×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
9. janvāris, 2012
Drukāt

Lielais, mīļais Rodēzijas ridžbeks (1)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Rīdzinieci Ievu Kušneri ar Rodēzijas ridžbeku suņu puiku Njambi Moku Cubo vieno īpaša saikne – kucēns izdzīvoja, pateicoties Ievas apķērīgajai rīcībai. Šobrīd abi laiku pavada kopā ne tikai vakaros. Njambi ik dienu nāk līdzi arī uz darbu.


 

Ienākot galda spēles “Domātājs” birojā, kur strādā Ieva un viņas kolēģi, paveras visai neparasta aina. Telpas vidū atrodas darba galds, pie kura ro-sās ļaudis, bet pie krāsniņas gulšņā Njambi un staigā divi kaķi. Tie atrasti uz ielas, bet nu ieguvuši sev siltas mājas un pilnus barības trauciņus. Arī Njambi nekas nav pret kaķu tuvumu, gluži pretēji – viņam tie patīk. Kad nosalušie kaķēni pirmo reizi nogādāti birojā, Njambi tiem ļāvis sildīties pie savas pavēderes. Arī Ievas mājās mīt divi kaķi – Omsojs un Oto. Ar vienu no tiem Njambi izveidojušās īpaši mīļas un rotaļīgas attiecības.

To, ka savā īpašumā vēlas iegūt Rodēzijas ridžbeku, Ieva sapratusi sešpadsmit gadu vecumā, kad kādā sen izdotā suņu šķirņu grāmatā ieraudzījusi šā suņa bildi. Necerēdama, ka sapnis piepildīsies, internetā ievietojusi sludinājumu, bet jau pēc nedēļas atskanējis telefona zvans – kādai ridžbeku kucītei drīz gaidāmi kucēni. Tā pirms septiņiem gadiem Kušneru ģimenē nonāca kucīte Moka. Njambi ir Mokas dēls no otrā metiena, kurš izdzīvoja, pateicoties Ievas tūlītējai, aktīvai rīcībai. Ieva bija klāt Mokas otrajās dzemdībās. Šķita, visi kucēni jau piedzimuši, bet vēl pēc divām stundām bez dzīvības pazīmēm pasaulē nāca pēdējais septītais kucēniņš. Tajā brīdī Ieva atcerējās filmu “101 dalmācietis”. Paņēma dvieli un masēja ar to sunīša bezspēcīgo ķermenīti. Pēc brīža mazā radībiņa sāka elpot, vēl pēc brīža iekunkstējās, un tas liecināja, ka Njambi atgriezusies dzīvība. Ieva vēl vairākas stundas cīnījās par to, lai mazais kucēniņš sāk ēst, bet, kad arī tas izdevās, kļuva skaidrs – Njambi dzīvos. Dzīvinot kucēnu, Ieva klusībā solīja, ka viņam būs pasaulē vislabākie saimnieki. To uzzinājis, Ievas draugs sacīja: kurš gan Njambi var būt labāks saimnieks par tevi pašu? Un tā pirms pusotra gada Ieva viņu paņēma dzīvot pie sevis. Šajā laikā Njambi no maza, vārga kucēna izaudzis par lielu, skaistu suni un turklāt atbilst visiem izstāžu standartiem. Šobrīd Njambi ieguvis titulu – Latvijas junioru čempions.

Jāpiebilst, ka Rodēzijas ridžbeki, dēvēti arī par Āfrikas lauvu suņiem, šķirnes nosaukumu ieguvuši īpatnējā muguras apmatojuma dēļ. Pāri mugurai tiem stiepjas josla, uz kuras apmatojums aug pretējā virzienā, un šīs joslas forma atgādina zobenu (ridge – zobens; back – mugura). Bet kāds ir šo suņu raksturs? 
Milulis2-ak

– Njambi, tāpat kā visi Rodēzijas ridžbeki, ir spītīgs. Viņš vēlas darīt to, ko pats grib, nevis to, ko viņam liek. Bet šie suņi ir arī ļoti draudzīgi, komunikabli. Atturīgi pret svešiem cilvēkiem. Ļoti pieķeras saimniekam, – stāsta Ieva. Nesen viņa pāris nedēļas uzturējās Berlīnē, un šajā laikā Njambi izjutis īstu depresiju ar visām tās pazīmēm – nomāktu garastāvokli, sliktu ēstgribu un caureju. Ieva teic: pareizi audzināti ridžbeki nav agresīvi. Tikai jāpatur prātā, ka šos, tāpat kā citus suņus, nedrīkst audzināt ar ļaunu. Ja tos māca ar labu, ridžbeki kļūst par vislabākajiem draugiem gan pieaugušajiem, gan bērniem. Reiz Njambi piedalījies mazuļu ballītē un ar lielu pacietību izturējies pret katru mazo, kurš pierāpojis un gribējis Njambi aptaustīt.

Lai gan augumā Njambi ir liels, ēd viņš diezgan maz. Pretēji suņu speciālistu ieteikumiem, kuri iesaka ridžbekiem piedāvāt nelielas barības porcijas, Njambi sausā barība ir pieejama visu dienu, bet viņš nekad nepārēdas. Njambi dabū arī pa kumosam no cilvēku galda, jo, kā saka Ieva – cik tad var ēst sauso barību vien.

Vislielākais gardums Njambi ir marinētas olīvas. Tās viņam garšojot gluži kā pusaudžiem čipsi. Arī piparkūkas Njambi ļoti garšo. Tāpēc Ziemassvētki un Jaunais gads viņam ir vismīļākie svētki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodēzijas ridžbeki

• Šķirne izveidota Dienvidāfrikā.

• Skausta augstums – 70 cm.

• Kažoka krāsa – no kviešu sarkanas līdz gaišai kviešu.

• Šķirnes standartā pieļaujams balts laukumiņš uz krūtīm un pirkstiem, melns apmatojums uz purna un ausīm.

• Nedrīkst audzināt ar ļaunu.

• Vajadzīgs daudz cilvēka uzmanības.

• Katru dienu jādodas garās pastaigās.

 

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. jumba-jafari.lv – Nopirkām kucēnu ar ģenētiskām problēmām par 1000 Eiro
    Ilgi meklējām ģimenes mīluli un, lai saņemtu kaut nelielu garantu par kucēna veselību, netaupījām līdzekļus dārgākās tirgū pieejamās audzētavas Jumba-Jafārī piedāvājumam līdz ar to “pārbaudītāka” Rodēzijas Ridžbeka iegādei. Diemžēl no 2015. gada metiena esam saņēmuši kucēnu ar ģenētiskām problēmām, kuras izpaužas epilepsijā *Ir klīniski pierādījumi.Tas liek domāt par sugas līniju tīrību. Audzētava nebrīdina par iepriekš novērotu simptomātiku/pazīmēm raustīšanos miegā uzskatot par normālu arī pēc vairākkārtēju informēšanu par kucēna veselības stāvokli. Negribējām rakstīt šo sūdzību, bet pie tās mūs noveda suņu audzētavas saimnieces attieksme, neizrādot pat ne mazāko atbalstu problēmsituācijas atrisināšanai. Suni esam iemīlējuši, bet viņš vairs neattaisno vaislas un vesela suņa faktu jo epilepsija nav ārstējama. Lai nenotiktu lēkmes 3x dienā ir jālieto spēcīgas zāles kuras mēnesī izmaksā 70 eiro. Otrkart kādam ir jābūt visu laiku klāt lai neizlaistu zāļu laikus un tiek upurēta ģimenes dzīve. Tas mums ir sāpīgs pārbaudījums tāpēc brīdinām citus, esiet uzmanīgi ar šīs audzētavas suņiem.

    Žēl ka suņu audzētāji to uztver kā biznesu ignorējot pašu svarīgāko, kas ir suņu veselība.

Draugiem Facebook Twitter Google+