×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
9. augusts, 2017
Drukāt

Liegums ne tikai piecām islāma konvertītēm (9)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Neskatoties uz Ārlietu ministrijas iebildumiem, valdība 22. augustā plāno skatīt Tieslietu ministrijas (TM) sagatavoto Sejas aizsegšanas ierobežojuma likumu.

Likumprojekts nosaka, ka publiskās vietās aizliegts aizsegt seju, izņemot īpašus gadījumus, piemēram, kad tas nepieciešams profesionālo pienākumu izpildei, sportistiem, skatuves māksliniekiem vai kultūras pasākumu dalībniekiem, kā arī laika apstākļu vai veselības stāvokļa dēļ. Seju aizklājošu apģērbu drīkstēs valkāt dievnamos, kā arī slēgtos privātos pasākumos. Tāpat ierobežojums neattiecas uz privātpersonai piederošo nekustamo īpašumu, kur īpašnieks nosaka tā izmantošanas kārtību.

“Izskanējuši apgalvojumi, ka šis likums tapis dēļ piecām Latvijā dzīvojošajām islāma konvertītēm, kuras nēsā seju aizsedzošos lakatus. Tā nav taisnība. Šis likums skars ievērojami lielāku personu skaitu, arī tās personas, kas mācību vai tūrisma nolūkā ieceļo Latvijā. Šiem cilvēkiem ir jāzina tie nosacījumi, kādi ir Latvijā,” vakar pēc Ministru kabineta komitejas (MKK) sēdes skaidroja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

Likumprojekta autori apzinās, ka, šādam normatīvajam aktam stājoties spēkā, visticamāk, sagaidāmas sūdzības Satversmes tiesā vai pat Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Tādēļ lakoniskajam, uz vienas A4 lapas satilpušajam likumprojektam, pievienota apjomīga skaidrojošā anotācija. Tas darīts tādēļ, lai tiesām būtu pieejami apsvērumi, uz kuriem balstījušies konkrētā likuma radītāji.

Pirmo Sejas aizsegšanas ierobežojuma likuma variantu TM bija sagatavojusi jau pagājušā gada septembrī, bet saskaņošanas procedūra ievilkās, jo vairākām ministrijām pret to bija iebildumi. Vairākums domstarpību novērstas, un šobrīd pret šādu likumu iebilst tikai Ārlietu ministrija (ĀM).

ĀM valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs vakar sarunā ar žurnālistiem skaidroja, ka likumprojekta anotācijā nav pietiekami izskaidrota šāda visaptveroša ierobežojuma nepieciešamība. Viņaprāt, vispirms būtu nepieciešams izvērtēt iespēju noteikt šo ierobežojumu šaurākā apmērā, piemēram, tikai attiecībā uz valsts un pašvaldību iestādēm vai sabiedrisko transportu.

Pēc TM sniegtās informācijas aizliegums nēsāt seju aizsedzošu apģērbu nacionālajā līmenī ir ieviests vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Francijā, Beļģijā, Bulgārijā, Ēģiptē, Nīderlandē, Austrijā. Atsevišķos reģionos ierobežojumi noteikti arī Vācijā, Šveicē, Spānijā un Itālijā.

Par neatļautu sejas aizsegšanu draudēs administratīvais sods, bet par tā apmēru tiks lemts tikai pēc tam, kad likumprojekts būs apstiprināts Saeimā pirmajā lasījumā, kas varētu notikt rudenī. Salīdzinājumam – Francijā par šā aizlieguma pārkāpšanu noteikts sods līdz 150 eiro apmērā, Beļģijā – līdz 200 eiro, bet par atkārtotu – brīvības atņemšana līdz desmit dienām. Savukārt par piespiešanu nēsāt seju aizsedzošu apģērbu varētu draudēt pat kriminālatbildība.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

  1. Jā. Latvija nav miskaste, kurā var atrasties visādi draņķi.Ja grib savu seju slēpt ,tad , lai nebrauc uz Latviju slēpties, jo Latvijas tautai šāds savas sejs slēpšanas veids nav pieņemams un nav bijis tūkstošgadēs.Mums tas liksies ka drauds savai personībai un izjūtam diskomfortu satiekot šādus siluetus.Katrā valstī ir sava reliģija un paražas. Lūdzu, ievērosim tās, kā latvieši ievēro aizbraucot uz svešām zemēm.

  2. Man autobusā reiz tāda ar pilnībā aizklātu seju apsēdās. Nenormāli pārbijos! Nu nav mūsu kultūrā, valstī tas pieņemami.

  3. Budēļi pie mumsim staigā tikai dažas pievakares gadā,tad ietērpam ir jādod pilna fantāzijas brīvība,bet pārējās dienās-nu nē.

  4. Lai tās konvertītes vācas uz kādu sapņu zemi, kaut vai Afganistānu.

  5. Ek, Līgai atkal būs jātērē nauda kosmētikai.

  6. Ko var lauzties un putroties! Eiropā, konkrēti Latvijā, musulmaņu apģērbs nav pieņemams, un viss. Gluži tāpat kā musulmaņu zemēs sievietes pusplikas gan nestaigās.

  7. Tad jau mūsu Fatimai – Līgai būs jāslēpjās alā vai jābrauc uz valstīm, kur seju aizsedzošs apģērbs ir atļauts.

Draugiem Facebook Twitter Google+