×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
15. jūnijs, 2015
Drukāt

Lielākie dārzu kaitnieki pirmsjāņu nedēļā

Foto - VAADFoto - VAAD

Tīklkodes kāpuru midzenis

Autori: Valsts Augu aizsardzības dienests

Upeņu (ogulāju) kausiņrūsa. Šogad tā masveidā izplatījusies gan uz jāņogām, gan upenēm. Uz lapām, jaunajām ogām vai ziediem parādās lieli, dzeltenīgi oranži plankumi.

Tīklkodes. Šogad masveidā dažādu tīklkožu sugu kāpuru ligzdas redzamas gan uz bumbierēm un ābelēm, gan arī kauleņkokiem. Ja iespējams, jācenšas tās mehāniski likvidēt, nogriežot bojāto zara daļu kopā ar kāpuriem un iznīcinot, jo šobrīd nav reģistrētu insekticīdu šī kaitēkļa ierobežošanai.

Plūmju un ābolu augļu tinēji. Iestājoties siltam laikam, daudzviet vērojama pieaugušo tinēja tauriņu masveida lidošana, kam sekos olu dēšana.

Kauleņkoku pelēkā puve (ķiršu mēris). Dārzos, kuros iepriekšējā gadā šī slimība bija sastopama un netika ierobežota, tās izplatība ir ievērojama. Steidzīgi jālemj par ierobežošanas pasākumu veikšanu, lai apturētu infekcijas izplatību.

Krustziežu spīdulis. Lai gan vasaras rapsim šobrīd Vidzemē vēl ir neliela attīstības stadija – četras lapas (AS 14), pat šajos sējumos jau ir sastopami spīduļa pieaugušie īpatņi. Tie gan kaitējumu rapsim vēl nenodarīs. Bet Kurzemē, kur rapsim ir lielāka attīstības stadija – atsevišķos laukos pat ziedpumpuru izvirzīšanās virs lapām (AS 53), jau jāsāk domāt par spīduļa ierobežošanu.

Ābeļu un bumbieru kraupis. Dārzos, kuros netiek veikta kraupja ierobežošana, pieaug slimības pazīmju izplatība. Ābeļu stādījumos pazīmes redzamas tikai uz lapām, bumbieru stādījumos – gan uz lapām, gan uz mazajiem auglīšiem.

Dzeltenā rūsa. Dažos kviešu laukos Latgalē un Kurzemē, kā arī tritikāles sējumā Latgalē ir pamanītas dzeltenās rūsas pirmās pazīmes. Šis ir signāls lauksaimniekiem biežāk apsekot savus sējumus, lai laikus pamanītu dzeltenās rūsas parādīšanos un lemtu par ierobežošanas pasākumiem, jo nereti šī slimība ir strauji progresējoša un var būtiski ietekmēt ražu.

Aveņu ziedu smecernieks. Smecernieki sāk pulcēties uz avenēm, lai to ziedpumpuros iedētu savas oliņas, tādējādi nodrošinot saviem kāpuriem barību.

Laputis. Atsevišķos ķiršu dārzos sāk parādīties ķiršu-madaru laputu kolonijas. Laputis nelielā skaitā šobrīd sastopamas graud­augu sējumos.

Bumbieru-kadiķu rūsa. Dārzos, kur rūsas pazīmes tika konstatētas maijā, tā turpina izplatīties.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+