Ilustartīvs attēls
Ilustartīvs attēls
Foto – Stock.xchng

Liecinieks piespiedu kārtā. Kā notiek atvešana uz tiesu? 3

Es biju liecinieks kaimiņa un viņa civilsievas strīdam, kas beidzās ar kautiņu. Tagad man jāliecina, bet negribu jaukties viņu attiecībās. Mani brīdināja, ka liecinieku var atvest piespiedu kārtā. Vai tā tiešām ir, un kā tas notiek – uzliek rokudzelžus un arestē? ROBERTS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma

Pienākumi noteikti likumā

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 13
Lasīt citas ziņas

Kriminālprocesa likumā teikts, ka liecinieks ir persona, kura likumā noteiktajā kārtībā uzaicināta sniegt ziņas (liecināt) par kriminālprocesā pierādāmajiem apstākļiem un ar tiem saistītajiem faktiem un palīgfaktiem. Lieciniekam ir pienākums pēc procesa virzītāja pieprasījuma rakstveidā paziņot savu pasta vai elektronisko adresi, kā arī ierasties kriminālprocesu veicošās amatpersonas norādītajā laikā, vietā un piedalīties izmeklēšanas darbībā, ja ir ievērota uzaicināšanas kārtība.

Lieciniekam ir tiesības neliecināt pret sevi un saviem tuviniekiem, t.i., saderināto, laulāto, vecākiem, vecvecākiem, bērniem, mazbērniem, brāļiem un māsām, kā arī personu, ar kuru tas dzīvo kopā un ar kuru tam ir kopīga (nedalīta) saimniecība. Taču, ja liecinieks tomēr izlemj liecināt, viņam ir jāsniedz patiesas liecības. Juridiskās palīdzības saņemšanai liecinieks var uzaicināt advokātu.

Piespiedu atvešana

CITI ŠOBRĪD LASA

Piespiedu atvešanu var piemērot, ja liecinieks bez attaisnojoša iemesla neierodas pēc procesa virzītāja (izmeklētāja, prokurora, tiesas vai tiesneša) aicinājuma. Procesa virzītāja lēmumā jābūt norādītam, kurai policijas iestā­dei tas uzdots, pie kuras amatpersonas cilvēks jāatved, kad un kādā nolūkā tas jādara.

Policijas darbinieks pret parakstu iepazīstina personu ar šādu lēmumu un nogādā pie amatpersonas, atzīmējot laiku, kad tas izdarīts. Ja piespiedu atvešanu nevar piemērot (piemēram, persona atrodas ārstniecības iestādē) vai cilvēks nav atrasts, policijas darbinieks to atzīmē lēmumā, kuru nodod procesa virzītājam.

Likumā “Par policiju” noteikts, ka policijas darbiniekam atbilstīgi dienesta kompetencei ir tiesības, izpildot tiesas (tiesneša) vai prokurora lēmumu par personas piespiedu atvešanu, nogādāt personu uz tiesu vai prokuratūru, vai, ja nepieciešams, uz policijas iestādi un turēt policijas iestādē līdz personas nogādāšanai uz tiesu vai prokuratūru, bet ne ilgāk kā četras stundas.

UZZIŅA

Grūtniecēm vai akūti slimām personām, ja šo faktu apliecinājis ārsts, piespiedu atvešanu var piemērot tikai tad, ja procesuālo darbību nav iespējams veikt personas atrašanās vietā, turklāt tikai ar izmeklēšanas tiesneša vai tiesas lēmumu.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅ

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.