesedzēji un nodrošinās atbalsta funkcijas. Būtiski ir tas, ka sadarbojamies ar jaunsardzi un vietējām mācību iestādēm, kur nododam tālāk savu pieredzi. Mūsu armijai un zemessardzei nepieciešami jaunieši, kuri ir ne tikai labi fiziski sagatavoti, bet kuriem jau ir arī autovadītāja apliecība, labas angļu valodas un citas zināšanas un prasmes.”

Aleksandrs Stepiņš, zemessardzes veterāns Andrupenē: “Zvērestu nodevu sava – Preiļu 35. nodrošinājuma bataljona – izveidošanas dienā 1991. gada 10. novembrī. Zemessardzes pirmajos gados tās uzdevums bija nodrošināt kārtību valstī. 90. gados mēs bijām būtisks spēks šajā jomā, jo sargājām arī dažādas noliktavas, lai tās neizsaimniekotu, ķērām vietējos noziedzniekus. Tolaik ieročus un formastērpus gādājām paši, bet tagad zemessardze tiek ļoti labi apgādāta. Savulaik mani aicināja turpināt dienestu Rīgā, tomēr paliku Andrupenē, jo uzskatīju, ka labāk valstij varu dot pienesumu, esot šeit uz vietas, Latgalē. Pašlaik zemessardze ir kļuvusi profesionālāka un militārāka, jo savulaik vairāk nodarbojāmies ar kārtības uzturēšanu. Sākoties notikumiem Ukrainā, bija arī cilvēki, kas atrada dažādus aizbildinājumus, lai pēkšņi izstātos no bataljona. Tomēr labi ir, ka viņi tā izdarīja, jo tad, ja, nedod Dievs, pienāktu X stunda, viņi tev iegrūstu dunci mugurā vai nodotu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Milicija pirms 25 gadiem! Atbildēt

  90-tajos gados pēc bļaustīšanās “kaut pastalās, bet brīvā LV” neviens neticēja, ka Augusta pučs izgāzīsies. Pastalnieki šodien nezin kāpēc kautrējas pieminēt, ka pučs izgāzās tikai tāpēc, ka Maskavā progresīvā tauta arī izgāja ielās…
  90-tajos gados kamēr milicijā domāja kas būs tālāk, veči uz Atmodas viļņa stājās Zemessardzē. Kultūras nami, kad rīkoja balles aicināja zemessargus dežūrēt… katrā lielākajā pilsētā bija Zemessardzes štābs…Uz turieni cilvēki problēmu gadījumos zvanīja … Ja zvanīja uz miliciju skanēja atbilde: mums benzīna nav …Zemessargi par savu naudu šuva formastērpus un vilka ārā no pažobelēm pēc 2.p.k. atrastos un noglabātos ieročus… Vēl jau tagad večiem ir vecie ieroči, kas apskatāmi arī dažādos novadpētniecības muzejos Latvijā… Un policija tagad ik pa laikam lepni paziņo par “atrastajiem ieroču arsenāliem”…
  Šodienas zemessargiem mājās ieroču nav. Visi atrodas bataljona noliktavā.

  • nerejiet, noziedznieki ! Atbildēt

   Šodienas vara,[baidoties no atriebības par savām nelietībām,]
   izdevusi tādus likumus, ka pašaizsardzībai pat
   bērza rīksti NEDRĪKST pielietot, kur vēl ieročus turēt.
   Jāgaida kad noslepkavos, tad ievilks gadiem ilgas izmeklēšanas
   un beidzot paziņos, ka pats bijis vainīgs [laikam tāpēc, ka dzīvoji ?]
   Ieroči [ar varturu klusu akceptu] ir tikai kriminālajiem elementiem.
   99 % agresīvajiem braucējiem, nevietā parkotājiem, ierocis ir vai nu kabatā,
   vai noslēpts pa ķērienam…

 2. Lasu un domāju, kur augusta puča laikā Laimonis varēja dabūt pistoli, Zemessardzi un citas Valsts spēku struktūras nodibināja vēlāk…

  • nu par to jau stāsts Atbildēt

   jo tani laikā ieroču aprite bija tāda ka ierocis bija vai nu komunistu sargātājam vai nu noziedzniekam, vai paranoiskam idiotam kas nelegāli nopircis lai pašauditos

  • tā veidojas vēsture Atbildēt

   tas ir tikai varonības sākums, vēl pēc pāris paaudzēm veči būs tankos gulējuši un zemūdenēs dežūrējuši..

 3. tas tikai apliecina , ka zemessardzē iet paranoiski, šizofreniski uz agresiju un šaušanu orentēti ļaudis

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+