×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
4. augusts, 2016
Drukāt

Latvijas bagātākais pensionārs saņem kā 64 “ierindnieki”. Kurš tas ir? (29)

1. Cilvēki sašutuši par lielajām pensijām

1no6
Foto - LETA, Jāņa Gruzdiņa ilustrācijaFoto - LETA, Jāņa Gruzdiņa ilustrācija

Autori – Madara Briede, Lato Lapsa (pietiek.com)

Pagājušonedēļ publiskotā informācija par Latvijā lielāko valsts pensiju – 19 000 eiro mēnesī – daudzos portāla la.lv lasītājos raisījusi neizpratni, kāpēc pensiju apmēros vērojama tāda nevienlīdzība, un bažas par sociālā budžeta ilgtspēju. Vidējā piešķirtā pensija valstī šobrīd ir 295,18 eiro, kas nozīmē, ka bagātākais pensionārs saņem tik, cik 64 “vidējie” pensionāri Latvijā.

70% Latvijas pensionāru saņem pensiju, kas nav lielāka par 300 eiro, un attiecīgi tam aiziet aptuveni puse visa vecuma pensiju budžeta. Bet aptuveni 4% ir tā saucamie lielo pensiju (virs 600 eiro) saņēmēji, kas izsmeļ desmito daļu no kopējā katla. Portālā la.lv kāds lasītājs raksta: “Pamazām kļūst skaidrs, kur aiziet mūsu pensijām domātā naudiņa. Cik daudziem varētu izmaksāt lielākas pensijas no šiem 19 000 eiro? Tāpēc arī neviens nesteidzas ar pensiju indeksāciju divas reizes gadā, jo nav jau no kā pasmelties. Naudiņa jāpatur šīm drausmīgi lielajām pensijām.” Vēl cits lasītājs paudis viedokli, kā iespējams tikt pie tik grandiozas pensijas un ko tas nozīmē sociālajam budžetam: “Lielākās pensijas saņēmējs ir cilvēks, kuram savulaik bija lieli brīvi naudas līdzekļi, kurus viņš “investēja” sociālajās iemaksās. Tagad saņem pieklājīgas dividendes. Investīcijas atmaksājušās ar uzviju. Ja būs ilgdzīvotājs, tad mēs viņam būsim spiesti gadu gaitā atdot pāris miljonus no tautas naudas.”

“Neviens neko tāpat vien nesaņem. Šis cilvēks ir veicis ļoti lielas sociālās apdrošināšanas iemaksas valsts budžetā,” lūgta skaidrot, kā kādam izdevies tikt pie lielākās pensijas valstī, uzsver Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pensiju eksperte Daina Grabe. Un vienas formulas, cik ilgi un kādas sociālās iemaksas jāveic, lai nopelnītu tik iespaidīgu pensiju, neesot, jo pensijas apmēru nosakot ļoti dažādi faktori, katra cilvēka darba mūžs bijis atšķirīgs. Bet eksperte atgādina: “Jo lielākas iemaksas veiks strādājošie un jo ilgāk to darīs, jo attiecīgi lielākas būs viņu pensijas.”

Vai lielās pensijas neiztukšos sociālo budžetu tā, ka pietrūks naudas pensijām? Labklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta direktora vietniece Sandra Stabiņa skaidro, ka spriedzi sociālajā budžetā nākotnē var radīt nevis lielo pensiju izmaksa, bet tieši lielais obligāti sociāli apdrošināto personu skaits, par kurām tiek veiktas mazas iemaksas: “Vairāk nekā trešdaļa sociāli apdrošināto iemaksas veic līdz minimālai algai, kas nākotnē atspoguļosies gan uz šo personu vecuma pensiju apmēriem, gan uz vidējo pensijas apmēru kopumā. Lielo iemaksu veicēju īpatsvars ir ļoti neliels, piemēram, alga virs 3000 eiro mēnesī 2015. gadā bija 1,3% no kopskaita, alga virs 5000 eiro mēnesī bija 0,1%. Turklāt, pensionējoties ar lielu pensiju, šī pensija būs viņu veikto iemaksu rezultāts, kas attiecīgi ir pozitīvi ietekmējis sociālā budžeta ieņēmumus.”

 1. Cilvēki sašutuši par lielajām pensijām
 2. Pensiju griesti pretrunā Satversmei?
 3. Izmanto "bezgriestu" periodus
 4. Bērziņš un Lembergs – trijniekā
 5. Rekordpensijas saņēmējs – bijušais metalurgs Zaharjins?
 6. Uzziņa un fakti

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Kā noprotu pensijām vajag uzlikt griestus- 6000!

 2. VAI VIEGLAAK PALIEK TO VISU ZINOT ,KA NEKO JUS LAUTIŅI MAINIT NEVARAT UN NEVAREESIET :))))))

 3. Atkats pelēcībai Atbildēt

  Interesanti būtu dabūt zināt, cik šādi zaharjani likumdevējiem ( un kuriem tieši ) pa mēnesi atmet.
  Par ko tieši, tas jau ir skaidrs, kopš t.s. likuma pieņemšanas .

 4. Aplokšņu algas!!!!! Atbildēt

  Nredzu jēgu Aplokšņu algu saņēmējiem -Celtniekiem, Frizieriem, Autoservisu darbiniekiem, Taksistiem, Mežstrādniekiem, un citiem profesijuu pārstāvjiem, kas saņem algas Aploksnēs vispār maksāt pensijas kurnu vēl tās indeksēt!!!!!!
  Kurš Jums traucē maksāt visus nodokļus, visu laiku, pilnā apmērā legalizēt savas Aploksnes un saņemt normālas pensijas!!!!!
  Visās vecajās Eiropas un Skandināvijas valstīs pensionāri saņem labas – lielas pensijas un dzīvo kā karaļi, ceļojot pa pasauli!!!!
  Visi Pasaules bankas eksperti uzskata ka Latvijā ir viena no Pasaulē labākajām pensiju sistēmām!!!
  KĀ MAN PATĪK LASĪT KOMENTĀRUS, KUROS APLOKŠŅU ALGU SAŅĒMĒJI PSIHO!!!!

 5. Latvijas vislielākās vecuma pensijas -19 000 eiro mēnesī pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas – saņēmējs varētu būt bijušais AS “Liepājas metalurgs” lielākais akcionārs Sergejs Zaharjins. Zaharnijs valstī palika parādā 65 miljonus eiro. Tagad ir uzrāditi naudas lidzekļi no kuriem var veikt piedziņu par labu valstij. Atstāt viņam minimālo pensiju 129 eiro.

 6. Cik ilgi pietiks? Atbildēt

  Ne jau,kurš tas ir,bet kuri tie ir,kas šādu pensiju fonda iztukšošanu pieļauj?

 7. Vai tik nav sanācis tā,ka valsts glābdama dažu labu lieluzņēmumu nav pie reizes dažam labam uztaisījusi pensiju???Velns parāvis kur ir visi KNABi u.t.t. kas nepārbauda kur radusies šāda pensija???Nabagus pārbauda un soda uz katra soļa ja nav kaut kas kā vajag,šādiem ne čiku ne grabu!!!

 8. Zaharjins un nodokļus? Valsts ieguldīja tuvu pie 100 miljoniem eiro Liepājas metalurgā, ko šams pirms tam bija nospēris, un uzņēmums vienalga bankrotēja.

 9. spļāviens vēlēšanu urnā Atbildēt

  Šie veči nozog Latviju, bet mēs tik noskatāmies …

  • Saules mūžu 4.maija režīmam! Lai dzīvo 1991.g.21.augusts – starta punkts ceplisma ideoloģijas uzvaras gājienam Latvijā! Mācās, študenti – mācās no zaharnijiem un koļegovām!!

 10. Saki vēl ,ka latvieši nav skaudīga tauta ! Žēl ,ka kādam tiek vairāk ! Fui !

  • un padomju aktīvisti jau to ir pelnījuši … vai ne? Un tāpēc arī turpmāk balsosim par viņiem un viņu valdīšanu! Fašizm ņe proiģot!

 11. Zaharjina pensiju var slavēt tikai tādi paši – kurus ne ar vienu labu darbu neatcerēsies,
  vai stulbeņi, kāda ir lielākā daļa elektorāta pie vēlēšanu urnām.

 12. Protams, ka vajadzētu noteikt max iemaksas.
  Par lielajām pensijām sašutuši tie, kas nemaksā nodokļus – deklaē, ka saņem minimālo algu, bet pārējo aploksnē.
  Nerunāju par tiem, kas strādāja padomju laikā, kad netika veiktas nekādas iemaksas. Tāpēc tagad saņem nevis pensiju, bet pabalstu.

 13. Viņš arī nodokļus maksā vairāk kā tie 64…..

  • Zaharjins un nodokļus? Tā ir ņirgāšanās vai kā? Valsts ieguldīja tuvu pie 100 miljoniem eiro Liepājas metalurgā un bija pat ierosināta krimināllieta pret Z. Nez, cik tālu tas viss tagad ir?

 14. Protams, ka vajadzētu noteikt max iemaksas.
  Par lielajām pensijām sašutuši tie, kas nemaksā nodokļus – deklaē, ka saņem minimālo algu, bet pārējo aploksnē.
  Nerunāju par tiem, kas strādāja padomju laikā, kad netika veiktas nekādas iemaksas. Tāpēc tagad saņem nevis pensiju, bet pabalstu.

 15. Pierobežniece Anna Atbildēt

  Nekā personīga – Izdevīgi būtu to darbonim un viņam līdxzīgajiem likt atmaksāt valsts izsniegto kredītu personīgi atpakaļ. ….

 16. Zatlers pa kluso nakts melnumā līda uz Zaharija ballēm, tagad lien zīmēties visur, kur bez maksas dod uzēst. Vai kauns tam zoodārza ieliktenim nemaz nav?

 17. Ne tas vēl būs! Atbildēt

  Vēl jau visi 1000 Latvijas miljonāri nav sasnieguši pensijas vecumu!

 18. Ar partijas,kas “izglāba” Latviju gādību,ne jau mazas pensijas saņems pat lielākie nodokļu parādnieki!

 19. Cik tāds Zooatlera draugs Zaharijs iemaksāja tā sauktā Leiškalna labojuma laikā no 1996-1999.gadam? Tās bija atklāti krāpnieciskas iemaksas, kas tagad nodrošina lielas pensijas tā laika “gudrajiem”, un nav nekas kopīgs ar proporcionālām pensiju izmaksām.

 20. Jā,Zaharjins nogremdēja metalurgu un par to viņam lielā pensija pienākas,ka tik daudz sev ”ierāva” treknajos gados. Vareni!!! lai viņam vieglas smiltis .

 21. Neviens neko tāpat vien nesaņem.

 22. Ja mums, strādājošajiem, caur nodokļiem nebūtu uz kakla milzīgs skaits pensionāru, kuru bērni ir emigrējuši, un milzīgs skaits pensionāru, kuri savus bērnus ir izaudzinājuši par blēžiem – nodokļu nemaksātajiem, tad pārējiem pensionāriem varētu maksāt daudz lielākas pensijas, neatkarīgi no Zaharnija pensijas apjoma.

  • Pēc cik gadiem tu pats būsi uz kakla Latvijā strādājošajiem!?Jo ja neieņem tādu posteni,kā lielākās pensijas īpašnieks tagad savā darbā,tad arī tev būs nepieciešams pabalsts,dod Dievs,ka ne 100%.

 23. Kas tad ir tie sašutušie ? Cik viņi ir maksājuši nodokļos ? Cik viņu bērni maksā nodokļos Latvijā ?

Draugiem Facebook Twitter Google+