×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
27. novembris, 2015
Drukāt

Vai skolēnu vecāki atbalsta pedagogu streiku? (16)

Foto - LETAFoto - LETA

Aija (studentes, 7. un 3. klases skolēnu mamma): “Streiku neatbalstu, jo nedomāju, ka skolotāji, jo sevišķi tie, kuri strādā lielajās skolās Rīgā, visvairāk var žēloties par algām. Ko tad lai saka, piemēram, medmāsas? Uzskatu, ka lielākas algas vajadzētu vien tiem skolotājiem, kuriem ir izcili darba rezultāti. Te nav runa tikai par tiem skolotājiem, kuru skolēni gūst panākumus mācību olimpiādēs. Vajadzētu izstrādāt kritērijus, kā mērīt visu skolēnu izaugsmi. Ja tā ir, tad skolotājam jāsaņem lielāka alga vai vismaz kāda prēmija. Visiem paaugstināt algas nebūtu pareizi, jo mana un bērnu skološanās pieredze liecina, ka ne visi skolotāji ir piemēroti pedagoga darbam. Tomēr skolotāju lēmumu respektēšu un bērnus uz skolu nelaidīšu. Arī mani mazākie bērni ir pietiekami lieli, lai vieni paliktu mājās, toties studentei lekcijas būs kā ierasts. Jāsaka gan, ka no skolas tā arī neesmu saņēmusi oficiālu informāciju, ka piektdien būs streiks. Uzticos bērnu teiktajam un informācijai medijos.”

 

Guntars Meluškāns (audzina piecus bērnus, tostarp četrus skolēnus vecumā no 8 līdz 15 gadiem): “Pirmkārt, uzskatu, ka ikvienam ir tiesības streikot. Otrkārt, domāju, ka tad, ja, piemēram, lielveikalu kasieres aizstāvētu aktīva arodbiedrība, viņu liktenis būtu mazāk nožēlojams. Jāatzīst gan godīgi, ka ar streika prasībām neesmu iepazinies. Pēc publiski pieejamās informācijas gan izskatās, ka arī ne visi pedagogi to izdarījuši. Ir sajūta, ka vienīgais, ko streikotāji vēlas no valsts, ir “dodiet vairāk naudas un lieciet mūs mierā”. Saprotams, ka Latvijas izglītības sistēmai nepieciešamas reformas, arī sāpīgas un, iespējams, pat nežēlīgas. Ministrus, kas vēlas tām pieķerties, sistēma atgrūž, līdz ar to man atliek vien novēlēt Mārītei Seilei veselību un izturību. Ticu, ka viņa zina, ko dara. Streika dienā mani bērni paliks mājās.”

 

Sandra (bērnudārznieka un otrklasnieces mamma): “Neesmu iedziļinājusies skolotāju prasībās. Tikai saprotu, ka grib lielāku algu. Tādā gadījumā varu teikt, ka ar streiku viņi neko nepanāks. Pati esmu mediķe, mēs arī esam daudz protestējuši pret zemajām algām, bet neko nepanācām. Turklāt skolotājiem vismaz treknajos gados bija labas algas, bet mediķiem arī tad tās būtiski nepaaugstināja. Visvairāk nepatīk tā neskaidrība, kas valda pirmsstreika dienās. Vispirms gan skola, gan bērnudārzs ziņoja, lai bērnus neved, jo streika dienā nebūs ne mācību, ne ēdināšanas. Ataicināju mammu no laukiem, lai bērnus pieskata, bet nu saņēmām ziņu, ka pusdienas izglītības iestādēs tomēr būs, tātad bērnus būtu varējusi mājās neatstāt. Ir kolēģi, kuriem šai dienai jau apstiprināts bezalgas atvaļinājums, jo viņiem nebija citas iespējas kā pašiem palikt mājās ar bērniem, bet nu izrādās, ka būtu varējuši strādāt!”

 

Jānis Basevičs (divu bērnudārznieču tētis): “Kopumā prasības saprotu – skolotāji un audzinātājas vēlas lielākas algas un ir satraukti par jauno modeli, kas var novest pie atalgojuma samazinājuma tiem, kuri šobrīd pelna salīdzinoši vairāk nekā citi. Cilvēciski ļoti saprotama pozīcija. Taču piekrītu arī izglītības ministres nostājai, ka skolu uzdevums tomēr ir nodrošināt pēc iespējas labāku izglītību bērniem un skolu eksistence reģionos ar mazu iedzīvotāju skaitu nenodrošinās iedzīvotāju palikšanu tur. Tad labāk domāt par internātu sistēmas atjaunošanu pie reģionu centra skolām, lai bērni tiešām var saņemt atbilstošu izglītību. Ja demogrāfiskā situācija neuzlabosies, daudzas skolas laukos nāksies likvidēt. Labāk to izdarīt ātrāk un ar vienu griezienu nekā mocīties ilgi un sāpīgi. Tad samazinātos pedagogu skaits un pārējiem varētu maksāt lielāku atalgojumu. Latvijas ekonomika nevar atļauties finansēt tik plašu skolu tīklu ar tik mazu iedzīvotāju skaitu. Skolotāju streiku izjutīsim arī uz savas ādas. Abas meitas šajā dienā paliks mājās. Sieva jau ir rezervējusi brīvdienu, un, tā kā viņa strādā Izglītības un zinātnes ministrijā, priekšniecība bija pretimnākoša, apzinājās savu “neizdarību” un brīvdienu piešķīra.”

 

Uzziņa

Šodien notiek Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības rīkotais nozarē strādājošo streiks, kurā piedalīties pieteikušās nu jau vairāk nekā 900 izglītības un zinātnes iestāžu un vairāk nekā 
24 000 tajās strādājošo.

Streikotājiem ir divas galvenās prasības:

1) palielināt finansējumu skolām un pirmsskolām pirms jaunā skolotāju algošanas modeļa ieviešanas;

2) palielināt finansējumu augstākajai izglītībai un zinātnei.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. šeit komentāros parādās Atbildēt

  mūsdienu vecāku, tā saucamo “mammau” intelekta līmenis. visticamāk, šīs “mammas” nav īstas, bet ir pagalam neveiksmīgu kādreizējo skolēnu viltvārdiņi.

  Ja patiešdām tā raksta “mammas”, tad var tikai nožēlot Latvijas bērnus, un just līdzi skolotājiem…..

 2. skolotāju profesiju tīši nomelnojošs rakstelis. tās TRĪS personas pārstāv visu Latvijas skolēnu vecākus??? Kārtējā naida kurināšana pret skolotājiem. KAUNS LA, tiešām negaidīju, ka te kaut ko tik absurdu nāksies lasīt. tūkstošiem vecāku atbalsta skolotājus, jo ar tiem saistās katra bērna izglītošanās šajā valstī. Trīs personu spriedumi, kas izceļas ar nezināšanu, situācijas neizpratni, savas lomas tajā neapjēgšanu, NAV LATVIJAS SKOLĒNU VECĀKU VIEDOKLIS!!!!

  Skolēnu mamma

 3. ĻOTI MAZ IR SKOLēNU vecāku, kuriem interesē skolotāja darba alga, jo paši sitas pa 2-3 darba vietām, lai varētu kaut cik dzīvot…Viņi neredz, kā izaug viņu bēŗni…., kur nu vēl skolotāju problēmas!!! VELTI NO VECĀKIEM KO GAIDĪT!!!

 4. KURŠ NO JUMS PATEIKS, KAD SKOLOTĀJAM IR SAMAKSĀTA ATBILSTOŠA DARBA ALGA VIŅA NOSLOGOTĪBAI???? KĀPĒC NEVIENS NERUNĀ PAR SKOLOTĀJA NOSLOGOŠANU AR 100 un VIENU DARBU ĀRPUS KONTAKTSTUNDĀM????????????Kontaktstundām ir jāgatavojas!? Tās ir vēl 21 stunda klāt?!! Kur sabiedriskie darbi, par kurtiem NEKAD NAV MAKSĀTA NE KAPEIKA, NE SANTĪMS UN TAGAD NE VIENS EIRO???? PAMĒĢINI ŠOS UZLIKTOS DARBUS NO SKOLAS VADĪBAS PUSES NEIZPILLDĪT????? JA tiešām GRIB runāt par skolotāja darba samaksu, tad vispirms vajag VISU IZZINĀT NO VISĀM PUSĒM NEVIS AKLI UZSĒSTIES UZ VIENU JAUTĀJUMU????

 5. jàpiemaksà vecākiem Atbildēt

  Ikvakara màjasdarbi bērniem liecina par to, ka savus pienãkumus pedagogi pârkrauj uz vecàku pleciem, plānojot vecáku un bêrnu ârpusskolas brīvo laiku, tå kà jàpiemaksà ir vecàkiem. Tas bùtu tikai godīgi.

 6. Skolotājiem algas lielākas nevajag? Un tad tāds pusbadā dzīvojošs skolotājs, pa vairākām slodzēm nocīnījies, un spēs mācīt skolēnus?
  OK, aizejat pie zobārsta,kurš pārstrādājies, nez vai kāds zobs mutē paliks.

  Vecāki, kāpēc neciešat skolotājus? Ja tie nepatīk, tad nenododat savus bērnus “tādiem liekēžiem “.

 7. Streiku neatbalsu,jo mums te lauku skolas skolotaji sanem normalu algu….Nak atrak mājās kā bērni kāds tur vel streiks var būt….

  • Pamēģini pati kontrolēti novadīt stundas, – tā lai bērniem būtu interesanti un visi kaut ko iemācītos! Pie tam nokontrolēt mieru un kārtību.
   Neaizmirstot, ka skolotājs ir devējs – pēc sešām stundām intensīvās apmaiņas ir tā, ka reāli nevar neko vairāk! Protams tas attiecās uz tiem, kas iegulda šajā darbā – bet, ja nemaksā tad šādi cilvēki nebūs daudz… jo ir arī jāēd, jāmaksā īre, jāģerbjas, grāmata jānopērk utt.!! Lasot ārzemju presi – uz 19 kontaktstundām viņi rēķina skolotāja darbs ir ap 50 -55 stundām… Latvijā tādas statistikas nav, jo LV skolotājs var strādāt 2,5 slodzes visi uzskata – normāli… Paši savus bērnus neviens neskolo un neaudzina, skola ir tā kur bērni uzsūc dzīves gudrības – no svešiem, no skolotājiem – un ja jūs uzskatat, ka skolotāji ir stulbeņi, bet sūtiet savus bērnus tur pasēdēt , kamēr paši darbā, ko viņi gūst?

 8. neatbalstu streiku! vēl neesmu sastapusi tādu skolotāju,kurai vajadzētu palielināt algu! ne man tādi bija ne maniem bērniem! ceru,ka mazbērniem būs jauni un izglītoti skolotāji bez vardarbības īpašībām , strādāt griboši un bērnu mīloši! esmu par skolotāju izsijāšanu! ļoti daudz skolotāju nedrīkst būt skolotāji! neadekvāti un nenormāli izturas pret bērniem,īpaši veca gada gājuma skolotāji-tādi sen bija jāatlaiž! nu nevar stagnāti audzināt un mācīt mūsdienu bērnus! pat brīnos,ka vecās skolotājas kuras bija manā laikā vēl tagad strādā skolā!

  • Pilniģi piekrītu, kā omīte, ka algas skolotājiem salīdzuinoši labas, ja pirmie jau šiverē pa bodēm. Atdeves vairs pilnīgi nekādas, tik atsēdēšana. Vai stundām konspekti tiek rakstīti? Burtnīcu kaudzes tiek labotas? Ko vajag, izdrukā internetā. Ja skolotājs var pa nepilnu 8 stundu darba dienu saņemties vairākas slodzes, kāds tad rezultāts? Tas pats ar bērniem.

  • Salīdzinoši labas ar ko? Pilna slodze mīļie ir 300 eiro! Jaunus un izglītotus? Kur tā izglītība radīsies (ja visi skolotāji ir tik nederīgi)? No zila gaisa? Jauns cilvēks redzot cenu līmeni LV domā, ka iesācējam alga pie 1000 ir pieņemama…
   Reāli stulbi cilvēki – stulba valsts. Goda vārds. Valsts pati pa sevi nav vainīga.
   Nevajag jums to izglītību, rakstīt lasīt, skaitīt māk un pietiek.

 9. Pirmās brīvvalsts laikā ar skolām nebija problēmu.
  Kurš gribēja, izmācījās ! Kurš negribēja mācīties – kļuva
  par zirgspēku vairotāju, vai, labākajā gadījumā, darbgalda
  piedēkli.
  Dzīvoja internātos.Neviens netērēja degvielu bezjēdzīgi
  transportējot barokļus.
  Neviens no tā nenomira !!!

 10. Jau novirza vilcienu uz aplamajām sliedēm !!!
  Skolmeistari māca pēc APSTIPRINĀTAJĀM programmām !
  Kurš vainīgs, ka programma IDIOTISKA ?? Nav 3 reiz jāmin…
  Kurš vainīgs, ka klasē jāiet 4 miesassargu pavadībā ? Tās
  pašas auķeles, kuras no bērna kājas iedvesušas saviem
  mazgadīgajiem noziedzniekiem, ka ir tikai TIESĪBAS bez
  jebkādiem pienākumiem !
  Kuram liekas, ka skolmeisteri nopelna pietiekoši ? Tām
  vairošanās mašīnām,kuras parakstīties neprot, bet prot
  saskaitīt, cik izperējušas !

 11. Aija (divi skolnieki) Atbildēt

  Neatbalstu, nu nav skolotājiem tās mazākās algas! Esmu vispār vīlusies mūsdienu izglītības sistēmā un skolotājos!

 12. Kādēļ visi pārējie gaida algas un minimālās algas palielināšanu,bet attkecībā uz skolotāju algām,jautā,kl domā vecāki utt..
  Skaidrs,ka kzglītībai kā tādai ar visām skologāju algām ir jābūt rioritātei……

 13. Atbalstu skolotāju un smuko audzinātāju streiku.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+