Latvijā
Politika

Līdz šim nav saņemtas sūdzības par vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanu 0

Foto LETA

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) līdz šim nav saņēmusi sūdzības par vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanu, informēja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa.

CVK šodien līdz pusdienas laikam bija saņēmusi visu 119 pašvaldību vēlēšanu provizoriskos rezultātus, kuri publicēti CVK pašvaldību vēlēšanu interneta vietnē “pv2017.cvk.lv”. Sadaļā “Rezultāti” iespējams iepazīties arī ar kandidātu sarakstu saņemto deputātu vietu skaitu katrā pašvaldībā, bet sadaļā “Ievēlētie deputāti” pieejams provizoriskais pašvaldību domēs ievēlēto deputātu saraksts.

Vienlaikus CVK atgādina, ka galīgos vēlēšanu rezultātus un domē ievēlētos deputātus pašvaldību vēlēšanās apstiprina attiecīgās pašvaldības vēlēšanu komisija, un kandidātu saraksta iesniedzējiem un pieteiktajiem kandidātiem ir tiesības vēlēšanu komisijas lēmumu par rezultātu apstiprināšanu trīs darbdienu laikā pēc tā pieņemšanas apstrīdēt CVK. Līdz šim sūdzības par vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanu kādā no pašvaldībām CVK nav saņemtas.

Pirmajai jaunievēlētās domes sēdei jānotiek ne agrāk kā 10 dienas un ne vēlāk kā 20 dienas pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas. Jaunievēlētos pašvaldības deputātus uz pirmo domes sēdi uzaicina attiecīgās pašvaldības vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs. Ar jaunievēlētās domes pirmo sēdi izbeidzas iepriekšējās domes pilnvaras.

Pašvaldību vēlēšanās 3.jūnijā bija izveidoti 955 vēlēšanu iecirkņi. Vēlētāju sarakstos bija reģistrēts 1 443 801 balsstiesīgs pilsonis, no kuriem vēlēšanās piedalījās 727 839 jeb 50,41% vēlētāju.

Kā ziņots, pašvaldību vēlēšanās problēmas sagādājušas mazo balsošanas kastu aizvēršana, kad pēc to aizplombēšanas to mala pacēlās uz augšu.

Tomēr Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Kokins aģentūrai LETA pastāstīja, ka pašvaldību vēlēšanās iemestās vēlēšanu zīmes problemātiski aiztaisāmajās balsošanas kastēs atzītas par derīgām.

Pēc Kokina teiktā, šādas kastes, kuras bija problemātiski aizvērt, vēlēšanu laikā bija 15. Atbilstoši normatīvajiem aktiem, tajās iemestās balsu aploksnes tiek vērtētas atsevišķi, pārbaudot, vai iemesto aplokšņu un vēlētāju dati savstarpēji sakrīt. Tāpat tiek pārbaudīta to atbilstība kopējai vēlēšanu struktūrai.

Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs sacīja, ka komisijas locekļi atsevišķi saskaitīja un pārbaudīja problemātiski aiztaisāmajās kastēs iemestās vēlēšanu zīmes un kopējā balsojumā nolēma tās atzīt par derīgām.

Kokins uzsvēra, ka problēmas ar kastu aizvēršanu noteica cilvēciskais faktors, jo ir nepieciešama prasme pareizi noplombēt vēlēšanu kastes, lai tās būtu kārtīgi aiztaisītas.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka komisija plāno nākotnē atteikties no kastēm ar dalītajiem vākiem, lai nākamajās vēlēšanās nerastos ar tām saistītas problēmas.

LA.lv