Martiņš Aboliņš
Martiņš Aboliņš
Publicitātes foto

Lielākas algas, kuras var tērēt, beidzot jūt arī tirdzniecībā 2


“Latvijas ekonomikā turpinās ļoti veiksmīgs gads, un jau šī gada nogalē Latvijas ekonomika, visticamāk, atgriezīsies pirmskrīzes līmenī. 2017. gada noslēdzošais “Citadele Index” pētījums liecina, ka pēc četru gadu pārtraukuma optimisms novērojams visās Latvijas uzņēmējdarbības nozarēs. Jau trešo ceturksni pēc kārtas “Citadele Index” vērtība pārsniedz 50 punktu robežu, un uzņēmēji ir pozitīvi noskaņoti gan par ekonomiku valstī, gan savām finansēm. “Bažas par Krievijas krīzi, eirozonas lēno izaugsmi, breksitu beidzot ir pārvarētas. Uzņēmēji vairs tik ļoti nebaidās par ekonomisko klimatu. Tā ir laba zīme,” uzskata bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš. 27% uzņēmēju paredz, ka viņu uzņēmuma finansiālais stāvoklis nākamajos sešos mēnešos uzlabosies, bet 22% – ka pasliktināsies.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
ASV izsludina ārkārtas stāvokli pirms Saules aptumsuma – paredz cilvēku masu bojāeju 12
Lasīt citas ziņas

Banka “Citadele” uzņēmēju noskaņojumu analizē jau 13 gadus, katru ceturksni aptaujājot 750 uzņēmumu vadītājus Latvijā. Saskaitot atbildes, tiek iegūts rādītājs robežās no 0 līdz 100. Ja šis rādītājs ir virs 50, uzņēmēju vidē dominē optimisms, ja zem – pesimistiskas noskaņas. Jaunākā aptauja veikta 2017. gada septembrī un oktobrī.

Lielākais optimisms šobrīd ir vērojams starp būvniecības (52,84 punkti) un ražošanas (52,35 punkti) nozaru uzņēmējiem, tad seko tirdzniecībā (51,33 punkti) un pakalpojumu (50,94 punkti) sfērā strādājošie uzņēmēji. Visstraujāk ir uzlabojies tirdzniecības sfērā strādājošo uzņēmēju noskaņojums – par 2,40 punktiem. “Ilgu laiku tirgotāju noskaņojums neatbilda procesiem ekonomikā. Ir nepieciešams noteikts laiks, kamēr ražošanas uzņēmumi, pateicoties attīstībai, sāk pieņemt jaunus darbiniekus un maksāt tiem lielākas algas, kuras var tērēt. Beidzot šo izaugsmi ir sajutusi arī tirdzniecība,” priecājas ekonomists.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Latvijas ekonomikas attīstība šogad ir pārspējusi pat visoptimistiskākās prognozes, un 2017. gads noteikti ir uzskatāms par vienu no veiksmīgākajiem pēckrīzes periodā. Arī “Citadeles Index” pētījums liecina, ka uzņēmēji kļūst optimistiskāki, un mēs varam identificēt, kas ir galvenie iemesli potenciālajam iekšzemes kopprodukta pieaugumam,” norāda M. Āboliņš. “Kā galvenos izaugsmes faktorus varam minēt Latvijā beidzot uzsākto ES fondu apguvi, līdz ar to būvniecība trešajā ceturksnī augusi par iespaidīgiem 25%. Papildu tam pozitīvas tendences turpinās arī globālajā ekonomikā, un līdz ar to par 8% augusi arī rūpniecība. Turklāt šiem faktoriem pievienojies arī spēcīgāks tirdzniecības pieaugums,” piebilst ekonomists.

2017. gada 3. ceturksnī vēl aizvien pesimistiski noskaņoti ir uzņēmēji Latgalē, bet pārējos reģionos uzņēmēju noskaņojums ir vairāk vai mazāk optimistisks. Optimistiskākie uzņēmēji ir Rīgā (52,46 punkti) un Kurzemē (52,19 punkti). Mazāks optimisms vērojams Vidzemē (51,93 punkti), savukārt Zemgalē un Pierīgā strādājošo uzņēmēju grupā indeksa vērtība vien nedaudz pārsniedz 50 punktu robežu, un to noskaņojums raksturojams kā piesardzīgi optimistisks. Latgales uzņēmēju noskaņojums joprojām ir kritisks (47,31 punkts).

Joprojām optimistiskāki jūtas lielie, eksportējošie uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu. Pēc ilga pārtraukuma neliels optimisms valda arī vietējā tirgū strādājošiem. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, uzņēmēju noskaņojums ir nedaudz pasliktinājies mazo uzņēmumu (nodarbina 10 – 49 cilvēkus) grupā, savukārt mikro (nodarbina 1 – 9 cilvēkus), vidējo un lielo uzņēmumu grupās tas ir uzlabojies. Vispesimistiskākie ir mazie uzņēmēji. Turklāt atšķirības starp lielo un mazo uzņēmumu vadītāju noskaņojumu palielinās. Lielie uzņēmēji, kuri nodarbina vairāk nekā 250 cilvēku, šobrīd jūtas gandrīz tikpat labi kā pirms 2007. gada krīzes.

Plānojot nākotni, 12% uzņēmēju paredz, ka darbinieku skaits viņu uzņēmumā palielināsies, bet 10% – ka samazināsies.

Ceturkšņa laikā strauji audzis uzņēmēju vērtējums par vispārējo ekonomisko situāciju valstī. Pirmo reizi pēdējo trīs gadu laikā uzņēmēji kļuvuši optimistiski par ekonomisko vidi. “Uzņēmēji joprojām piesardzīgi plāno savu attīstību, kas liecina par to, ka šobrīd nevar runāt par kādiem ekonomikas pārkaršanas riskiem. Visticamāk, sagaidīsim, ka uzņēmēju noskaņojums turpinās uzlaboties, jo to veicina ārējā vide, proti, eksporta izaugsme un tendences pasaules tirdzniecībā. Saikne starp to, kas notiek pasaulē un Latvijā, ir ļoti cieša. Latvijas eksportētājiem 2017. gads noteikti būs vislabākais pēdējo piecu gadu laikā, un eksporta pieaugums Latvijā šogad varētu sasniegt pat 10%,” pārliecināts M. Āboliņš.

Šogad pasaulē gaidāms straujākais pieaugums kopš 2011. gada, ražotāju noskaņojums Eiropas Savienībā sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni, un ASV patērētāju noskaņojums ir pozitīvākais pēdējo 17 gadu laikā. Papildus tam labvēlīgas ekonomikas tendences vērojamas arī Ķīnā, Krievijā un citās attīstības valstīs. Šo procesu rezultātā šogad par gandrīz 10% palielinājušies tirdzniecības apjomi pasaulē, un to ļoti tiešā veidā jūt ne tikai Latvijas, bet arī Lietuvas un Igaunijas eksportētāji.

Reklāma
Reklāma

Kā liecina “Citadele Index”, katrs trešais Latvijas uzņēmējs uzskata, ka tuvāko sešu mēnešu laikā vispārējā ekonomiskā aktivitāte valstī palielināsies. Tiesa, visi uzņēmēji nav tik pārliecināti par attīstību, un katrs ceturtais uzņēmējs domā, ka ekonomiskā aktivitāte valstī samazināsies.

Īstais brīdis pārdomātām investīcijām

Santa Purgaile bankas “Citadele” valdes locekle: “Citadele Index” pētījuma rādītāji ir viens no indikatoriem, kas liecina par kopējo ekonomikas atveseļošanos. Ikvienam uzņēmējam ir vērts izvērtēt, kā sava biznesa labā izmantot ekonomikas augšup­eju. Šis ir īstais brīdis pārdomātām investīcijām, jo gan Latvijas, gan globālajā ekonomikā ir vērojama izaugsme.

Santa Purgaile
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Kreditēšanas apjomi tāpat kā “Citadele Index” liecina, ka būvniecība un ražošana ir optimistiskākās nozares. Šajās nozarēs nodarbinātie uzņēmēji veic lielākās investīcijas attīstībai un ražošanas jaudu palielināšanai. Šogad katrs trešais kredīts piešķirts būvniecības nozares uzņēmumiem, savukārt rūpniecības uzņēmumi saņēmuši katru piekto “Citadeles” aizdevumu (ar 136% pieaugumu attiecībā pret iepriekšējo gadu). Arī pakalpojumu nozares uzņēmēji investīcijās daudz neatpaliek no ražošanas uzņēmumiem.

Šobrīd ražojošie uzņēmumi strādā, izmantojot maksimāli savas jaudas. Atsevišķu uzņēmumu efektivitāti var uzlabot ar investīcijām jaunākajās tehnoloģijās, jaunākajās procesu pārveidēs. Tendences pasaules ekonomikā ir ļoti pateicīgas attīstībai, taču uzņēmējiem vienlaikus būtu svarīgi ņemt vērā, ka konkurētspējas uzlabošanai nepieciešams samazināt izmaksas. Un to var izdarīt, uzlabojot ražošanas procesu.

Uzņēmējiem būtu lietderīgi izvērtēt labvēlīgos ekonomiskos apstākļus, apsvērt savu gatavību investēt, novērtēt ilgtermiņa nākotnes prognozes, uzņēmuma stratēģiju un finanšu veselību. Ja pēc produkta ir pieprasījums, ja ir iespēja to pārdot vairāk vēl citos eksporta tirgos, ja ir arī darbinieki, kas var šo produktu saražot, ja izveidota pietiekami liela kapitāla rezerve vai iespējams līdzekļus piesaistīt no malas, tad ir īstais brīdis domāt par investīciju veikšanu. Šobrīd joprojām ir atvērtas daudzas Eiropas Savienības fondu atbalsta programmas, var saņemt grantus, “Altum” garantijas projektiem. Iespējas ir. Es ieteiktu nebaidīties un nākt pie mums.”

PUBLIKĀCIJA TAPUSI SADARBĪBĀ AR