×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
22. maijs, 2014
Drukāt

Lielākā dzintara gobelēnu pirmizrāde 


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgā Andreja Upīša memoriālajā muzejā līdz 20. jūnijam skatāma mākslinieces Ivetas Vecenānes izstāde “Vijas dzintara pavediens”. Šo izstādi māksliniece sauc par lielāko dzintara gobelēnu pirmizrādi. Darbi tapuši gada laikā, tajos kopā ar augstvērtīgiem materiāliem – zīdu, kašmiru, vilnu un linu – ieausts unikālais dzintara pavediens.

“Veidojot dzintara gobelēnus, manī ienāk laimes sajūta,” atzīst I. Vecenāne. Viņa šobrīd ir pasaulē pirmā un, iespējams, vienīgā māksliniece, kura auž ar dzintara diegu, ko ar augsto tehnoloģiju palīdzību radījusi RTU zinātniece Inga Ļašenko. Abu pirmais kopdarbs bija instalācija “Kas dzintaram vēl prātā”, kas tapa kā “Rīgas 2014” projekts un kas joprojām ceļo pa ārzemēm, izpelnoties lielu skatītāju interesi.

I. Vecenāne turpināja mākslinieciskos eksperimentus ar dzintara diegu, un tagad mākslinieces jaunāko veikumu var novērtēt šajā izstādē. “Dzintara diegam ir savs ļoti īpatnējs spīdums,” atklāj māksliniece. Savos darbos dzintara diegu Iveta neizmanto tīrā veidā, bet gan kombinē kopā ar citām mums labi zināmām šķiedrām kā kašmirs, zīds, lins un vilna. “Dzintars ir unikāls vēstures liecinieks, tā zīdainais pavediens savieno senlaikus ar mūsdienu unikālo izgudrojumu – poliamīdā iestrādāto smalko dzintara pulveri. Ļaušanās dzintara pavediena vijumam un siltajam plūdumam ir mana laimes sajūta, veidojot mazā formāta darbus,” saka māk-sliniece.

Šajā izstādē ir skatāms mākslinieces jaunākais veikums. Sižetiski dzintara gobelēnos māksliniece risina dabas tēmu. Izstādes darbos ieraugāmi ziedi, ūdeņi un citi dabas motīvi. “Es runāju par pirmatnējo dabu, kas dzīvo kopā ar mani. Man vislielākā vērtība šķiet tā, ka es varu bradāt pa peļķēm, atgulties pļavā. Jo ne tikai tehnika un materiālais ir tas, kas mūs dara laimīgus. Faktiski visi mani darbi ir par cilvēka laimes sajūtu un to, kā to meklēt,” atklāj Iveta.

Izstādē Andreja Upīša muzejā līdzās gobelēniem būs apskatāmas mākslinieces veidotās ilustrācijas grāmatai “Mans vectētiņš Antoniņš”.

I. Vecenāne beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu, LMA Tekstilmākslas nodaļu, ieguvusi mākslas maģistra grādu. Izstādēs piedalās kopš 1986. gada. Darbojas tekstilmākslā – gobelēni, gleznojumi uz zīda, tekstildizaina rotas –, grafiskajā dizainā, grāmatu ilustrācijā un rakstniecībā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+