Pasaulē
Eiropa

Lielbritānija apjukusi par tālākiem “Breksita” soļiem2

AFP/LETA

“Breksita” sarunas nav devušas nekādu rezultātu, uzskata Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš (V). Intervijā “Rietumu radio” viņš skaidroja, ka iemesls tam esot elementārs – ne Lielbritānijas sabiedrība, ne valdība īsti nezin, ko viņi grib.

“Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja pārstāv mazākumvaldību, tātad viņai pat parlamentā nav vairākums balsu. Konservatīvie, kas vada šo valdību, paši plēšās. Ir daļa, kas saka, ka vispār nevajag atstāt Eiropas Savienību (ES), ir daļa, kas uzskata, ka vajag atstāt ES, bet saglabāt ciešas tirdzniecības attiecības, bet skaļākā daļa, kas ir mazākums, uzskata, ka ar ES jāsarauj visas esošās attiecības,” skaidroja deputāts.

“Viņi paši nezin, ko grib, tāpēc sarunas no viņu puses ir haotiskas,” teica Kariņš, norādot, ka “Eiropā gan valda vienprātība, ar ļoti elementāru domu – mums ir klubs, klubam ir likumi un kluba biedriem ir priekšrocības. Ja esi kluba biedrs, tev ir šīs priekšrocības, ja neesi, tad nav. Vai nu esi, vai neesi. Un, ja neesi, bet gribi biedroties ar klubu, tad ir jāmaksā, kā to dara Norvēģija un Šveice, par tiesībām tirgoties ar mums. To Lielbritānijai ir grūti pieņemt, jo tie, kas uzstāj uz “Breksitu”, ka Lielbritānija ir kāda pasaules impērija un starptautiski noteicēji. Jā, tur ir 65 miljoni iedzīvotāju un tas ir daudz, bet mūsu pusē ir vairāk nekā 500 miljoni.”

Kariņš pauda viedokli, ka “Breksita” rezultātā zaudētāji būtu visas iesaistītās puses un vēlamākais būtu rast kompromisu. “Pieredze rāda un saprāts saka, ka būtu jāatrod labs kompromiss šajā situācijā. Visiem ir pārāk daudz, ko zaudēt. Neviens nevarēja paredzēt, ka referendumā tiešām vairākums nobalsos par izstāšanos. Katrā ziņā, no Eiropas puses tiek ļoti aktīvi strādāts, aizkadrā tiek meklēti risinājumu varianti, jo “Breksits” skar pilnīgi visas jomas.”

Viņš uzsvēra, ka visas puses ir ieinteresētas uz mierīgu iznākumu. “Lielbritānijā ir kustība arī no Parlamenta puses, panākt ne tikai līguma konkretizēšanu, bet arī vēl vienu referendumu, kas nozīmē, ka pastāv arī teorētiska iespēja, ka Lielbritānija neizstājas no ES. “Es to nesagaidu, bet ir jāsaprot, ka “opera vēl nav beigusies, galvenā dziedātāja vēl nav iznākusi uz skatuves”,” atklāja Kariņš.

LA.lv