×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
5. marts, 2015
Drukāt

Lielajā Piektdienā skanēs senākā oratorija latviešu valodā (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Lielajā piektdienā Rīgas baznīcā izskanēs senākā oratorija latviešu valodā, aģentūru BNS informēja Rīgas Senās Mūzikas centra pārstāve Laura Iesava.

Viņa norādīja, ka Rīgas Senās Mūzikas centra kolektīvi jau no saviem pirmsākumiem diriģenta un senās mūzikas aktīva pētnieka Māra Kupča darbības rezultātā arvien atklāj saviem klausītājiem un visai mūsu kultūrai ko jaunu un nezināmu, turpinot savu vienu no darbības mērķiem – izzināt, pētīt un atklāt arvien vairāk pierādījumus par Latvijas un latviešu profesionālās mūzikas pirmsākumiem.

Koncertā tiks pirmatskaņota K.H.Grauna (C.H.Graun, 1704-1759) oratorija “Jēzus nāve” (Der Tod Jesu, 1755) latviešu valodā, Vecā Stendera tulkojumā. Šo oratoriju Vecais Stenders iztulkojis latviešu valodā 1774. gadā, kas tādējādi šo oratoriju ierindo kā senāko zināmo vokāli simfonisko darbu latviešu valodā, par 15 gadiem apsteidzot Liepājā sarakstīto Hillera kantāti “Ta simtaa Dzeesma”, kas tapusi 1789. gadā un kura līdz pat 1999. gadam tika uzskatīta par neeksistējošu, līdz to pēc vairāk nekā 15 gadu meklējumiem atrada Māris Kupčs.

Tagad, līdz ar šo oratoriju varam uzskatīt, ka profesionālas mūzikas esamībai latviešu valodā jau 18. gs. nebija gadījuma raksturs, īpaši Kurzemes hercogistē, kur darbojās arī Vecais Stenders, uzskata koncerta rīkotāji.

Koncerts notiks Lielajā piektdienā – 3. aprīlī Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā plkst. 21.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Tas cilvēks pelnījis ordeni un atzinību daudz vairāk nekā prezis Bērziņš. Kultūras ministre noteikti šo cilvēku nepazīst,jo viņa apmeklē tikai glamūrigus pasākumus.

  2. Excellenti, M.Kupčs pārraksta oficiālo vēsturi! Tas viņu ierindo Šteinhaueru/Reitera,/Grindeļa u.c. latviešu 18.gs.darbinieku darba turpinātāju,apgaismotāju pulkā. Valsts atbalstu un finansējumu piešķirt vajag, ZA varētu viņu atbalstīt, vai ministre izpratīs un izstāstīs savai nacionāļu partijai, cik tas nozīmīgi? Jo izskatās, ka tiek grauti Krievijas impērijas 18./19.gs. radītie un līdz šim atbalstītie mīti par Eiropejiskas kultūras latviskās vides neesamību. Latvijai trūkst šādu pētījumu un latviešiem pašiem izpratnes un pašapziņas.

Draugiem Facebook Twitter Google+