Apbrīno

Līdzās pastāvot, nezaudēt sevi. Saruna ar šarmanto Velgu Vītolu 5


Velga Vītola
Velga Vītola
Foto – Zigmunds Bekmanis

Daudzi Latvijas televīzijas skatītāji bija pārsteigti, kad pirms vairākiem gadiem iemīļotā šlāgeraptauja piedzīvoja pārmaiņas un līdzās ilggadējam raidījuma vadītājam Guntim Skrastiņam ieraudzīja citu partneri. Nu viņi pieņēmuši šarmanto Velgu Vītolu, kura runīgajam aktierim pretī liek patiesu sirsnību un sievišķīgu gudrību, pelnot neviltotas simpātijas.

 

Pastāsti, ko tu šobrīd dari?

Es strādāju gan Latvijas Radio 2, vadot rīta programmas un raidījumus “Ceļojums” un “Dzintara dziesmas”, gan Latvijas Televīzijas raidījumu “Latvijas sirdsdziesma”. Vēl piedalos izbraukumos pa Latviju – dažādu koncertu (no roka līdz šlāgeriem) tiešā ētera translācijās, kur mans uzdevums ir pieteikt koncertu un aizpildīt pauzes ar savu stāstījumu. Šajos pasākumos piedalos viena, tāpēc jābūt gatavai uz visu, jo nevar zināt, kas tur notiks. Varbūt būs jārunā piecas minūtes, varbūt pusstundu, ja koncerts kavēsies.

Kā tu nonāci Latvijas Radio?

Radio nonācu, studējot Latvijas Universitātē. Vispirms uz prakses vietu pieteicos LR pirmajā programmā, taču kāds jau bija pasteidzies pirms manis. Taču manu pieteikumu novērtēja tā laika LR 2 vadītājs Uldis Duka. Tā nu esmu šeit, vairāk ar izklaides saturu saistītā medijā, kaut sākumā mani interesēja ziņu veidošana, jo studēju komunikācijas zinātnes. Tolaik prakse apgūstamajā specialitātē gan nebija obligāta. Vēlāk mani uzaicināja uz kastingu Latvijas Televīzijā, kas meklēja rīta programmas vadītājus. Šajā konkursā uzvarēju un vienu sezonu nostrādāju kopā ar Andri Buli, kurš vadīja intervijas. Tad televīzijā iepauzēju, bet ekrānā atgriezos, pateicoties “Amigo” “Dzintara dziesmu” projektam, kas no Latvijas Radio pārceļoja uz LNT. Pēc trim gadiem atkal atgriezos Latvijas Televīzijā, šoreiz ar Latvijas sirds dziesmām.

Latvijas sirds dziesmu aptaujā tavs partneris tagad ir Guntis Skrastiņš. Vai nav grūti kopā vadīt raidījumu, jo viņam piemīt izteiktas līdera dotības?

Jā. Šlāgeraptauja Latvijas Televīzijā pārtapa Latvijas sirds dziesmu aptaujā. Šajā pārmaiņu virpulī tiku ierauta arī es un par manu partneri kļuva Guntis. Kā izdodas mūsu sadarbība, lai spriež skatītāji. Bet uzskatu, ka jebkuram cilvēkam jāatrod pareizā pieeja un attiecībās jābūt elastīgam. Man jau bija pieredze, strādājot LNT kopā ar Juri Hiršu, kurš arī ir pieredzējis aktieris un spilgta personība. Ļoti zinošs, kuram patīk izteikties, daudz runāt, tādēļ man bija zināms rūdījums. Ar Gunti strādāt ir ļoti viegli, ja izdodas atrast veidu, kā varu būt viņam līdzvērtīgs partneris, jo Latvijas sirds dziesmu aptauja tomēr ir divu cilvēku vadīts raidījums. Guntim ir savas stiprās puses, un man nākas atrast savu “odziņu”, savu piegājienu. Nevajag vienam pār otru dominēt, bet līdzās pastāvēt un saprasties.

Parasti raidījumiem ir gatavs scenārijs, pie kura raidījuma vadītāji vairāk vai mazāk pieturas. Kā ir ar sirds dziesmām? Cik daudz vietas paliek improvizācijām?

Veca gudrība vēsta, ka vislabākā improvizācija ir laba sagatavošanās, un pie tās, vadot raidījumu, arī pieturamies. Protams, ir scenārijs un gatavi teksti, bet, runājot tos, paliekam pie galvenās domas, idejām, kas noteikti jāpasaka. Scenāriju un tekstu no galvas nekaļam, dažkārt arī improvizējam, taču skaidri zinām, no kura punkta līdz kuram jānonāk.

Man šķiet ļoti interesanti stāsti par mūzikas grupām, pie kurām ciemojaties.

Jā. Viesošanās pie mūziķu ģimenēm ir ļoti aizraujošs piedzīvojums arī mums pašiem, raidījuma veidotājiem.

Vai vari minēt kādu īpašu tikšanos?

Nebūšu oriģināla, neizcelšu nevienu, jo katrā ciemošanās reizē bijusi pavisam citādāka sajūta. Bet pāri visam valdījusi sirsnība, laipnība un vēlēšanās satikties. Katram viesmīlība izpaudusies citādi, taču svarīgākais ir tas, ka visiem sastaptajiem latviešiem tā piemitusi. Tādēļ ļoti grūti izcelt kādu cilvēku, ģimeni vai ansambli, jo nekad neesam piedzīvojuši negatīvas sajūtas. Vienmēr esam bijuši gaidīti, piedalījušies atklātās sarunās, no kurām daudz kas pat nav nonācis ēterā. Dažkārt intervijas ilgušas vairākas stundas, bet no tām esam varējuši parādīt tikai piecpadsmit minūtes.

Jūs taču neuzkrītat viņiem kā sniegs uz galvas?

Protams, kādu nedēļu iepriekš saskaņojam laiku, lai mūsu raidījuma varoņi būtu mājās. Arī vairākos muzejos esam bijuši, un cilvēki zina, ka būsim un par ko runāsim. Mūziķiem iemesls ir arī kāds konkrēts notikums – jauna koncertprogramma vai diska iznākšana. Man nepatīk cilvēkiem sūtīt jautājumus, gari un plaši stāstīt, ko jautāsim, jo tad saņemam standartatbildes, kas vairs nav interesantas. Bet, ja man tomēr jautā, tad atbildu: “Runāsim par dzīvi, nebūs nekā tāda, uz ko jūs nevarēsiet atbildēt.”

Tu Latvijā neesi vienīgā Velga Vītola. Tev ir slavena vārda un uzvārda māsa – lāču mamma Līgatnē. Vai esat tikušās?

Mēs neesam tikušās. Jau vairākus gadus gan televīzija, gan man apkārt esošie cilvēki mēģinājuši pamudināt mūs uz tikšanos. Tas būtu interesanti. Patiesībā ir vēl viena Velga Vītola, turklāt apmēram manā vecumā ap trīsdesmit gadiem. Viņa ir māksliniece, apburoša personība. Tā nu esam trīs Velgas Vītolas. Bet bijuši arī pārpratumi. Pirms dažiem gadiem iznāca dzīvniekiem veltīts kalendārs, ar kuru bija saistīta lāču mamma Velga Vītola. Pēc šīs ziņas parādīšanās atklātībā man zvanīja vairāki žurnālisti, kurus tā bija ieinteresējusi, taču nācās viņus apbēdināt. Pie vainas bija arī mani kolēģi, kuri nebija precizējuši, par kuru Velgu Vītolu ir runa.

Radiožurnālistus vispirms iepazīst pēc balss, televīzijas – pēc sejas. Taviem klausītājiem ir paveicies, jo viņiem acu priekšā ir arī bilde – simpātiska, labestību izstarojoša sieviete. Kā tu veido savu iekšējo pasauli, lai tik labi izskatītos?

Sarežģīts jautājums. Es neizliekos – kāda esmu, tāda esmu. Tā kā sākumā daudzus gadus esmu nostrādājusi radio, kur klausītāji mani neredzēja, bijis vairāk jādomā par izteikšanās veidu, kaut tas nav mazsvarīgs arī televīzijā. Bet par izskatu tiešām nezinu, jo no malas sevi neredzu. Man pat ir tā, ka, intervējot cilvēkus, par viņiem ļoti ieinteresējos, aizmirstu par kamerām un vairs nekontrolēju, kā sēžu. Speciāli ēteram gan negatavojos un pie spoguļa netrenējos.

Pastāv uzskats – ja cilvēks domā labas domas, tad tāds viņš arī kļūst.

Es tam gribētu piekrist. Dzīvē vados pēc bērnišķīga moto: “Visi cilvēki ir labi.” Tā jau patiesībā arī ir, un, ja viņi kādreiz rīkojas slikti vai nepieņemami, viņiem noteikti ir kāds motīvs, kāpēc tā dara. Varbūt viņi piedzīvojuši sāpes vai tikuši aizvainoti. Man šķiet, ka nav tikai labu vai sliktu cilvēku. Cits jautājums – atrast iemeslu, kāpēc viņi ir tādi? Un vai mēs to gribam zināt, vai nē?

Kādi ir tavi vaļasprieki?

Es darinu rotas. Man jau kopš bērnības patikuši rokdarbi – adīšana, šūšana, kam tagad maz vairs atliek laika. Esmu mācījusies gatavot arī ādas somiņas. Pirms daudziem gadiem biju aizrāvusies ar melnbalto fotografēšanu, taču bildēju tikai cilvēkus. Sarīkoju pat vairākas izstādes, bet tagad šo nodarbi esmu pametusi novārtā. Manuprāt, cilvēka būtību – vaibstus, mīmiku, grumbiņas – var atklāt tikai melnbaltā fotogrāfija, jo krāsas novērš uzmanību uz nebūtiskām lietām. Tādēļ digitālā fotografēšana nav domāta man, tomēr priecājos par citu sasniegumiem.

Vai esi sapņojusi, ko darīsi pēc desmit, piecpadsmit gadiem?

Es pārāk daudz necenšos skatīties nākotnē, jo mēs dzīvojam tik mainīgā laikmetā. Vistrakākais, ka mēs kaut ko izsapņojam, un tas nenotiek. Tas mūs salauž un pierāda teiciena “Cilvēks domā, Dievs dara” patiesumu. Mazus mērķus vēl varu iztēloties, bet lielus – ne. Pēc desmit, piecpadsmit gadiem varu nebūt vairs dzīva (trīsreiz piesit pie galda) – visādi taču var gadīties! Domāju, ka strādāšu tādu darbu, kas man patīk, – turpināšu darboties izklaides jomā. Bet neko jau nevar zināt, jo – tikko mums liekas, ka viss ir tik stabils, tā tas var sagriezties kājām gaisā. Es ceru, ka nodzīvošu līdz vecumdienām. Būšu forša kundzīte, kura turpinās ceļot un nodarboties ar rokdarbiem. Nesēdēs mājās, bet tiksies ar draudzenēm, pie tējas tases paklačosies par bērniem, dzīvi un baudīs to.

 

Pieturzīmes

Bez kā tu nevari iedomāties savu dienu?

Bez labām, pozitīvām domām un emocijām.

Trīs vārdi, kas tevi raksturo vislabāk?

Izpalīdzīga, ietiepīga un jautra.

Būtiskākais sasniegums darbā?

Vēl priekšā.

Labākā izklaide?

Pabūt vienatnē.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Čārlzs šodien, savā 70. dzimšanas dienā, nopublicējis aizkustinošu ģimenes fotogrāfiju
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pipa Midltone dēlam devusi vārdu par godu māsas Keitas jaunākajam dēlam Luisam
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Skatītāji skarbi nokritizē Donu: Vairāk izskatījās pēc Kašķeja vai Fantomasa!
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 2
5 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
3 stundas