Foto – LETA

Orests Silabriedis: Lielā mūzikas balva pilngadības jūtīs 0

Lielā mūzikas balva (LMB), kas uz Latvijas Nacionālās operas skatuves deviņās nominācijās tiks pasniegta šovakar, ir valsts augstākais apbalvojums mūzikā. Balvas mājvieta ir Kultūras ministrija. Ministrs apstiprina žūriju, kuras darbu administrē “Latvijas koncerti”.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Žūrijas dalībnieki visu gadu iespēju robežās cenšas skatīties koncertus un muzikālā teātra izrādes. Ir vienošanās, ka LMB vairs neaplūko baleta izrādes (šāgada “Karlsons lido…” ir izņēmums komponista veikuma augstās kvalitātes dēļ). LMB uzmanības loks neaptver arī mūzikas ierakstus, mūzikas pedagogus un producentus. Retumis balva tiek kādam muzikologam: Zanei Gailītei balvu atnesa viņas grāmata “Par Rīgas mūziku un kumēdiņu spēli”, savukārt Arnolds Klotiņš ir divu balvu īpašnieks – gan par Latviešu simfoniskās mūzikas gada ierosinājumu un īstenojumu, gan par grāmatu “Mūzika okupācijā”. Oļģertam Grāvītim LMB piešķīra par mūža ieguldījumu. Visas pārējās balvas 21 gada laikā tikušas praktiķiem, un tas pareizi, jo muzikologi un mūzikas žurnālisti ir vārda vislabākajā nozīmē mūzikas apkalpojošais personāls. Īstenie kalpotāji ir mūzikas radītāji un mūzikas interpreti. Sešas reizes statuete devusies pie Valsts akadēmiskā kora “Latvija” un Latvijas Radio kora. No individuālajiem saņēmējiem četras LMB piešķirtas Arturam Maskatam un Baibai Skridei, pa trim balvām tikušas Ingai Kalnai, Pēterim Vaskam un Mārim Sirmajam. LMB ieguvēju sarakstā ir daudz pianistu, stīginstrumentālistu, dziedātāju un diriģentu, pavisam maz pūšaminstrumentālistu, un no sitējiem tikai viens – Edgars Saksons. Sevišķa kategorija ir “Par mūža ieguldījumu” – lielisks veids, kā pateikt paldies izciliem mūziķiem un sabiedrībai atgādināt par viņu veikumu, kas bieži vien nobīdījies tālos vēstures plauktos. Kādreiz bija desmit un pat vairāk balvu vienā gadā. Janvāra sākumā sabiedrība uzzināja balvas saņēmējus, un divus mēnešus vēlāk notika LMB pasniegšanas ceremonija, kuras tēlu vairākus gadus teicami veidoja Gunda Vaivode un Andrejs Žagars. Pēc tam bija pārmaiņas. Lai paplašinātu LMB nominantu loku, tika pieņemts lēmums – žūrija izvēlas pa trim nominantiem septiņās kategorijās un vienu mūža balvas ieguvēju. Janvārī sabiedrība uzzina 21 nominantu, un intriga tiek uzturēta līdz pat LMB pasniegšanas ceremonijai. Fināla balsojums notiek ceremonijas dienā, un balvas saņēmēja vārdu žūrijas dalībnieki uzzina tikai ceremonijas laikā kopā ar skatītājiem un klausītājiem. Skeptiķi šajā vietā parasti krata galvu… Bet tā tomēr ir.

Lielā mūzikas balva NAV Mūzikas ierakstu gada balva. Lielā daļā sabiedrības abi šie jēdzieni joprojām bieži tiek jaukti. Turklāt pēdējos gados abu balvu pasniegšanas ceremonijas notiek stipri tuvu viena otrai, tā ka pārpratumi garantēti. Labi, ka Mūzikas ierakstu gada balva šogad ieguvusi nosaukumu – nu to sauc par “Zelta mikrofonu”. Varbūt tas mazinās publikas nespēju un nevēlēšanos saprast, kas ir kas. Katru agru pavasari raisās diskusijas par to, vai LMB nebūtu jānokāpj no klasiskās mūzikas ziloņkaula troņa, dodot iespēju Armanda Jēkabsona veidoto sudraba statueti saņemt arī roka, poproka, džeza, pasaules mūzikas u. tml. virzienu pārstāvjiem. Tā ir garāka saruna par to, kurām mūzikas jomām jāatrodas valsts aizsardzībā un kuras var eksistēt pašas par sevi, respektīvi, uz komerciāliem pamatiem, cik nu vispār kase mūsu mazajā valstī var noteikt. Par to vērts runāt atkal un atkal, jo tikai karstās sarunās būs iespējams kaut cik vienoties par kritērijiem. Ja ir interese, lasītājs aicināts Latvijas Radio arhīvā atrast Latvijas Radio 3 “Klasika” raidījumus “Orfeja auss”, kur 23. februārī un 2. martā tika aplūkoti akurāt ar abām šīm balvām saistīti jautājumi. Zināšanai – LMB ieguvēji no neakadēmiskās pasaules ir Ivars Birkāns, “Cosmos”, “Iļģi”, “Jauns mēness”, Aija Kukule, Zigmars Liepiņš, Raimonds Macats, Arnis Mednis, Gints Pabērzs, LMB idejas autors Raimonds Pauls, Uldis Stabulnieks. Šogad LMB svin pilngadību. Vienubrīd balvas prestižs likās pabālējis. Tagad atkal sajūta, ka mūziķiem šis apbalvojums tomēr nozīmē daudz. Un nu ar sirds kutināšanu pievērsīsimies ceremonijai, kas notiek šovakar Baltajā namā. Kam smaidīs Fortūna?