Kultūra
Kultūrpolitika

Liela nāk Lieldiena. Kur sagaidīt gada gaišākos svētkus4

Foto – Shutterstock

Rīgā

Svētku programma sāksies jau 30. martā ar Lieldienu ieskaņas pasākumiem un risināsies līdz 2. aprīlim, piedāvājot apmeklētājiem svētkus kā garīgās, tā arī tautiskās noskaņās.

Lieldienu pasākumi garīgā noskaņā sāksies ar koncertu “Mirklis pirms…”, kas skanēs Kultūras centrā “Mazā ģilde”. Koncerts “Lūgšana Lielajā Piektdienā. Bahs un Zemītis” būs dzirdams Rīgas Sv. Pētera baznīcā. Tajā skanēs Baroka laika mūzika solistes Evitas Zālītes, ģitārista Kaspara Zemīša un senās mūzikas izpildītāju sniegumā. Lielajā piektdienā Rīgas Jaunajā Sv. Gertrūdes baznīcā būs dzirdams Johana Sebastiana Baha skaņdarbs “Jāņa pasija”, ko izpildīs solisti kopā ar Rīgas kamerkori “Ave Sol” un Vidzemes kamerorķestri. Savukārt Rīgas Sv. Jāņa baznīcā Orķestris “Rīga” kopā ar koriem un solistiem atskaņos Volfganga Amadeja Mocarta “Rekviēmu”. Šajā dienā garīgās mūzikas koncerts “Mirklis pirms…” būs arī Kultūras centrā “Mazā ģilde”.

Klusajā sestdienā Rīgas Sv. Jāņa baznīcā notiks koncerts “Mūžīgo pakalnu ilgošanās”, bet Lieldienās klausītāji gaidīti Kultūras centrā “Mazā ģilde”, kur skanēs Georga Frīdriha Hendeļa oratorija “Mesija”.

Vairākos Lieldienu svētku pasākumos īpaši gaidītas ģimenes ar bērniem. Iesaistīties Lieldienu tradicionālajos rituālos, šūpoties, krāsot un ripināt olas, dziedāt, līdzdarboties dažādās aktivitātēs un vērot priekšnesumus varēs Kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, Kalnciema kvartālā un Kultūras un atpūtas parkā “Mežaparks”. Svētku pasākums “Lieldieniņa braukšus brauca” notiks arī Kultūras centrā “Imanta”, kur būs gan koncerts, gan radošās darbnīcas bērniem. Savukārt VEF Kultūras pilī apmeklētāji gaidīti koncertā “Mēs bijām spēlmanīši”, kurā muzicēs postfolkloras grupa “Iļģi” un varēs iepazīt Lieldienu tradīcijas, iet rotaļās un dziedāt šiem svētkiem raksturīgās dziesmas. Ģimenes ar bērniem gaidītas arī kinoteātrī “Splendid Palace”, kur notiks pasākums “Latvijas ainavas krāsās un skaņās”. Tajā koncertēs Orķestris “Rīga”, solists Daumants Kalniņš, bet zīmēšanas meistardarbnīcu vadīs mākslinieks Jānis Anmanis.

Svētdien, 1. aprīlī, Pirmajās Lieldienās, no plkst. 10 līdz 19 Rīgas centrā, laukumā pie Brīvības pieminekļa, jau astoto gadu rīdzinieki un pilsētas viesi tiks aicināti izšūpoties Jautrajās Lieldienu šūpolēs. Tās īpaši darinātas tā, lai būtu piemērotas un ērti lietojamas ikvienam – kā lieliem, tā maziem.

Plkst. 12–16 Kultūras un atpūtas parkā “Mežaparks”, Atpūtas alejas un Janševska prospekta krustojumā risināsies pasākums “Nāc, nākdama, Lieldieniņa!”, kurā ģimenes varēs piedalīties radošās darbnīcās kopā ar ornitologiem un SIA “Rīgas meži” vides izglītības projektu “Zaļā klase”, atrakcijās, putnu būrīšu gatavošanā, izzinošās rotaļās. Tāpat notiks Lieldienu tirdziņš ar latviešu amatnieku un mājražotāju izstrādājumiem. Šeit plkst. 13 muzicēs folkloras kopa “Grodi”, plkst. 13.30 – ģimeņu folkloras studija “Garataka”, plkst. 14 – muzikālā apvienība “Lata Donga”, plkst. 14.30 sāksies Lieldienu rotaļas un sadancošana, bet plkst. 15 muzicēs tradicionālās mūzikas grupa “Tautumeitas”.

Plkst. 15–17 VEF Kultūras pils vestibilā skanēs Lieldienu koncerts “Mēs bijām spēlmanīši”, kurā piedalīsies postfolkloras grupa “Iļģi”, piedāvājot Lieldienu tradīciju iepazīšanu, dziesmas un rotaļas. Ieeja bez maksas.

1. un 2. aprīlī plkst. 12-17 Rīgas Porcelāna muzejs aicina uz porcelāna apgleznošanas darbnīcu, kurā ikviens varēs izgatavot savu unikālo suvenīru vai dāvanu tuviniekiem un draugiem, apgleznojot porcelāna trusīšus, olas un olu trauciņus ar īpašajām keramiskajām krāsām. Gatavos darbus varēs saņemt divu nedēļu laikā. Darbnīcu vadīs muzejpedagoģes – mākslinieces Arta Baltā un Astra Kaprāne. Dalības maksa darbnīcā no 5.10 līdz 19.10 eiro atkarībā no izvēlētā priekšmeta, savukārt ieeja muzejā 1. un 2. aprīlī bez maksas.

Jūrmala

Lielajā piektdienā, 30. martā, plkst. 18 daudzkārt godalgotais koris “Kamēr…” diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā aicina uz īpašu latviešu sakrālās mūzikas koncertu Dzintaru koncertzālē. Kopā ar soprānu Lauru Teivāni, ērģelnieci Rutu Kaprāni un vijolnieku Konstantīnu Paturski tiks atskaņotas Pētera Vaska, Georga Pelēča, Pētera Plakida, Artura Maskata, Ērika Ešenvalda, Zigmara Liepiņa un Jāņa Lūsēna kormūzikas pērles.

Svētdien, 1. aprīlī, ar muzikāliem priekšnesumiem, tradicionālo šūpošanos, olu ripināšanu un radošām darbnīcām Jūrmalas pilsētā tiks svinētas Lieldienas. Lielajā piektdienā uz īpašu sakrālās mūzikas koncertu aicina koris “Kamēr…”.

Svētdien, 1. aprīlī, no plkst. 13 līdz 16 Horna dārzā Jomas ielā 35 Majoros pavasarīgā noskaņojumā norisināsies koncerti un radošās darbnīcas visai ģimenei. Svētkos koncertēs lielu, vidēju un mazu festivālu un nesvinamo dienu orķestris “Ducele” un folkloras draugu kopa “Skandinieki”. Ar dejām apmeklētājus iepriecinās bērnu tautas deju kolektīvs “Zītariņi”, bērnu deju ansamblis “Dzīpariņš” un jauniešu tautas deju kolektīvs “Zālīte”. Svētku apmeklētāji varēs piedalīties radošajās darbnīcās, izšūpoties šūpolēs un arī apskatīt putnu izstādi no mini zoo “Silkalni”.

No plkst. 12 līdz 15 Kauguru kultūras namā un pagalmā Raiņa ielā 110 notiks Lieldienu sagaidīšana kopā ar folkloras kopu “Skance” un Jūrmalas vidējās paaudzes tautas deju kolektīvu “Vēlreiz”. Ģimenes ar bērniem aicinātas skatīties Jūrmalas jauniešu teātra studijas “Experiments” uzvedumu ar rotaļām un dejām “Lieldienu olu olimpiskās spēles”. Muzikāli teatrālu pārsteigumu sagatavojis aktieris Mārtiņš Vilsons. Svētku apmeklētāji varēs piedalīties tradicionālajā olu ripināšanā, izmēģināt “Orbitron” trīsdimensiju šūpoles, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās. Ieeja visos pasākumos bez maksas.

Zemgalē

Jelgavniekus un pilsētas viesus 1. aprīlī no plkst. 11 līdz 15 Jelgavas pils parkā aicina svinēt pirmās Lieldienas, piedaloties radošajās darbnīcās un veiklības spēlēs, šūpojoties šūpolēs, kā arī krāsojot, ripinot un meklējot olas. Lieldienu pastaigas atbalstītājs “Balticovo” svētku dalībniekiem sarūpējis aptuveni 1100 olu, ko interesenti varēs kopā nokrāsot pils parkā, kur tradicionāli atradīsies lielais katls ar sīpolu mizām. Tāpat ikviens aicināts līdzi ņemt arī mājās nokrāsotas olas, lai padižotos ar tām un piedalītos olu kaujās. Arī šogad Lieldienu pastaigas dalībniekus priecēs trušu, poniju izstāde, kā arī gardumu tirdziņš.

Savukārt pils pagalmā jau no plkst. 11.30 uzstāsies vidējās paaudzes deju kolektīvs “Laipa”, tautas deju ansamblis “Lielupe” un folkloras kopa “Dimzēns”, bet plkst. 12 Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš sveiks 94 mazos jelgavniekus.

Ieeja – ņemot līdzi krāsotas olas.

Svētdien, 1. aprīlī Tukumā risināsies pasākums “Lieldienu zaķim pa pēdām”. Plkst. 12 – 12.30 Brīvības laukumā notiks rotaļas ar Lieldienu zaķi, plkst. 13 – 13.40 Tukuma pilsētas Kultūras namā Lieldienu zaķa pārsteigums – leļļu izrāde “Gliemezīša piedzīvojumi Lieldienās”. Ieeja bez maksas. Plkst. 13.30 – 15 biedrībā “Ligzda” Lieldienu radošās darbnīcas (Brīvības laukums 13, 2. stāvs), tajā pašā laikā Pilsētas parkā Lieldienu trušu apskate, olu vārīšana, krāsošana, atrakcijas un jautrības, bet Talsu ielā 4 būs kārtas lielās šūpoles.

Džūkstes Pasaku muzejā 1. aprīlī plkst. 12 lielus un mazus apmeklētājus gaidīs pasaku tēli – pasaku zaķis un viņa draugi. Apmeklētāji izzinās Lieldienu tradīcijas, ar dabas materiāliem krāsos olas, lai piedalītos olu kaujas.

1. aprīlī plkst. 13 Lieldienu svinētāji Pastariņa muzejā meklēs atbildes uz mūžseno jautājumu – kāpēc tieši zaķi Lieldienās cilvēkiem nes olas?

Jēkabpils Kena parkā 1. aprīlī no plkst. 11 līdz 13 visi aicināti pievienoties Lielo Zaķu kompānijai, lai lustīgi atzīmētu raibos pavasara svētkus. Augstu iešūposim Lieldienas, meklēsim paslēptās olas, skriesim Zaķu skrējienā, skatīsimies koncertu, krāsosim un ripināsim olas, kaulēsimies, veidosim kopīgu Lieldienu gleznu, darbosimies Jēkabpils Mākslas skolas radošajās darbnīcās un aktīvi darbosimies kopā ar diviem brīnišķīgiem Lieldienu Zaķiem. Ikviens savus spēkus varēs izmēģināt lielajās brīvdabas spēlēs – “Pabaro Lieldienu zaķi”, “Oliņ Boliņ”, “Oliņgols” un “Lielās pēdas”. Ciemos aicinās arī Trušu pilsētiņa ar tās iemītniekiem – trušiem, kaziņām, pīlēm, zosīm, kurus varēs pacienāt ar līdzpaņemtiem našķiem – burkāniem un kāpostiem.

Kurzemē

2. aprīlī plkst. 11 Pilsētas laukumā un Talsu tautas nama Radošajā sētā notiks pasākums ģimenēm “Lieldienu Jampadracis”, kurā varēs iet rotaļās kopā ar Kašeru un draugiem, klausīties skanīgas dziesmas un piedalīties putnu būrīšu izgatavošanā. Plkst. 11 Radošajā sētā lielus un mazus sagaidīs Lieldienu zaķi ar jautriem uzdevumiem, ko izpildot, būs iespēja pagatavot savu īpašo masku. Par Lieldienu noskaņu rūpēsies Kašers un draugi. Neizpaliks arī tradicionālie Lieldienu rituāli – šūpošanās un olu ripināšana. Būs iespēja iegādāties gardus kārumus un pacienāties ar siltu tēju. Plkst. 12 Pilsētas laukumā pie Talsu tautas nama norisināsies tradicionālā putnu būrīšu izgatavošanas akcija. Ieeja: bez maksas.

Savukārt 31. martā plkst. 18 Talsu Tautas namā skanēs Interešu izglītības iestādes “Dziesmu skola” pavasara lielkoncerts “Kur dzīvo laime?” ar īpašo viesi – komponistu Guntaru Raču. Dzejnieks, komponists un mūziķis aktīvi viesojas ar koncertiem visā Latvijā, atklājot savas dzejoļu grāmatas “365” 1. un 2. daļu. Pavasara lielkoncerta apmeklētāji dzirdēs gan Guntara Rača komponētās dziesmas, gan citu komponistu dziesmas ar viņa sarakstītiem vārdiem. Ieeja brīva.

Kuldīgā Lieldienas Pilsētas dārzā iešūpos 1. aprīlī plkst. 12 Pilsētas dārzā un Rātslaukumā – te varēs izšūpoties, vīt un veidot krāšņus dekorus, krāsot, ripināt krāsotās olas, kā arī dziedāt, dancot, iet rotaļās un skatīties nebēdnīgu izrādi “Kā zaķis Cibricis Lieldienas gaidīja”. Kopā ar viesiem Lieldienas svinēs: TTMS “Palete”, TLMS “Ķocis”, TLMS “Varavīksne”, folkloras kopa “Nārbuļi”, bērnu un jauniešu teātris “Focus”.

Liepājā svētdien, 1. aprīlī, no plkst. 12 līdz 15 Jūrmalas parka Bērnu laukumā lielus un mazus liepājniekus un pilsētas viesus uz svinībām gaidīs LTV bērnu raidījuma “Kas te? Es te!” varoņi Lupatu lelle Lupe un koka vīriņš Konstantīns, lai kopā risinātu Lieldienu mīklas, krāsotu olas, darbotos saulgriežu darbnīcās un modinātu pavasari ar tautasdziesmām, dejām un rotaļām. Kopā ar Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra tautas lietišķās mākslas studijas “Liepava” meistarēm būs iespējams apgūt saules simbola – olu – krāsošanas mākslu. Šai nodarbei ikviens aicināts līdzi ņemt nevārītas olas, lai tās apdarinātu un nokrāsotu, vārot lielajā katlā. Pēc tam lieli un mazi aicināti no dabas materiāliem pagatavot arī ligzdiņu Lieldienu olai – šajā nodarbē palīdzēs ziedu dizaina studijas “Liepzars” meistares. Savukārt Liepājas Bērnu un jauniešu centra struktūrvienības “Laumiņa” radošajās darbnīcās varēs pagatavot arī citus Lieldienu dekorus, pavasara ziedu groziņus un pat Lieldienu cāļus un zaķus no koka ripiņām. Lieldienu prieku Jūrmalas parkā ar dejām radīs Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra, kā arī Liepājas pirmsskolas izglītības iestādes “Saulīte” un Liepājas privātsākumskolas “Varavīksne” kolektīvi. Lai ieskandinātu pavasari un palīdzētu putnu balsīm vieglāk mosties, ar dziesmām priecēs un Jūrmalas parkā gavilēs Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra folkloras kopas “Vēlava” un “Saknes”, Liepājas vokālā studija “Tonis” (vadītāja Sintija Pīrāga), Liepājas pirmsskolas izglītības iestādes “Sprīdītis” vokālais ansamblis un Liepājas pirmsskolas izglītības iestādes “Liepiņa” vokālais ansamblis (vadītājs Renārs Juzups). Lai kustīgs un lustīgs ikviens pavasara sagaidītājs, rotaļās klātesošos aicinās ne vien folkloras kopa “Saknes”, bet arī radošās apvienības “Krāsu Karuselis” zaķis un košās, atraktīvās vistas! Ikvienam būs iespēja apskatīt un nedaudz samīļot arī īstus dažādu šķirņu trušus no Laidu pagasta saimniecības “Rudais trusis”.

Svētdien, 1.aprīlī, no plkst. 12 līdz 16 Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā tiks svinētas spilgtas un puķotas Lieldienas, kurās piedalīsies pazīstamā grupa “Vēja runa”. Lieldienu sarīkojumu Piejūras brīvdabas muzejā vadīs puķu tēli (Godi), dejos spriganie dejotāji no Ugāles deju ansambļa Spiekstiņi (vad.Gints Skribāns), būs trušu izstāde un olu ripināšana. Smiltiņu ģimene cienās Lieldienu viesus ar ķirbju pankūciņām un, protams, lielās šūpoles atkal iešūpos visus vasarā. Arī Mazbānītis par godu svētkiem izmetīs pavasarīgus lokus Rinķa līnijā un kursēs no plkst. 12 līdz 15.

Savukārt plkst. 12 Ventspils Bērnu pilsētiņā un plkst. 15 Bērnu parkā “Fantāzija” visi mazie Lieldienu pūpoliņi gaidīti jautri pavadīt laiku kopā ar cāļiem – Čipu un Čiepu, kuri izklaidēs ar jestrām rotaļām un aicinās piedalīties Lieldienu olu ķeršanas spēlē “Nu pagaidi, zaķi!”. Visi klātesošie varēs sagaidīt krāsaino olu lietu, kā arī piedalīties olu ripināšanas sacensībās un lielajā olu kaujā.

Vidzemē
Siguldas novadā šonedēļ risinās Šūpoļu festivāls, Lieldienu pasākumi un dievkalpojumi. No 31.marta līdz 2.aprīlim Siguldā jau trešo gadu notiks Latvijā vienīgais Šūpoļu festivāls. Īpaši šim notikumam radītas 100 unikālas un neparastas šūpoles, kas būs izvietotas aptuveni trīs kilometru garā pastaigu maršrutā. Īpašā šūpoļu ceļa karte pieejama Tūrisma informācijas centrā, kā arī Siguldas mobilajā lietotnē. Šūpoļu festivāla laikā Raiņa parkā būs iespēja aplūkot Siguldas un Garkalnes novadu izglītības iestāžu audzēkņu veidoto vides objektu izstādi “Visa Dieva radībiņa saulītē līgojās”.

31.martā plkst. 13 notiks Šūpoļu festivāla atklāšana un Zaķu skrējiens Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā. Dalībniekus, kuri no stacijas laukuma dosies uz Svētku laukumu, finišā sagaidīs skeletonisti brāļi Dukuri, uz Maija parku aizcilpojušos zaķus sagaidīs kamaniņu braucēji brāļi Šici, bet Raiņa parkā garauši satiks olimpiskās bronzas medaļas ieguvēju bobslejistu Jāni Strengu. Vienīgais noteikums, lai piedalītos skrējienā, ir ērts apģērbs un zaķa ausis.

1. aprīlī no plkst. 9 līdz 16 Svētku laukumā ikviens aicināts uz aizraujošu Lieldienu svinēšanu un aktivitātēm visai ģimenei. Notiks arī amatnieku un mājražotāju tirdziņš, bet kopā ar folkloras kopu “Senleja” un Danču klubu varēs izdziedāt un izdejot skanīgākās pavasara dziesmas un dejas.

1.aprīlī plkst. 12 Jūdažu Sabiedriskajā centrā notiks Lieldienu svinēšana “Nāc nākdama, Liela diena”. Ģimenes aicinātas piedalīties radošajās darbnīcās, olu krāsošanā, rotaļās un dančos kopā ar Zēmundes muižas muzikantiem un bērnu vokālo ansambli “Zibsnis”. Dalība – bez maksas.

2.aprīlī plkst. 13 Siguldas Romas katoļu baznīcā notiks Siguldas jauniešu kamerorķestra un Mākslu skolas “Baltais Flīģelis” stīgu nodaļas un pūšaminstrumentu nodaļas audzēkņu Lieldienu koncerts. Diriģents Pēteris Plūme. Ieeja – bez maksas.

Siguldas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā 29. martā plkst. 18 notiks Zaļās Ceturtdienas dievkalpojums, 30. martā plkst.12.30 Ekumēniskais krustaceļš (uz katoļu baznīcu), plkst. 18 Lielās Piektdienas dievkalpojums. 1.aprīlī plkst. 8 gaidāms Lieldienu rīta dievkalpojums, bet 2. aprīlī plkst. 11 Otro Lieldienu dievkalpojums. Savukārt 30 .martā no plkst. 12.30 līdz 15 notiks ekumēniskais Krustaceļa gājiens, kurā piedalīsies aptuveni 200 Siguldas kristīgo draudžu garīdznieki un ticīgie.

Turaidas muzejrezervāts arī svētkos apmeklētājiem atvērts katru dienu bez brīvdienām – 30., 31. martā no plkst. 10 līdz 17 un 1., 2. aprīlī no plkst. 10 līdz 19. Turklāt Lieldienu laikā apmeklētājiem būs atvērta arī Turaidas baznīca, kurā skatāms 18. gadsimta baznīcas interjers, ekspozīcija “Turaidas baznīcas un draudzes vēsture”, kā arī smilšu kino tehnikā veidotā animācija “Leģenda par Turaidas Rozi”. Kā īpaša dāvana apmeklētājiem būs Turaidas muzejrezervāta krājuma Lieldienu apsveikumu kartīšu izstāde “Priecīgus Lieldienu svētkus!”. Otrajās Lieldienās, 2. aprīlī. plkst. 14.30 Lieldienu svētki “Spīdi nu, saulīte!”, kurā izdzīvot Lieldienu laika tautas tradīcijas varēs kopā ar Siguldas folkloras kopas “Senleja” dalībniekiem. Šogad Lieldienu laikā tiks pirmo reizi tiks iešūpotas jaunas šūpoles, kuru atslēgšanas rituālā ikviens aicināts piedalīties, nesot līdzi mājās nopītu krāsainu dzīparu vai saplaucētus bērzu zariņus un, protams, krāsotas olas. Svētkos tiks dziedātas pavasara rotāšanas un saules dziesmas, tiks lielajā katlā krāsotas olas, izmantojot dabas materiālus, notiks olu kaujas un ripināšanas sacensības, kā arī tiks spēlētas dažādas tautas spēles. Neiztrūks tautas danči un rotaļas, kā arī veco podu sišana, kuru simboliskā nozīme ir pa ziemu sakrāto nelāgo domu aizraidīšana.

Turaidas baznīcā 29. martā plkst. 19.30 Zaļās ceturtdienas vakara dievkalpojums, 30. martā plkst. 11 Lielās piektdienas dievkalpojums, 31. martā plkst. 22.30 Klusās sestdienas vakara dievkalpojums un Lieldienu rīta iezvanīšana, bet 1. aprīlī plkst. 11 – Lieldienu dievkalpojums.

Cēsīs Maija parkā Lieldienu svinības sāksies svētdien, 1.aprīlī, plkst.11. Ikviens liels un mazs varēs iešūpot Lieldienas lielajās koka šūpolēs, kas tapušas sadarbībā ar Cēsu Tehnoloģiju un Dizaina vidusskolu, krāsot olas, izmantojot dažādus dabas materiālus, mieloties ar Lieldienu zupu, iet rotaļās un dziedāt kopā ar Līgu Jelēviču un draugiem. Ar pavasara dziesmām priecēs ansamblis “Tieši tāpēc”. Izzināt latviešu svētku svinēšanas tradīcijas palīdzēs Ingūna Rauda.

Madonā 1. aprīlī plkst. 15 pilsētas kultūras namā skanēs Lieldienu koncerts, kurā piedalās Madonas pilsētas kultūras nama pašdarbības kolektīvi. Pēc koncerta kopīga darbošanās ar folkloras kopu “Vērtumnieki”. Ieeja bez maksas. ‌2. aprīlī plkst. 15 Madonas pilsētas kultūras namā rādīs ‌‌latviešu animācijas filmas “Bize un Neguļa” un “Mūsu ome rullē”. Ieeja bez maksas.

Valmierā 30.martā no plkst. 11 līdz 12.30 no Valmieras Sv.Sīmaņa ev.lut. draudzes nama Veides ielā 2 līdz Sv. Sīmaņa baznīcai notiks Valmieras kristīgo konfesiju kopīgs Jēzus Kristus Ciešanu Lielās piektdienas svinēšanas gājiens.

Valkas pusē Lieldienas pirmais ieskandinās saieta nams “Lugažu muiža”. Te 30. martā plkst. 13 visi mīļi gaidīti Lugažmuižas Lieldienās! Būs dārgumu kalšana, olu bruņinieku turnīrs, karaliskā šūpošanās un citas aktivitātes. Šogad “Lugažu muižā”, iespējams, tiks sākta jauna tradīcija. 30. martā katrs aicināts ar savu ģimeni, draugu, kolēģi, kolektīvu vai viens pakarināt savu izveidoto oliņu kokā un skatīties kā uzzied Lieldienu koks. Olu koku būs iespēja izdaiļot līdz pat 3. aprīlim.

31.martā Turnas tautas namā norisināsies Lieldienu ieskaņu pasākums. No plkst. 10 meistari piedāvās radošās darbnīcas: būs iespēja gatavot putnu būrīšus, veidot papīra ziedus un galvas rotas, iepazīt dekupāžu un dedzināšanu kokā, kopīgi krāsot līdzpaņemtās olas. Plkst.12 – tradicionālais Lieldienu zaķu skrējiens: viena kilometra distanci līdz Turnas tautas namam dalībnieki mēros no Stūrniekiem, trīs kilometru no Purmaļiem, savukārt sešu kilometru – no Ērģemes pieturas. Plkst.12.30 būs apbalvošana, pēc tam visi būs aicināti nobaudīt Līvijas un Mārtiņa Lieldienu zupu, plkst.13 skanēs tautisko deju kolektīvu koncerts, kurā piedalīsies deju kolektīvs “Vendīgs” no Valkas ģimnāzijas, “Lustiņdancis” un “Medneši” no Kārķiem. Vakara noslēgumā – Turnas tautas nama bērnu dramatiskā kolektīva izrāde “Zelta adata”.

2. aprīlī Valkā no plkst.10 līdz 11 visi gaidīti “Otrajās Lieldienās” Lugažu laukumā. Katrs aicināts nokrāsot Lieldienu olu radošajā darbnīcā kultūras nama pagrabstāvā un ripināt olas. Pasākuma laikā norisināsies arī ikgadējais Lieldienu zaķa skrējiens. Dalībnieku reģistrācija no plkst. 10 līdz 10.45, bērnu skrējieniem starts 11, pēc bērnu skrējieniem starts pamatdistancei.

Lieldienu brīvdienas saulainākas padarīs Dziesmu svētku ieskaņu koncerts “Gavilējam saulei”, kas Valkas pilsētas kultūras namā” skanēs 2. aprīlī plkst. 14. Vidzemes senioru koru sadziedāšanās Valkas pilsētas kultūras namā notiks jau ceturto pavasari. Šajā koncertā uzstāsies senioru kori no Cēsīm, Siguldas, Inčukalna, Valmieras, Smiltenes un, protams, arī koris “Dziesmu rota” Valkas. Koncertā piedalīsies arī deju kolektīvs “Zelta rudens”.

Latgalē

Lieldienu dievkalpojumu kārtība Krāslavas Romas katoļu draudzē. Trīs svētās dienas un Lielajā ceturtdienā, Kunga pēdējo vakariņu piemiņas dienā, plkst. 18:00 – Sv. Mise (latviešu valodā) 30. martā plkst. 15:00 – Lielās piektdienas dievkalpojums (poļu valodā), plkst. 18:00 – Krustaceļš Krāslavas pilsētas ielās (pulcēšanās pie Kultūras nama) un nakts adorācija (poļu valodā). 31. martā plkst. 18:00 – Lieldienu vigīlijas sv. Mise (latviešu valodā), uguns un ūdens svētīšana. Pēc sv. Mises – Lieldienu galda ēdienu svētīšana. Nakts adorācija (latviešu valodā). Lieldienās, 1. aprīlī, plkst. 7:00 – resurekcijas procesija un sv. Mise (latviešu valodā), pēc sv. Mises – Lieldienu galda ēdienu svētīšana. 2. aprīlī plkst. 8:00 – Sv. Mise (krievu valodā), plkst. 9:15 – Sv. Mise (latviešu valodā), plkst. 11:30 – Sv. Mise (poļu valodā).

Piedrujas Romas katoļu draudzē – 30. martā dievkalpojums plkst. 12, 31. martā sv. Mise plkst. 15, Pēc sv.Mises – Lieldienu galda ēdienu svētīšana. 1. aprīlī – Lieldienās – resurekcijas procesija un sv. Mise plkst. 10, pēc sv. Mises – Lieldienu galda ēdienu svētīšana.

Daugavpilī Vienības laukumā Otrajās Lieldienās, 2. aprīlī, plkst. 12, sāksies svētku koncerts “Ap Lieldienu šūpojos…”. Notiks arī Lieldienu darbnīcas bērniem, olu ripināšana un olu kaujas, konkurss “Skaistākā ola”. Plkst. 12.30 skanēs Rēzeknes kapelas “Dziga” koncerts, bet plkst. 13.30 Lieldienu zaķa brīvais mikrofons bērniem.

Līvānos svētdien, 1. aprīlī plkst. 17 notiks Lieldienu koncerts – deju izrāde “Vēja stāsts”. Izrādi “iesildīs” deju kolektīvs “Pastalnieki” no Jēkabpils. Pirms deju izrādes plkst. 16.15 pie Līvānu kultūras centra (sliktu laikapstākļu gadījumā KC vestibilā) – tikšanās ar Lieldienu zaķi, rotaļas, dziesmas, danči kopā ar folkloras kopu “Ceiruleits”. Ieeja bez maksas.

LA.lv