×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
11. aprīlis, 2012
Drukāt

Līdz vasarai ES fondu maksājumi tiks atjaunoti

dombrovskis1104

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) pārliecināts, ka nesen valdībā apstiprinātie tehniskie grozījumi, tādējādi atjaunojot nosacījumus par Eiropas Savienības (ES) fondu maksājumiem, ļaus jau vasaras sākumā Latvijai turpināt saņemt tos.

“ES fondu apguve ir birokrātisks process, taču fondu apguves nosacījumu atjaunošana un sakārtošana ļaus jau līdz vasarai turpināt saņemt jaunus maksājumus,” intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja Dombrovskis.

Jau ziņots, ka atbilstoši regulu prasībām pagājušā gada decembrī Latvija iesniedza ziņojumu Eiropas Komisijā (EK). Ziņojumā secināts, ka Latvijā izveidotā ES fondu sistēma ir vērtējama 2. kategorijā, kas nozīmē, ka sistēma darbojas, taču tajā ir nepieciešami atsevišķi uzlabojumi. Savukārt atklātais kļūdas līmenis ir 1,76%, kas esot zem EK noteiktā būtiskuma sliekšņa 2% apmērā.

Neskatoties uz to, ka Eiropas Komisijā ziņojums tika iesniegts bez būtiskām iebildēm no Revīzijas iestādes puses, EK janvāra beigās apturēja Latvijai Eiropas Sociālā fonda un Eiropas Reģionālās attīstības fonda maksājumus, uzdodot Finanšu ministrijai kā ES fondu vadošajai iestādei Latvijā stiprināt citām iestādēm deleģēto funkciju izpildes kontroli un ietekmes mehānismu attiecībā uz atbildīgo nozaru ministriju un aģentūru pieņemtajiem lēmumiem par līdzekļu izlietojumu. Tāpat Latvijai tika uzdots divu līdz trīs mēnešu laikā izstrādāt rīcības plānu un novērst trūkumus ES fondu vadības un kontroles sistēmā.

FM februāra sākumā Eiropas Komisijai ir nosūtījusi rīcības plānu, pēc Komisijas pieprasījuma to saskaņojot arī ar Revīzijas iestādi. Šobrīd norit aktīva plāna izpilde, un no plānotajiem 28 pasākumiem ir ieviesti 17 uzlabošanas pasākumi, pārējie ir ieviešanas procesā.

Piemēram, sākot ar šā gada 1.martu, spēkā ir stājusies ES fondu vadošās iestādes reorganizācija, kā rezultātā ir izveidots jauns ES fondu vadības sistēmas departaments, kura atbildība ir esošās ES fondu vadības un kontroles sistēmas pilnveidošana, tai skaitā pārbaužu veikšana ES fondu vadībā iesaistītajās institūcijās, lai nodrošinātu atbildīgajām iestādēm un sadarbības iestādēm deleģēto funkciju uzraudzību.

Tāpat, ņemot vērā risku izvērtējumu, ir veiktas divas deleģēto funkciju uzraudzības pārbaudes ES fondu iestādēs, kā arī atbilstoši plānam tiek veiktas virspārbaudes projektu īstenošanas vietās un citi uzlabošanas pasākumi. Atbilstoši plānam šāda veida pārbaudes turpmāk notiks regulāri, to intensitāte būs atkarīga no konstatētajiem trūkumiem un iestādes riska novērtējuma.

Savukārt no 15.marta Revīzijas iestāde pārliecinās par Vadošās iestādes paveikto. Gala ziņojumu Revīzijas iestāde plāno iesniegt Eiropas Komisijā līdz šā gada 27.aprīlim, lai Komisija to izvērtētu un pieņemtu lēmumu par maksājumu atjaunošanu.

Finanšu ministrija par plāna ieviešanas progresu regulāri ir informējusi gan valdību, gan Saeimu, gan plašāku sabiedrību.

Ņemot vērā, ka šobrīd norit intensīva ES fondu projektu ieviešana un attiecīgi arī kontroles fāze, jo līgumi ir noslēgti teju par 95% no pieejamā ES fondu finansējuma šajā periodā, likumsakarīgi, ka EK vēlas būt pārliecināta par drošu ieviešanas sistēmu Latvijā, uzsver FM.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+