×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
16. augusts, 2012
Drukāt

Lielbritānija draud iebrukt Ekvadoras vēstniecībā, lai apcietinātu Esanžu

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Lielbritānija ir rakstiski draudējusi iebrukt Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai apcietinātu tur esošo interneta vietnes “WikiLeaks” dibinātāju Džuljenu Esanžu, ja viņš netiks nodots britu policijai, trešdien preses konferencē paziņoja Ekvadoras ārlietu ministrs Rikardo Patino.

Patino arī sacīja, ka Ekvadora ir pieņēmusi lēmumu saistībā ar Esanža politiskā patvēruma lūgumu un šis lēmums tiks paziņots ceturtdien.

41 gadu vecais Esanžs no 19.jūnija atrodas Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai, kur viņš apsūdzēts seksuālos noziegumos. Ierodoties vēstniecībā, viņš lūdza politisko patvērumu Ekvadorā.

Lielbritānijas Ārlietu ministrija (ĀM) paziņoja, ka britu policija ir gatava apcietināt Esanžu, jo viņš pārkāpis atbrīvošanas pret drošības naudu nosacījumus.

“Lielbritānijai ir juridisks pienākums izdot Esanžu Zviedrijai, lai viņš tiktu nopratināts par apsūdzībām seksuālos noziegumos, un mēs vēl arvien esam apņēmušies izpildīt šo pienākumu,” sacīja ĀM preses sekretārs.

Lielbritānijas ĀM arī paziņoja, ka var atcelt Ekvadoras vēstniecības diplomātisko statusu, izmantojot 1987.gadā pieņemtu Likumu par diplomātiskām un konsulārām telpām.

Patino sacīja, ka draudi iebrukt vēstniecībā pausti britu valdības vēstulē, kas Ekvadorai nodota ar Lielbritānijas vēstniecības amatpersonas starpniecību.

“Šodien mēs saņēmām tiešus rakstiskus draudus no Lielbritānijas, ka viņi var iebrukt mūsu vēstniecībā Londonā, ja mēs nenodosim [britu policijai] Džuljenu Esanžu. Ekvadora stingri noraida šos draudus,” kas “nepiedien demokrātiskai, civilizētai un likumus ievērojošai valstij”, sacīja Patino.

“Ja britu oficiālajā vēstījumā paziņotais pasākums tiks īstenots, Ekvadora to interpretēs kā nepieņemamu, nedraudzīgu un naidīgu rīcību un mēģinājumu [vērsties] pret mūsu suverenitāti. Tas liks mums reaģēt. Mēs neesam britu kolonija,” sacīja Patino.

“WikiLeaks” ceturtdien nosodīja Lielbritānijas izteiktos draudus kā “naidīgu un ekstrēmu” uzbrukumu politiskā patvēruma lūdzēju tiesībām un iebiedēšanas mēģinājumu. “Šie draudi ir naidīgs un ekstrēms akts, kas ir nepiemērots apstākļiem, un bezprecedenta uzbrukums patvēruma lūdzēju tiesībām pasaulē,” paziņoja “WikiLeaks”.

“”WikiLeaks” uz visstingrāko nosoda Lielbritānijas ķeršanos pie iebiedēšanas,” teikts interneta vietnes paziņojumā.

“WikiLeaks” arī pavēstīja, ka vēstniecību ir aplenkusi britu policija, un raksturoja šo rīcību kā “spēka izrādīšanu”.

Zviedrija 2010.gada 18.novembrī izdeva starptautisku orderi  Esanža aizturēšanai, lai varētu viņu nopratināt saistībā ar aizdomām, ka viņš Zviedrijā izvarojis kādu sievieti un seksuāli uzmācies citai sievietei. Abas šīs sievietes bija “WikiLeaks” brīvprātīgās līdzstrādnieces.

Lielbritānijas policija 2010.gada 7.decembrī aizturēja  Esanžu, tomēr apcietinājums viņam tika nomainīts pret mazāk stingru drošības līdzekli, un tagad viņam jāievēro stingri noteikumi, ko paredz tiesas lēmums atbrīvot  Esanžu pret drošības naudu un ļaut viņam dzīvot kāda atbalstītāja savrupnamā.

Austrālijā dzimušais datorspeciālists noliedz abu Zviedrijas sieviešu apsūdzības. Viņš atzīst, ka viņu ar šīm sievietēm ir saistījušas seksuālas attiecības, tomēr apgalvo, ka tas noticis ar abpusēju piekrišanu.

Esanžs apgalvo, ka mēģinājumi panākt viņa izdošanu Zviedrijai ir politiski motivēti un to patiesais mērķis esot viņa izdošana  ASV, kur viņš tiktu tiesāts par slepenu dokumentu publiskošanu. “WikiLeaks” izpelnījās starptautisku uzmanību, publiskojot desmitiem tūkstošu slepenu ASV militāro dokumentu par karadarbību Afganistānā un Irākā, kā arī publiskojot vairāk nekā 250 tūkstošus ASV vēstniecību ziņojumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+