Latvijā
Rīga

Līdz svētkiem Rīgā būs Neatkarības laukums0


Jēkaba laukums.
Jēkaba laukums.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Aizejošā Saeima pirms jauno deputātu atnākšanas apņēmusies nokārtot kādu Rīgas domes neizdarību – pārdēvēt pašreizējo Jēkaba laukumu par Neatkarības laukumu.

Par šī laukuma pārdēvēšanu jau ilgstoši ar mainīgām sekmēm cīnās “4. maija deklarācijas klubs”, kurā apvienojušies par neatkarību balsojušie Augstākās Padomes deputāti. Šā gada februārī klubs vērsās ar vēstuli pašvaldībā. Pēc pāris mēnešu marinēšanas gan Rīgas domes Pieminekļu padome, gan Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padome nolēma atbalstīt nosaukuma maiņu. Taču gala lēmums domē tā arī nav ticis pieņemts. Tādēļ “4. maija deklarācijas klubs” septembrī lūdza parlamentu risināt šo jautājumu ar likuma spēku.

“Rīgas dome politisku iemeslu dēļ novilcina nosaukuma maiņas izskatīšanu,” pārliecināts deputāts Aleksandrs Kiršteins (NA), kurš kopā ar citiem NA un “Vienotības” deputātiem sagatavojis likumprojektu “Par Jēkaba laukuma Rīgā pārdēvēšanu par Neatkarības laukumu”. Kiršteins uzskata, ka šādā veidā tiks veicināta sabiedrības izpratne par Latvijas kā neatkarības pasludināšanas un atjaunošanas nozīmi. Viņš arī pārliecināts, ka likumprojekts neradīs nekādas īpašas neērtības rīdziniekiem vai pašvaldībai, jo nav saistīts ar īpašiem izdevumiem. Arī adrešu maiņa nebūšot nepieciešama, jo laukuma malās esošajām ēkām piešķirtas blakus esošo ielu adreses.

Saeima vakar atbalstīja ierosinājumu piešķirt šādam likumprojektam steidzamību, lai pagūtu to pieņemt jau šī sasaukuma laikā, kā arī pieņēma to pirmajā lasījumā. Pret balsoja vienīgi ārpusfrakciju deputāts Ilmārs Latkovskis, aicinot kolēģus ieturēt pietāti pret vēsturiskajiem nosaukumiem. “Tas ir jautājums par vietas identitāti, par vietas garu. Un, lai tos mainītu, ir vajadzīgs izsvērts un nopietns pamats. Lēna gaita. Es pat teiktu vairāk – gausums. Latviešiem ir šāds pozitīvs, labs vārds, kad pamatīgi tiek pārdomātas lietas, kurās arī nevajag steigties, kā tas ir šajā gadījumā,” skaidroja Latkovskis. Viņaprāt, nosaukuma maiņa ir pārāk sasteigta un rada sliktu precedentu, kad politisku iegribu dēļ tiek mainīti vietu nosaukumi.

Šeit gan jāpiebilst, ka diskusijas par šī nosaukuma maiņu ilgst jau mēnešiem. Savus atzinumus devuši arī eksperti. Piemēram, Latvijas Arheologu biedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Asaris savā atzinumā atbalstījis nosaukuma maiņu, jo arī vēsturiski šīs vietas nosaukums vairākkārt mainīts, tas nav saistīts ar kādas konkrētas personības darbību šajā apvidū, turklāt laukums atrodas starp Latvijas valsts proklamēšanas vietu (Nacionālo teātri) un valstiskās neatkarības atjaunošanas vietu (Saeimas ēku). Atbalstu paudis arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis: “Rīgas vēsturiskajā centrā, no vienas puses, ir centieni turēties pie principa saglabāt vēsturiskos nosaukumus nemainīgus. Tomēr, no otras puses, ir īpašas izņēmumu situācijas kādiem gadījumiem, kad jāņem vērā kopsakarības un vēsturiski notikumi. Šajā situācijā tiešām neatkarības atgūšana nav iezīmēta pilsētvidē un savā ziņā esam parādā sabiedrībai par šādas vietas radīšanu.”

Turpretim Rīgas mērs Nils Ušakovs, jautāts par pašvaldības vilcināšanos veikt nosaukuma maiņu, skaidroja, ka pašvaldībai pret to neesot iebildumu. “Vienīgi vēlamies pievērst uzmanību, ka RD tikko piešķīra jaunu nosaukumu laukumam pie Brīvības pieminekļa – Brīvības laukums. Un var pieņemt, ka “neatkarība” un “brīvība” ir zināmā mērā sinonīmi, ja mēs runājam par Latviju,” teica Ušakovs. Viņš arī atgādināja, ka galvaspilsētas pašvaldība pēdējā laikā pilsētvidē iezīmējusi vairākus vēsturiskus nosaukumus – Reformācijas laukums, 1991. gada barikāžu laukums.

Galīgajā lasījumā Saeima likumprojektu iecerējusi pieņemt nākamnedēļ. Paredzēts, ka tas stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas. Tātad uz valsts svētkiem pašreizējais Jēkaba laukums jau nesīs Neatkarības vārdu.

LA.lv