×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
5. jūlijs, 2013
Drukāt

Lielauces ezera peldošie namiņi makšķerniekiem un atpūtai

Foto - Aldis SāvičsFoto - Aldis Sāvičs

Aizvien biežāk makšķernieks uz copi nebrauc viens, bet kopā ar ģimeni. Tāpēc zivīm bagātu ezeru apsaimniekotāji domā par to, lai labi justos gan tie, kas ar laivu iebrauc ezerā, gan tie, kas paliek krastā un, gaidot zivju zupu, sauļojas vai vēro putnus. 


Latvijā populārāko un zivīm bagātāko ezeru skaitā ir arī pieci akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” apsaimniekoti ezeri. Apmeklētāju ziņā līderis ir zivīm un putniem bagātais Kaņieris, kas atrodas vistuvāk Rīgai – Engures novadā starp Lapmežciemu un Ragaciemu. Visbiežāk makšķerētā šeit ir līdaka. Tai seko līnis, rauda, rudulis, breksis, karūsa un asaris. Lielākā pēdējos piecos gados noķertā līdaka svēra gandrīz divpadsmit kilogramu. Kaņiera laivu bāze piedāvā 43 laivas. Laivu bāze ir labiekārtota, tajā ir autostāvvieta, tualetes, aukstais un siltais ūdens. Ezera zivju krājumi katru gadu tiek papildināti, ne tikai ielaižot zivju mazuļus, bet arī ļaujot zivīm ienākt no jūras, ar slūžām atverot zivju ceļu. Kaņieris ir arī laba putnu vērošanas vieta, jo šeit uzbūvēts jauns putnu novērošanas tornis.

Aldis Sāvičs, akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” rekreācijas iecirkņa vadītājs: “Makšķernieks pie mums vairs nebrauc viens, bet kopā ar ģimeni. Lai visiem ezera krastā būtu labi, ar laivu piestātni vien nepietiek. Šogad pie Kaņiera izbūvējām krasta vietu atpūtai. Tur var nopirkt malciņu ugunskuram, ir grili un šašliku pannas, var uzcept gan lomu, gan līdzi paņemto gaļiņu. Nav tie laiki, kad mūsu klientus interesēja vienīgi zivis ezerā, tagad nepieciešams augsts apkalpošanas serviss un kultūra.”

 

Peldi ar mājiņu kā ar kuģīti

Viens no šādiem jaunumiem ir iespēja makšķerēt, baudot Lielauces ezera viļņu šūpas mājiņā, kas atrodas uz pontoniem un noenkurota ezerā pie nelielas saliņas. Aldis Sāvičs stāsta, ka lielākās investīcijas pēdējā laikā ieguldītas Lielauces ezerā, ko ieskauj purvs. Tā kā infrastruktūras izbūvei krastā nav piemērotas vietas, radusies ideja makšķerniekiem uzbūvēt peldošus namiņus. Vienā šādā namiņā iekārtota laivu bāze, bet trīs tiek izīrēti.

Viens no namiņiem ievilkts ezerā un tajā var nokļūt tikai ar laivu, kas tiek izīrēta kopā ar namiņu. Šeit, ja ir vēlēšanās, makšķerēt var kaut pa mājiņas logu. Peldošajos namiņos ir gāzes plītis ēdiena gatavošanai un gāzes lampas. Arī tualetes, kas, pateicoties tur izmantotajiem ķīmiskajiem šķidrumiem, nerada nekādu piesārņojumu.

Lielauces ezers atrodas Dobeles novada Lielauces pagastā. Tas bagāts līņiem, asariem un līdakām.

Dobeles novada Bikstu pagastā atrodas arī Zebrus, kura laivu bāze makšķerniekiem piedāvā piecpadsmit laivas. Te izveidotas nojumes ar galdiem un ugunskura vietām. Ir šūpoles, volejbola un basketbola laukums. Ir vieta teltīm, bet nakstmītnei tiek piedāvātas arī kempinga mājiņas, kurās var izvietoties astoņpa-dsmit cilvēki. Zebrus zivju bagātībā neatpaliek no Kaņiera un Lielauces ezera, bet tajā ir arī zandarti.

Netālu no Talsiem, blakus akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” atpūtas bāzei “Spāre”, atrodas Gulbju ezers. Šī ir piemērota vieta tiem, kas vēlas baudīt dabu, neliedzot visas ērtības. Šeit ir laba peldvieta un vieta piknikiem. Ir laivu un ūdens velosipēdu noma.

Tiem, kuriem garšo karpas, vērts doties uz Tērvetes ūdenskrātuvi. Šeit bieži ir tikuši ielaisti karpu un vienreiz pat amūru mazuļi. Amūri pēc garšas ir līdzīgi karpai, taču ļoti noderīgi ezeriem ar to, ka pārtiek no aizauguma. Makšķernieki stāsta, ka redzējuši šo zivi sliecamies pat pēc kārklu lapām, kad viss aizaugums apēsts.

Katru mēnesi notiek konkursi par lielāko izmakšķerēto zivi. Kaņierī tā ir līdaka, Tērvetē – karpa, Lielaucē – asaris, bet Zebrū – zandarts. Mēneša uzvarētājs saņem balvu – vienu iebraucienu ar laivu ezerā par velti. Rudenī tiek vērtēts arī gada uzvarētājs, kurš saņem Mammadaba dāvanu karti un iespēju atpūsties vienā no tās atpūtas bāzēm.

Katru gadu notiek arī spiningošanas sacensības. Tās uzvarētājiem balvas sarūpē sacensību atbalstītāji, laivu ražotāji SIA “Dole Marine”, lielākais makšķerēšanas inventāra izplatītājs Latvijā SIA “Salmo” un žurnāls “Copes Lietas”.

Zivju resursi šajos ezeros tiek regulāri papildināti, Mammadaba sadarbojoties ar Zivju fondu, kurā savukārt nonāk lielākā daļa naudas, ko makšķernieki samaksā, pērkot makšķerēšanas licences un kartes. Tā ka būtībā par makšķerēšanu izdotā nauda nonāk apritē, kurā tiek gādāts, lai cope vienmēr būtu veiksmīga.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+