×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
12. novembris, 2013
Drukāt

Gribu jāņogu krūmu lielām ogām, gariem ķekariem

BALTAS_JANOGAS

“Dzirdēju, ka Pūrē varot nopirkt baltās jāņogas ar lielām ogām un gariem ķekariem. Kas tā ir par šķirni? Man dārzā no seniem laikiem aug balto jāņogu krūms, kas čakli ražo. Ogas ir saldākas nekā sarkanajām un ilgi turas pie kātiņiem, nebirst. Taču tās ir sīkas, arī ķekari īsi.” 
Anita Carnikavā

Lielākā daļa jauno balto jāņogu šķirņu ir ar garākiem ķekariem un mazliet lielākām ogām nekā vecās ‘Holandes Baltās’. Protams, nevajag cerēt, ka ogas izaugs ķiršu lielumā.

No baltajām jāņogām ar gariem ķekariem un lielām ogām Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale iesaka izvēlēties šķirnes ‘Bajana’ un ‘Hele’.

‘Bajana’ – Krievijā izveidota šķirne ar diezgan vēlu ogu ienākšanās laiku. Augstražīga, ziemcietīga, izturīga pret miltrasu un lapu plankumainībām, vidēji izturīga pret pumpuru ērci. Veido lielu krūmu ar vidēji stāvu, blīvu zarojumu. Ogu ķekari ir ļoti gari un blīvi. Ogas lielas, caurspīdīgas, skābi saldas, ar plānu miziņu, viegli lasāmas ar visiem ķekariem. Satur C vitamīnu (vidēji 40 mg%), piemērotas universālai lietošanai, arī saldēšanai. Šķirne ieteicama audzēšanai gan mazdārziņos, gan lielražošanā. Tā kā krūmi aug spēcīgi, ieteicams stādīt retāk – vismaz 1 m attālumā citu no cita.

Arī Krievijā radītā šķirne ‘Belka’ ir ražīga, ar lielām ogām un gariem ķekariem. Tai ir vidēji agrs ogu ienākšanās laiks, diemžēl garšas ziņā tās nav visai izcilas. Laba ziem­cietība, laba izturība pret slimībām.

‘Hele’ – laba desertšķirne ar vidēji agru ienākšanās laiku, izveidota Igaunijā. Krūms augsts un diezgan stāvs, veido daudz kakleņa dzinumu. Ogas puscaurspīdīgas, iedzelteni baltas, ar patīkamu saldskābu garšu, lielas, sakārtotas garos ķekaros, bet ražības ziņā nedaudz zemāka nekā šķirnei ‘Bajana’. Ziemcietība laba, arī izturība pret lapu slimībām laba. Var bojāt sarkanpangu laputis.

Patēriņam svaigā veidā der arī otra igauņu šķirne ‘Valko’ – agri ražojoša, ar gaišām, garšīgām, saldām ogām, ķekari garāki nekā senākām šķirnēm.

Pūres DIS ir pārdošanā šķirņu ‘Bajana’ kailsakņu stādi un ‘Hele’ konteinerstādi. ‘Valko’ stādus tirgo zemnieku saimniecībā “Gulbji” (Tukuma novada Pūres pagastā), šķirņu ‘Belka’ un ‘Bajana’ stādus – Latvijas Valsts Augļkopības institūtā (Dobelē, Graudu ielā 1), cena – Ls 1,50.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+