×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
6. decembris, 2016
Drukāt

Ivars Bušmanis: Lielais jautājums: kam dot miljonu? Godmanim bija jāatbild, nevis jāuzdod jautājumi (34)

Ekrānšāviņš no LTVEkrānšāviņš no LTV

LTV1 diskusijā “Lielais jautājums” par to, kā panākt Igauniju, lielākais pārsteigums bija, ka mērķis bija Igaunijā, nevis Latvijā. Pārējais bija iedomājams: baņķieri dalīja miljonu, studenti piedāvāja eksportēt izglītību jeb importēt citus studentus, jaunie uzņēmēji saredzēja Latviju kā lielu jaunuzņēmumu, pieredzējušie uzņēmēji prasīja izcilu uzņēmējdarbības vidi un netērēt naudu, kur nav augstas pievienotās vērtības.

Lai panāktu Igauniju, esot nepieciešams miljons prēmijās lēmējiem un darītājiem, – ar šo priekšlikumu ideju konkursu aizsāka Latvijas Bankas komanda prezidenta Ilmāra Rimšēviča vadībā, un strīdi – “kas mums par to būs” – patērēja nevajadzīgi ilgu diskusijas laiku.

Ideja nav jauna – reiz bijušais Latvijas Bankas prezidents arī prasīja miljonu par pārmaiņu nešanu sabiedrībā. Toreiz avansā. Pašreizējā bankas prezidenta gudrība – miljonu samaksāt tikai tad, kad rezultāti sasniegti 15 rādītājos. Pirmais no rādītājiem: darba algu kā igauņiem! Mums vidējā 818, viņiem – 1061. Otrais – pensijas. Mums vidējā vecuma pensija 273, viņiem – 370.

Grūti bija pieņemt Ivaru Godmani kā diskusijas moderatoru. Viņam bija jāatbild, nevis jāuzdod jautājumi. Lai atceramies, ka viņš Latvijas Pirmās partijas/”LC” sastāvā tieši pirms desmit gadiem uz 9. Saeimas vēlēšanām solīja četru gadu laikā Latviju padarīt par Eiropas ekonomikas “tīģeri” un desmit gadu laikā panākt ne tikai Igauniju, bet attīstīto rietumvalstu dzīves līmeni. Starp citu, vidējo pensiju četru gadu laikā toreiz solīja – 200 latus (284 eiro), kas joprojām nav sasniegts, kaut gan viņš tolaik trīs gadus bija valdībā un arī premjers.

Taču vēl papildus piemaksāt prēmijās valdības locekļiem par to, ka panākts lielāks kopprodukta pieaugums, ir novēlota doma. Jo viņu, tāpat kā valsts iestāžu vadītāju un deputātu algas jau pašlaik tiek piesaistītas vidējām algām tautsaimniecībā. Pensijas indeksē ar inflāciju, bet lēmējvaru un izpildvaru – ar vidējās algas pieaugumu.

Vēl igauņi nav panākti, bet ministri jau šogad saņem par 7% vairāk nekā pērn, jo tieši ar šo gadu tika paaugstināts koeficients, ar kuru reizina vidējās algas. Un arī nākamgad, piemēram, premjera alga palielināsies vēl par 700 eiro. Dana Reizniece-Ozola vienīgā atgādināja, ka deputātiem tas miljons nav jāmaksā, jo ne jau naudas dēļ šie nākuši strādāt.

Tad kam būtu jāmaksā miljons? Sekojot igauņu ekonomista Ota Perna viedajam padomam neatdarināt Igauniju, bet atrast savu ceļu, diskusijas dalībnieki meklēja, bet “brīnumnūjiņu” neatrada. Vai nu jādara viss tas, ko jau iesākuši vai apņēmušies, vai jāturpina stāstīt anekdotes par lēnajiem igauņiem, neapjaušot, ka tās vairāk par pašiem. Piemēram, šī: “Ceļa zīme Igaunijā: “Braukt pa apli.” Papildplāksnīte: “Ne vairāk kā trīs reizes.””

Taisnība vien ir: nekas jauns nav jāizgudro. Un kāpēc noteikt vēl 15 sasniedzamos rādītājus, ja Latvijas Nacionālās attīstības plānā “Latvija 2030” iezīmēts trīstik vairāk stratēģisko indikatoru! Baiba Rubesa diskusijā atgādināja, ka piecpadsmit gadus maļamies par šo tēmu. “Jāprēmē sadarbība. Vajadzīgs līgums ar sabiedrību, starp partijām,” viņa rosināja. “Vajadzīga saskaņa!” – reklāmas iespēju izmantoja Ivars Zariņš (“Saskaņa”).

Premjers diskusijā secināja, ka nav izskanējuši tik radikāli paņēmieni, ko viņš nebūtu zinājis. Nosprauda trīs mietiņus, par ko politiskā vienošanās jau ir: uzņēmējdarbības vide, reformas izglītībā un veselībā, pārvalde. Un nākamo gadu apsolīja izšķirīgu pārorientācijā no procesa uz rezultātu. Igaunijas panākšanai nepieciešamo 7% IKP pieaugumu gadā viņš gan nesolīja.

Zviedriem un skotiem izrāviens attīstībā izdevies tāpēc, ka viņiem bijušas visas trīs tam nepieciešamās īpašības: stratēģiskā modrība, kopīga vēlme sasniegt mērķi un spēja pielāgot resursus. Premjeram jāspēj pakļaut procesu tam rezultātam, ko viņš savulaik zīmējis kā Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Pretīgi bija skatīties uz godmaņa ” dziļdomīgo” ģīmi ! Kā gan viņam sirdsapziņa (ja tāda vispār viņam ir) ļauj rādīties paša apkrāptajai tautai? Bet,laikam ,jau tādas nav,ja pat vēl uzdrīkstas uzmesties par padomdevēju Latvijai svarīgās lietās. Vai varbūt sajutis naudas smaku,tāpēc sācis biežāk uznirt?

 2. Neko jaunu nekā jau to, ko dara igauņi, mums patiešām nevajag izdomāt.
  Taktiski pareizi ir piekopt vienotu politiku. Nesķelties.

  • Oligarhi, kampēji un eirokrāti vienoti LV “veiksmes stāsta” sekmīgai turpināšanai! Uz priekšu, uz pilnīgu saplūšanu ar ES kodolu!

 3. Es arī noskatījos šo raidījumu.Pirmā kļūda jau uzaicinot Godmani, faktiski raidījumā piedalījās visi caurkritušei pilsoņi ,kas neko nav sasnieguši, izņemot valsts pārvaldē strādājušie kuriem algas ir regulāras,Ozolu vispār vajadzēja patriekt no LIAA ,jo investori mūk no Latvijas,bet nevar ,sieva Finaņšu ministre. Faktiski runātāji izgāzās pret vienu Igauni.

 4. rokas nost no Igaunijas

 5. Lai panāktu Igauniju Latvijas varturiem(siles ļaudis) jāatgriežas uz dzīvi Latvijā! Pietiks dzīvot pa mākoņiem! No rīta pamostoties izskalojiet acis ar tīru ūdeni, paskataties apkārt, varbūt ieraudzīsiet īstenību!

 6. Kapēc tikai miljonu? Atbildēt

  Drīz sakrāts būs jau nākamais miljards!

 7. A godmanim .. tas tā kā pīlei auksts ūdens!!! Pareiz, hūte? LA takš tavs laikraksts!!!

 8. Jā, diezgan komiski bija uztvert Godmani kā moderatoru pēs Parex mahinācijām, taču prieks bija, ka viņs daudz klusēja!!

  • Neiespējami izprast raidījuma veidotāju nodomu, uzaicinot Godmani!! Tas tikai diskreditēja pasākumu….
   Bet kopumā: kamēr mūsu domāšana un pasaules uztvere visos līmeņos tik ļoti atšķirsies no igauņiem, mums nav iespējams viņus noķert. Ja nu vienīgi – jaunieši, tie vismaz demonstrēja puslīdz 21.g.s atbilstošu domāšanas stilu!

 9. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))

  Ir sacīts: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.”

  Un, arī: “Politikai un šajā “LUMPENbiznesā” iesaistītajiem “politiķiem” (kā arī šo SILES “vienlīdzīgĀKo” cūklopu “īpašo vajadzību” apkalpotājiem u.c. taml. “pie SILES pietuvinātajiem” sīklopiņiem) nekas NAV un NEVAR BŪT “traumējošāks” un arī reāli bīstamāks par “godam” nopelnītu izsmieklu”. 😉

  =======

  Mediju ziņa (2009. gads): Šīs valsts pašreizējās “valdošās koalīcijas” politekonomisko interešu grupējumu jeb “partiju” ( TP, LPP/LC, ZZS, TB/LNNK ) izveidotās un kontrolētās valdības “premjers” I. Godmanis ( LPP/LC jeb “buldozera svētceļnieki” ) esot “pieļāvis iespēju, ka situāciju var glābt, nerīkojot pirmstermiņa saeimas “ārkārtas vēlēšanas”, bet gan – upurējot valdību”. “Varu arī atkāpties, ja tad parlamentu var paturēt kā instrumentu,” esot apgalvojis Godmanis, gan uzsverot, ka “lēmumu par demisiju nav pieņēmis, un koalīcijas sarunas turpināsies”…
  —–
  .
  “Lai SILE nepiesmeļas …(mēsliem)!…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 19.01.2009., Nr.6. )
  .
  Pauž BET-mens (cieti!!!): “Brīdī smagā,
  Kad “valstij” ATKAL ‘sū#i vagā’ ~
  Mums, ‘biedri’, jāriskē ar krēsliem,
  Lai SILE nepiesmeļas …(mēsliem):
  .
  Ja “atkāpšos” (ar visu ‘blici’) ~
  Varbūt tas “izglābs” ‘polit-spici’,
  Un varas SISTĒMU (kā tādu)?…
  Dēļ tā – vērts būtu ziedot ‘ādu’!
  .
  Kā “(m)oceklis” kas “upurējies”,
  Par Muļķu Zemi ‘sarūpējies’ ~
  Es “frakai pogas spodrināšu”,
  Un – “polit-kapitālu” krāšu:
  .
  Tas noderēs, kad ATKAL “valstī”,
  Sauks urnas pie…(gāzt) SILES balsti:
  Tad “svētceļnieki” ZOMBĒS “pūli”,
  Pa “kampaņām” ar manu ‘mūli’:
  .
  Lūk – “varonis”, kas “valsti” glāba!
  Zem gultas neslēpās, kā ‘bāba’,
  BET – “lepni stājās briesmām pretī”,
  Kā Muļķu Zemes SUPER…(kretīns)!
  .
  Par BET-menu lai “balso” tauta!!!
  (Kas ATKAL tiks kā “aita” kauta,
  BET “pingvīni” – tiks ‘vēzī likti’,
  No “krīzes menedžera”, pikti…)
  .
  Par Buņģieri lai “vēlē” ļaudis!!!
  (Kas augļotājiem “svēti” paudis,
  Ka – nodokļi tiks ‘piespicēti’,
  BET algu “griesti” – ’piezemēti’…)
  .
  Par GUD-menu lai ‘fano’ “vaukšķi”!!!
  (Kas “menedžē”, lai n-tie ‘taukšķi’,
  ‘Birst’ SILES “padomnieku” makā,
  BET ‘bomži – konteinerus rakā’…)

  ‘Laiž “polit-šahu” SILES balsti’:
  “Lai “nosargātu” varu “valstī”,
  Un SISTĒMU no kraha glābtu ~
  Mēs kaut vai sev uz… (mēles) kāptu!!!…”

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 10. Visi šie miljonu diedelētāji – negatīvās atlases rezultāts. Iedomājieties Krišjāni Baronu sakām – “Mīļa latvju tauta, nu savākšu es jums tās dainas, tikai par katru vajadzētu man maksāt 1 latu, kādu miljonu savākšu.”

 11. Tas raidījums bija tāds šķērmu dūšu radošs, ar gaužām aplam izvēlētiem moderatoriem un “ekspertiem”, kas ne vienu vien reizi ir sevi parādījuši ne no tās labākās puses. Vispār- tukša muca tālu skanēt atkal gribēja.

 12. trīs spaiņi remdena ūdens Atbildēt

  Vienīgais, par ko var cienīt Godmani, ir viņa mūzikas sajēga. Ar pārējiem ir švakāk …

 13. Tas, ko saka anti, ir pilnīgi precīzi. Rīgai un Daugavpilij vēl klāt Liepāja. Bez atļaujas nekas nenotiks. Un aizvāciet reiz to pretīgo dancukeru no TV. Nav iespējams viņu ne skatīties, ne klausīties.

 14. Dievaviiram vajadzeeja jau saprast, ka par taupiibas kraasniim un bankas glaabshanu vinjam vajadzeeja buut zemaakam par zaali un klusaakam par zivi!

 15. “Premjeram jāspēj pakļaut procesu …..” – ha, ha, ha ! Iepūt, Ivar B. – mums ir demokrātija, nevis totalitārisms!

 16. Nevar teikt, ka nezinātu, ko darīt. Latvijā taču eksistē nacionālais attīstības plāns, tikai to nez kāpēc gan Saeima, gan valdības ignorē.

  • Kā tādās reizēs izsakās – skaistus plānus rakstīt mākam, bet izpildīt nespējam. Atbilde nespējai un mazspējai nav tālu jāmeklē:”Banku īpašnieki traucē kontroli.” (LA, 1.12.2016.)
   Banksteriem visi šitie plāni ir “pie vienas vietas.”

 17. Precīzs virsraksts!!

 18. Mūsu valdības saņem algu par nekompetenci ne par sasniegumiem ekonomikā.

 19. savilcis tagad gredzenus ar melno akmeni ,labi zin kaadus darbus dariijis ,vnk briinos skat eks spertos tagad ieliidis ??

  • Kargins&Krasovickis Atbildēt

   Eksperts, kurš spēlēja pirmo vijoli leģendārajā žīdu glābšanas operācijā, kurā valsts dabūja norakstīt miljardu.Eksperts , kuram īstenība vajadzētu stāties tiesas priekšā un atsēdēt gadus padsmit.Tādus mums te sauc par ekspertiem un aicina piedalīties dažādos raidījumos 😀

 20. Nu ja nesanāk izpildīt solito,tad nelien tur,ļauj jaunajiem rīkoties,.Tā ir problēma vecais aizņem šo amatu tikai tādēļ ka ir lokomotīve,bet apkārt viss stagnē

 21. Padomju laiki atgriežas.Tad sauca-panāksim un apsteigsim Ameriku. Vai pašiem nav gudru galvu? Ir ,bet tos neklausās.Pie mums gudrība un godīgums nav cieņā.

 22. Tas cilvēks ir bez kauna un goda,zaglis un laupītājs,viņam var tauta pateikties par nepareizu pamatu likšanu musu atjaunotai valstij, kādēļ esam pēdējie Eiropā,prihvatizētājs un izsaimniekotājs-Dancukers!

 23. Jautajums nav saimniecisks.Jautajums ir politisks. Rigas vai Rezeknes vadiba nekad neielaidis sava teritorija normalus lielos Rietumu investorus bez savas prieksniecibas Kremli atlaujas.Visi to zina ,bet paniski baidas par to runat.

 24. Virsraksts izsaka lietas būtību.

  • Investors – laupītājs. Un tikai tā šis vārds jāsaprot. Tādi lielie investori ir lielveikalu ķēdes, kas netraucēti izved naudu ārpus Latvijas, tādi investori ir grēmas par banku paradīzi Latvijā. Arī tie ”investēja” tik tāl, ka savāca visas nekustāmo īpašuma ķīlas , bet tādēļ augsto augļu % radītais parāds nesamazinājās ne par kapeiku. Bez attīstības bankām neko dižu ekonomiku nepacelsi, bet ar laupītāju bankām ne tik nepacelsi.

 25. Tā saucamie eksperti – Godmanis, Rubesa, Ījabi utt. ir apnikuši, jo arī viņi “maļ”vecās dzirnavās!

  • Tieši tā! Man patika viens uz radio aizsūtīts komentārs – Igauniju mēs apdzīsim mierīgi…,ja par premjeru pie viņiem aizsūtīsim Godmani:))))

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+