×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
22. jūnijs, 2012
Drukāt

Lielākais slaukšanas karuselis Baltijā


Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Ulda Pilvera saimniecībā “Kalna Oši” Dobeles pagastā uzstādīta un darbojas Baltijas valstī lielākā un Austrumeiropā otra lielākā slaukšanas iekārta.


 

U. Pilvera saimniecībā Dobeles pagastā ik nedēļu pērk 60 – 90 govis, kas mājvietu rod nule uzbūvētajā kompleksā 1000 slaucamajām govīm. Līdz rudenim pabeigs arī fermas modernizācijas otro kārtu, un tad kopējais piena devēju skaits būs 2000. Nākotnē dzīvnieku skaitu fermā iecerēts palielināt līdz 2500. Patlaban Dobeles pagasta “Kalna Ošos” ir aptuveni 750 piena devēju, kas tiek slauktas Baltijas valstīs lielākajā rotējošajā slaukšanas iekārtā – tā saucamajā karuselī ar 60 stāvvietām. Karuselī, kura vadību regulē datorsistēma, vienā stundā var izslaukt 350 govis. Šim darbam vajag trīs slaucējas.

“Kalna Ošos” uzstādītā karuseļa “Performer 60” ražotājs ir Vācijas “Gea Farm Technologies”. Šā uzņēmuma pārstāvniecības vadītājs Latvijā Andris Kurgs teic, ka Latvijā ir īstenoti 12 projekti un uzsākti vēl pieci projekti ar rotējošām slaukšanas iekārtām.

“Kalna Ošu” saimnieks U. Pilveris fermas būvniecībā centies izmantot visjaunākās tehnoloģijas, vienlaikus arī domājot par saimniecisku paša saimniecības resursu izmantošanu. Piemēram, govīm iecerēts pakaišos kaisīt no biogāzes stacijas iegūto digestātu, jau patlaban kaisa saimniecībā vāktos salmus. Kūts grīda ir veidota no bruģ
akmeņiem, nevis no betona, kas palielina dažādas izmaksas.

 

Katrs no diviem kompleksiem ir 35 metru platumā un 250 metru garumā. Tik lielu liellopu kompleksu Latvijā vēl nav. Saimnieks “Kalna Ošos” slaukto svaigpienu patlaban eksportē uz Poliju un Lietuvu, bet pavisam drīz ir iecerēts sākt piena pulvera ražotnes būvniecību.

 

Visu ražoto piena pulveri pārdos citās valstīs. Patlaban “Kalna Ošos” slauc vidēji 7000 kg no govs, mērķis ir 10 000 kg liela izslaukuma sasniegšana.

Zemkopības ministre Laimdota Straujuma vakar fermas pirmās kārtas atklāšanā uzsvēra, ka jaunais komplekss ir apliecinājums “tam, ko var paveikt latvieša ģimene”. Ulda tēvs Juris Pilveris ir zemnieku saimniecības “Ziedi JP” un vēl citu uzņēmumu saimnieks, bet māte – Lauksaimniecības universitātes profesore Irina Pilvere.

Abās novietnēs pavisam strādās 20 darbinieki, kopējais naudas ieguldījums ir Ls 2 milj. (bez dzīvnieku pirkuma izdevumiem). Daļu no šīs naudas summas saimnieks saņems kā ES fonda līdzfinansējumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+