×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
19. oktobris, 2016
Drukāt

Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus no īres ieņēmumiem (16)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs foto.

Ekonomikas ministrijā top jauns Dzīvojamo telpu īres likums, kurā paredz reģistrēt zemesgrāmatā visus privāto izīrētāju un īrnieku starpā noslēgtos dzīvojamo telpu īres līgumus. Izņēmums būtu valsts un pašvaldību noslēgtie līgumi. Ar īres līgumu reģistrēšanu vienlaikus cer panākt, ka izīrētāji būs spiesti maksāt valstij nodokļus no īres ieņēmumiem.

Tā kā nevienā citā likumā īpašniekam nav noteikts pienākums reģistrēt zemesgrāmatā ne viņam piederošo īpašumu, ne ar īrnieku noslēgto īres līgumu, to neparedz arī pašlaik gatavotais likumprojekts, tāpat sodu izīrētājam par nereģistrēšanu. Bet Ekonomikas ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamentā cer, ka, tiklīdz jaunais likums būs spēkā, izīrētāji un īrnieki paši būšot ieinteresēti reģistrēt līgumus. Īrnieku tas pasargāšot no izlikšanas īres līguma darbības laikā. Savukārt izīrētājs būšot pasargāts no tā, ka īrnieks atteiksies atstāt īrētās telpas pēc īres līguma darbības beigām.

Cita starpā topošajā likumprojektā paredz, ka īres līgumu, kura termiņš nepārsniedz vienu gadu, zemesgrāmatā varēs reģistrēt arī īrnieki. Bet, ja īres līgums būs noslēgts uz ilgāku laiku, tad to varēs reģistrēt zemesgrāmatā, balstoties tikai uz izīrētāja un īrnieka kopīgi iesniegto nostiprinājuma lūgumu.

Rīgas Namīpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja Rita Bednarska ierosina īres līgumus reģistrēt Valsts ieņēmumu dienestā, kur izīrētāji reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji. Tas atbrīvotu no liekas procedūras un papildu izdevumiem.

Apšaubot izīrētāju ieinteresētību reģistrēt īres līgumus zemesgrāmatā, denacionalizēto māju īrnieku tiesību biedrības “Ausma” valdes loceklis Klementijs Rancāns uzskata, ka jaunais likums dos lielākas tiesības denacionalizēto namu pārpircējiem vērsties pret denacionalizēto namu īrniekiem, panākot ātrāku viņu izlikšanu.

Plašāk “Latvijas Avīzes” 20. oktobra numurā vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. nesaprotu būtību !!!!! Mēs izīrētāji taču jau esam reģistrējušies VID un maksājam nodokļus. Ko tad taisās uzlabot? Te jau atkal parādās LV valdības raustīšanās te uz priekšu, te sānis, te streipuļojot…

 2. Jūs dauņi, pēc tam nebrīnieties nahuja katru gadu šajā valstī paliek ar vien mazāk iedzīvotāju. Jūs paši viņus izēdiet.

 3. Viss ko raksta par jaunā īres likuma modernizāciju, ir aplamības. Atradušies gudrīši piepūderēt smadzenes cilvēkiem ar attiecību sakārtošanu. Tā īres attiecības normāli cilvēki nekārto. Mūsu valsts varai nav bezkaunības robežu jau 25 gadus, kā maukt spaini galvā savai tautai, lai bēgt projām no valsts, kā žurkas no grimstoša ( no nabadzības) kuģa. Vai tad Audera kungam nepietiek, ka pirms dažiem gadiem viņš iztaisīja likuma brāķi un viņu par to paaugstināja amatā? Kad izdabūs cauri šo brāķi, laikam kļūs par departamenta direktoru. Lai veicas. Mantīgās šķiras alkatībai un nežēlastībai pret tautu nav robežu. Tā ka manai ģimenei šis likums būs nepanesams drauds, mēs jau meklējam vietu aiz robežas. Es pati darbu atradīšu, arī vīrs kaut ko gan jau strādās, bet kas pieskatīs mazākos, kuru nevarēs laist iet uz skolu vienus, citādi atņems? Varbūt strādāsim viens, bet otrs auklēs bērnus?! Izredžu nav, ja mūsu īres dzīvoklis tiks aplikts ar buržuju maksu. Lai vai pakar, kamēr vēl neesam projām, mēs nekādu līgumu uz laiku neslēgsim, maksāsim to īres maksu, ko maksājam tagad, kaut lai Auders liek mūs ārā uz ielas ar bērniem. Varbūt paspēsim aizbēgt no Latvijas.

 4. Mana mīļā Latvijas arāju tauta, lai tu atbalstītu miljonārus. alkatību un nodokļu plēsoņas viņu labā, tev jāmaksā. Ja tev, uz tava vārda ir vairāki ģimenes dzīvokli, kuros dzīvo dažādas tavi ģimenes locekli, uz kuriem tu formāli noslēdz “Bezatlīdzības īres līgumus”, par komunālo pakalpojumu cenu, tev jāmaksā īpašuma nodoklis un vēl ienākuma nodokli. Kur ir ienākums, izkodiet paši. Tikai zaudējums, jo bērni, mazbērni, vai labi draugi pat netiek aplikti ar īres maksu. Nu ja, noformē dzīvokli uz viņu vārda. Negribu, lai znots vai vedekla pēc tam pateiktu – ieguvām dzīvokli kopdzīves laikā, dalīsim uz pusēm, ja šķiramies.Dzīvokļa iegādei līdzekļus ieguldījām mēs ar sievu, tagad atdosim pusi kādai svešai personai? Bet ViDs, cik zināms, ir skaidrojis – jāmaksā ienākuma nodoklis, laikam % no komunālo maksājumu summas! Esmu ieguldījis līdzekļus, atdodu par velti lietot, pats maksāju īpašuma nodokli un mani par to valsts soda vēlreiz! Par auto nodoklis man jāmaksā kā miljonāram, par elektrību, ja maz lietoju, mani soda ar papildus maksu,lai atlaistu miljonāriem, ja es parādā kaut dažus santīmus, mani soda, bet miljonāri izveido SIA – Sanāca, Izlaupīja un Aizlaidās un “maksātnespēja”, bet privātais īpašums miljonos. Un gailis pakaļ nedzied. 372 miljoni lielie nododkļu maksātāji parādā valstij nodokļos un gailis pakaļ nedzied, bet man, nabagam ik uz soļa mauc ādu gar acīm.
  Latvija ir iznīcības zeme. Māju apsaimniekotāji mums pieraksta miljonos darbus, kurus nekad nav darījuši un valsts tautu neaizstāv. ja gribi tiesāties – tev nav informācijas, ko iesniegt tiesā vai policijā un tu paliec ar garu degunu vai ar Datu aizsardzības likuma žoga.
  Latvijā par suņa vai kaķa pāridarījumiem piespriež cietumu 3 gadi, bet ja cilvēku spīdzina namīpašnieki vai citādi – policija paziņo – ejiet uz tiesu, civiltiesiskas attiecības.

 5. Glābies, tauta, kā var, jums Ekonomikas ministrijas nomenklaturščiki gatavo “pīrāgu”ar darvu. Ēdīsiet pret savu gribu. Nav brīnums, ja viņi par to pelnās!
  Māte> Latvija, tavi dēli un meitas raud no alkatības un no sapuvušiem likumiem.

 6. Turaties, MANI MĪĻIE! Jūsu māte Latvija Atbildēt

  Valsts sit nežēlīgi un, kā vienmēr, pirmais sitiens trāpīs nabagiem …

 7. Cenas izaugs naudas mums nau dzivosim meža bleg

 8. Piemēram, mazajās pilsētās kā Cēsīs (bija pacelta problēma) vispār cilvēki nevēlas izīrēt, daudzi dzīvokļi stāv tukši, īpašnieki kaut kur ārzemēs…Bet es varu iedomāties kāpēc, jo dzīvokļa izīrēšana prasa darbu, sekot līdzi, ko tie īrnieki tur dara vai nē, kādreiz kaut kas saplīst utt., jālabo, jāseko, lai ir samaksāti visi maksājumi. Tāpēc jau daudzi izvēlas neizīrēt un tagad vēl mazāk gribēs.

  • Citās valstīs ir ierasts, ka dzīvokļus un mājas, kurās nedzīvo, ar līgumu nodod apsaimniekošanā cilvēkam vai firmai, kuri tad atbild par izīrēšanu, naudas iekasēšanu no īrniekiem, kārtību u.c, protams, saņemot nolīgto atlīdzību. Nesaprotu, kāpēc pie mums to nedara.

 9. Protams, ka ja izīrē dzīvokli par pašizmaksu, tāpat valsts grib noslaukt, jo tā vien liekas, ka kāds nopelna, bet tas, ka par šo dzīvokli jāmaksā īpašuma nodokļi, komunikācijas un galu galā dzīvoklis nolietojas un arī jāremontē, tādas lietas varētu arī arī jau likumā atrēķināt, un ja summa paliek pāri, tad var iekasēt nodokļus.

  • Rīgā par pašizmaksu ? Kur tu esi ,dārgumiņ ? Šaušalīgi grausti bez apkures ar auksto ūdeni apm.25 kvadrātm. sākot no 120 eiro bez komunālajiem t.sk. neesošās apsaimniekošanas. Tādos pat prusaki izmiruši. Caurmērā ap 250 bez komunālajiem, mazs dzīvoklis.

 10. Es esmu bijis spiests maksāt nodokļus no saviem nelieliem īres ieņēmumiem jau gadiem.

  • Tas ir pizc. Tā jau tās īres maksas ir augstas. Tad cik tagad tās būs? Es nezinu, te no šīs lohu valsts jamūk prom cik vien ātri var.

   • Teorētiski uz šī fona vajadzētu kristies īres cenām. Un NĪ pārdošanas tirgum aktivizēties. Praktiski- praktiski kā jau viss LV. Ka tik nokāst no visiem un vairāk. Turklāt NĪN varēs iekļaut jau īres maksā.
    Man gan radās cits jautājums- izīrētājs būs tiesīgs vienpusēji reģistrēt, vai tas nozīmē, ka pus LV uzzinās par neesošiem īrniekiem savos īpašumos? Jo likumdevējs tagad būs oficiāli parūpējies par opciju apgrūtināt jebkuru īpašumu?
    Tāpat kritiku neiztur arī apgalvojums “Savukārt izīrētājs būšot pasargāts no tā, ka īrnieks atteiksies atstāt īrētās telpas pēc īres līguma darbības beigām.” Diez kādā veidā,tad tas mainās, vai līgums reģistrēts vai nē?
    Tā arī varēji skaidri un gaiši pateikt, ko visi tāpat jau ir sapratuši. Valsts ir atradusi vietu, kur smelt papildus iekasējumus valsts budžetam. Ar ko arī apsveicam!

  • Raksta autors vienkārši ir no mucas izlīdis. Izīrētāji maksā nodokli atbilstoši nodokļu likumiem un to cilvēki dara gadiem, nevis pamatojoties uz īres likumu. Tas vienkārši tiek pārstrādāts, nevis izstrādāts kaut kas jauns. Arī šobrīd var reģistrēt īres līgumu Zemesgrāmatā, bet nav izdevīgi, jo jāmaksā ne mazā summa. Arī nākotnē būs tieši tāpat.

Draugiem Facebook Twitter Google+