×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
28. jūnijs, 2013
Drukāt

Lielās cilpas skavās pirmo reizi arī Smukulis

Foto - Juris KalniņšFoto - Juris Kalniņš

Daudzdienu velobraucienā “Tour de France”, kas notiks jau simto reizi un sāksies rīt Korsikas salā Vidusjūrā, piedalīsies arī Latvijas čempions Gatis Smukulis no Smiltenes, startējot Krievijas komandā “Katjuša”. 


 

Pat prātā nenāca

Par Lielo cilpu iedēvētais velobrauciens pamatoti tiek uzskatīts par ievērojamāko ikgadējo sporta notikumu pasaulē, kuram turpmāko trīs nedēļu laikā trases malā sekos apmēram 15 miljoni skatītāju un vēl vairāk pie TV ekrāniem. Kad 1903. gadā “L’Auto” redaktors Anrī Degrānžs savas avīzes popularizēšanas nolūkos nolēma sarīkot velobraucienu apkārt Francijai, viņam pat prātā nenāca, ka dzimst leģendāras sacensības, kurās uzvara tiks vērtēta augstāk par pasaules čempiona titulu. “Tour de France” pirmsākumos netrūka skandālu, konkurentu iekaustīšanas un distances nošmaukšanas, braucot vilcienā. Tomēr sacīkste izdzīvoja un pārtraukta tikai abu pasaules karu laikos. Šodien tā ir milzīga mašinērija, kurā tiek sadalīts vairāk nekā trīs miljonu eiro balvu fonds un iesaistīti apmēram četri tūkstoši apkalpojošā personāla.

 

Par Rodrigezu

Pēc desmit gadu pārtraukuma “Tour de France” dalībnieku vidū būs arī Latvijas riteņbraucējs – 26 gadus vecais smiltenietis Gatis Smukulis, kurš jau otro sezonu startē Krievijas komandas “Katjuša” formā. Komandas otrajam jaunākajam dalībniekam Gatim galvenais uzdevums un vadlīnija ir darīt visu iespējamo un neiespējamo, lai finišu iespējami augstākā vietā sasniegtu “Katjušas” pirmais numurs spānis Hoakims Rodrigezs. Tas ir visas komandas darbs, no kura Smukulim izrauties būs iespējams vien brauciena abos individuālajos posmos.

“Kalnos Rodrigezam palīdzēs Alberto Losada, Jurijs Trofimovs un Daniels Moreno, bet līdzenuma posmos atbalsts līderim un viņa sargāšana uzticēta Pāvelam Brutam, Gatim Smukulim, Aleksandram Kučinskim un Eduardam Varganovam. Tas ir labākais sastāvs, kādu varam pieteikt tūrei,” katra riteņbraucēja pienākumus formulē “Katjušas” sporta direktors Valerio Piva. Pērn Rodrigezs izcīnīja otro vietu daudzdienās “Giro d’Italia” un trešo “Vuelta Espana”. Šie sasniegumi nebūtu iespējami bez komandas, tostarp Smukuļa, melnā darba, un to novērtē arī Rodrigezs. Latvieša iekļaušana “Katjušas” pieteikumā bija viena no spāņa prasībām.

“Par sevi esmu pārliecināts, jo pirms Šveices tūres mēnesi trenējos augstkalnē, pa vidu nobraucu tikai Norvēģijas daudzdienas. Šveices tūrē ar katru dienu gāja arvien labāk. Domāju, Francijā būšu ļoti labā formā,” Gatis Smukulis sacījis intervijā “Sporta Avīzei”. Iepriekšējā nedēļā Smiltenē viņš kļuva par Latvijas čempionu individuālajā distancē un izcīnīja sudrabu grupas braucienā.

 

Sestais latvietis

Smukulis būs sestais Latvijas riteņbraucējs “Tour de France” vēsturē. Pirmais mūsu valsts vārdu pasaulē spoži iznesa Pjotrs Ugrjumovs. Viņa 45. vietai 1990. gadā divreiz sekoja cīņa par uzvaru kopvērtējumā un finišs labāko desmitniekā Elizejas laukos Parīzē: 1994. gadā Ugrjumovs bija otrais aiz leģendārā spāņa Migela Induraina, divus gadus vēlāk – sestais. 1995. un 1996. gadā tūrē piedalījās Kaspars Ozers, tomēr Parīzi nesasniedza, jo izstājās. Četras reizes (1994, 1996, 2000, 2002) Francijā brauca Arvis Piziks, trīs reizes tika līdz finišam, labāko rezultātu (91. vieta) sasniedzot debijas reizē. Romāna Vainšteina stiprā puse bija sprinta posmi. “Lielās cilpas” kopvērtējumā kuldīdznieks uz augstām vietām pretendēt nevarēja, taču tūri trīs reizes izbrauca – 2000. (82. v.), 2001. (132. v.) un 2003. gadā (116. v.). Gadsimtu mijā trīs reizes apkārt Francijai pedāļus mina Raivis Belohvoščiks, 1999. gadā līdz finišam netika, divus gadus vēlāk izcīnīja 110. vietu, 2002. gadā – 118.

 

Pirmo reizi Korsikā

“Tour de France” simtās jubilejas sacensības 29. jūnijā sāksies Korsikas salā, kur tūre iegriezīsies pirmo reizi tās vēsturē. Turpat Korsikā notiks arī nākamie divi posmi, sekos komandu individuālais brauciens uz laiku Nicā. Pavisam 21 posma laikā dalībnieki veiks 3403 kilometrus. Pirmā kārtīgā cīņa par uzvaru kopvērtējumā varētu sākties 6. un 7. jūlijā Pireneju kalnos, 11. jūlijā būs ārkārtīgi svarīgais brauciens ar atsevišķu startu, bet 18. posmā pirmo reizi tūres vēsturē vienas dienas laikā riteņbraucēji slavenajā virsotnē Alpe d’Huēza rāpsies divreiz.

Pērn pirmais “Tour de France” uzvarējušais brits Bredlijs Vigans veselības problēmu dēļ šoreiz nestartēs, un tagad galvenais favorīts ir Kriss Frūms no viņa komandas “Sky”. Starp galvenajiem trīs uzvaras pretendentiem ir arī Alberto Kontadors (“Saxo Bank Tinkoff”) un Rodrigezs. Ja goda pjedestālā uzkāps “Katjušas” līderis, tā būs arī Gata Smukuļa uzvara.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+