Laukos
Gaļa un zivis

Lielākā daļa mednieku mērķtiecīgi samazinot mežacūku skaitu0

Lielākā daļa mednieku apzinās Āfrikas cūku mēra (ĀCM) risku un mērķtiecīgi samazina mežacūku populāciju, sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants.

“Mežacūku mātīšu medības kalpo kā dzimstības, un attiecīgi populācijas skaita regulators. Mednieku ieradumi un gadu desmitos sakņojušās tradīcijas ir grūti lauzt vienā dienā, taču pēdējo gadu dati liecina, ka lielākā daļa mednieku apzinās ĀCM risku un mērķtiecīgi samazina populāciju,” sacīja Seržants.

PVD eksperts piebilda, ka mežacūku skaita samazināšana samazina arī saslimušo dzīvnieku skaitu, kas vienlaikus mazina arī ĀCM vīrusa daudzumu dabā. Mērķtiecīgi uzturot zemu mežacūku blīvumu, vīrusa daudzums dabā samazināsies.

Viņš atgādināja, ka mežacūku mātīšu medīšana ir iekļauta Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētās ĀCM apkarošanas 2018. gadā programmā. Plānots, ka 50 eiro samaksu par nomedītajām mežacūku mātītēm varēs saņemt visu šo gadu.

Kā ziņots, PVD kopumā pērn no medniekiem pieņēma vairāk nekā 10 800 pierādījumus par nomedītām mežacūku mātītēm, kas ir par 23,3% mazāk nekā tika iesniegts gadu iepriekš. Lai saņemtu atlīdzību, medniekam kopā ar aizpildītiem dokumentiem PVD teritoriālajā struktūrvienībā jāiesniedz pierādījumi, ka nomedītais dzīvnieks ir sievišķā dzimuma īpatnis – astes gals un ādas fragments, kurā nepārprotami saskatāmi meža cūku mātīšu ārējie dzimumorgāni.

Eiropas Savienības līdzfinansētā ĀCM apkarošanas programma tika sākta 2015.gada novembrī un plānots, ka mežacūku populācijas blīvums tiks samazināts līdz vienai mežacūkai uz 200 hektāriem. 2014. gadā, kad ĀCM pirmo reizi skāra Latviju, valstī bija 74 000 mežacūku, savukārt pērnvasar, saskaņā ar Valsts meža dienesta uzskaites datiem mežacūku skaits sarucis līdz 23 000.

Jau ziņots, ka ĀCM šogad kopumā konstatēts 68 mežacūkām 24 novadu 34 pagastos, savukārt pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām Latvijā reģistrēts 2017. gada 10. oktobrī.

LA.lv