Kultūra
Kultūrpolitika

Liela diena rotājās. Kur sagaidīt pavasara saulgriežus0

Publicitātes foto

Pokaiņos kurs rituālo ugunskuru
Dabas atmodu sveicot, 17. martā no plkst.12 visi aicināti uz Pavasara saulgriežu un Lielās dienas gaidīšanas svinībām VSIA “Latvijas Valsts meži” Pokaiņu mežā, kur folkloras kopas “Leimaņi” dziedājumā varēs izbaudīt jauku svētku noskaņu, iet rotaļās, ripināt līdzi paņemtās skaisti krāsotās olas, piedalīties olu kaujās, izšūpoties, vairojot visa gada ražīgumu ikdienas darbos. Notiks arī tradicionālais Rituāla ugunskurs Zikurātā. Noslēgumā, kā ierasts, svētku cienasts un gardā Pokaiņu meža tēja. Dalība pasākumā ar LVM Pokaiņu meža ieejas biļetēm.

Valkā – kopā ar “Sudmaliņām”
Sestdien, 17. martā, plkst. 16, Valkas pilsētas kultūras namā folkloras deju kopa “Sudmaliņas” ielūdz uz folkloras festivāla “Baltica” ieskaņu sarīkojumu “Liela diena, Jāņu diena – abas vienu gaišumiņu”, LA.lv uzzināja Valkas novada domē.

Sarīkojumā piedalīsies folkloras kopas no Valkas, Valgas, Tartu, Rīgas, Siguldas, Cēsīm, Dikļiem, Launkalnes, Veclaicenes, Sēļu muižas, Jērcēniem un Salacgrīvas. Būs kopu kopkoncerts, kopīgas rotaļas un danči. Ieeja – bez maksas.

Rīgā dziedās Liepu aplī un ripinās olas
Rīgā Lielo dienu šogad ieskandināsim svētdien, 18. martā, visas dienas garumā. Svētku noskaņai katram atnākušajam palīdzēs līdzi paņemtie pūpolu un izplaukušie bērzu zari, kārklu šautriņas, sarkani vilnas dzīpari, dzērvenītes, kā arī krāsainas dzijas pīnītes šūpoļu rotāšanai un, protams, krāsotas olas, kas domātas gan ziedošanai šūpolēm, zīlēšanai, sacensībai, gan pašu ēšanai, citu cienāšanai un dāvināšanai par šūpoļu kārumu un šūpošanu.

Jau no sešiem rītā saullēktu tradicionāli sagaidīsim Arkādijas parkā ar dziesmām Liepu aplī, pēršanos ar pūpolu un izplaucētiem bērzu zariem, veselības un skaistuma veicināšanas rituāliem Mārupītes krastā, putnu dzīšanu, šūpoļu kāršanu un citiem tradicionāliem rituāliem auglības, veselības un skaistuma nodrošināšanai.

Savukārt no divpadsmitiem līdz trijiem pēcpusdienā Lielās dienas ieskandināšana norisināsies Vecrīgā, Līvu laukumā, kur skanēs Lieldienu dziesmas un apdziedāšanās, tiks pušķotas šūpoles, krāsotas olas, notiks dažādas Lieldienu laika spēles un rotaļas, olu kaujas un ripināšana, kā arī sadancošana. Un, protams, neiztrūkstošā šūpošanās, lai nodrošinātu labu vasaru.

Lielās dienas sagaidīšanu un svinēšanu vadīs Rīgas folkloras kopas “Grodi”, “Garataka”, “Savieši”, “Ceidari”, “Berendejka”, Rīgas Danču klubs, kā arī Bārbeles folkloras kopa “Tīrums” un Katlakalna folkloras kopa “Rāmupe”.

Svētdien, 18. martā, plkst.11 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā, Ieriķu ielā 43A, notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”.

Pasākumā par gada cikliskumu vairāk pastāstīs jauniešu folkloras studija “Banga”, kas sniegs muzikālus priekšnesumus, iemācīs jautras rotaļas un par aktīvu mīklu minēšanu pasniegs balvas.

Galvenā darbošanās notiks olu krāsošanas darbnīcā, kas iepriekšējos gados guvusi lielu atsaucību. Tiks piedāvāts olas ietīt dabīgajos materiālos – grūbās, rīsos, karkades lapās, melleņu ievārījumā, sausos ziedos un krūmu lapās, vēlāk tās vārot sīpolu mizu novārījumā. Pēc tam varēs piedalīties dažādās ar olām saistītās aktivitātēs.

Mazākie pasākuma apmeklētāji ar vecākiem varēs apgleznot lielo olu, gatavot pavasara sagaidīšanas skaņu rīkus un veidot mājas rotu – dzijas sauli. Lai sasildītu pasākuma apmeklētājus, organizatori cienās ar siltu tēju. Ieeja pasākumā bez maksas.

18. martā Lielo dienu sagaidīs arī Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Šeit svētki sāksies plst. 12, līdz pat plkst. 16 būs iespēja izšūpoties, krāsot un ripināt olas, kā arī iet rotaļās ar tradīciju kopu “Skandinieki”.

Katlakalnā dzīs putnus
Svētdien, 18. martā no plkst. 6 Lielo dienu svētīs Katlakalnā. Tikšanās pie Tautas nama, no kurienes saulgriežu svinētāji kopā dosies uz Atpūtas vietu Nēģīši, kur gleznainajā Sausās Daugavas krastā notiks Saules sagaidīšanas rituāli – gavilēšana, saules saukšana un sveicināšana. Tiks kurta Lielās diena rīta uguns, mazgāta mute Daugavā, dzīti putni, daudzināta saule un pavasaris, būs iespēja novēlēt vienotram auglību un veselību, piesaukt prieku un izdošanos visos darbos.

Plkst. 8 sāksies Lielās dienas svinēšana pie Katlakalna Tautas nama, te rotās šūpoles, ziedos tām olas, notiks šūpošanās, apdziedāšanās, olu kaujas, kaulēšanās un apdāvināšanās, rotaļas un citas saviesīgas un jaukas svētku norises.

Visi svinētāji tiek aicināti ņemt līdzi pūpolu un izplaucētus bērzu zarus, krāsotas olas, draugus, radus, kaimiņus un labu noskaņojumu. Dalība – bez maksas.

Pastariņa muzejā krāsos olas
Svētdien, 18. martā, plkst. 13 Pastariņa muzejā latviskās tradīcijās atzīmēs Pavasara saulgriežus.

“Bisnieku” viensēta ir vairāk nekā 400 gadus sena, un tajā var iepazīt Ziemeļkurzemes lauku sētas sadzīvi un tradīcijas, tādēļ arī saulgrieži muzejā vienmēr tiek svinēti latviskās noskaņās.

Lai arī šogad pavasaris oficiāli iestājas 20. martā plkst. 18.15, Pastariņa muzejā to atzīmēs svētdienā. Pasākumā apmeklētāji aicināti izzināt saulgriežu tradīcijas, piedaloties pavasara modināšanā – putnu saukšanā, spēka dziesmu dziedāšanā, šūpojoties lielajās šūpolēs. Ar dabas materiāliem tiks krāsotas olas, tādēļ saulgriežu svinētājiem līdzi lūgums ņemt nevārītu olu krāsošanai un vienu skaistu olu konkursam.

Dalība pasākumā: skolēniem, studentiem, pensionāriem, citu novadu invalīdiem – 1 eiro; pieaugušajiem – 1.50 EUR; ģimenes biļete – 3 eiro.

LA.lv