×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
29. marts, 2017
Drukāt

“Ceļa atpakaļ vairs nav.” Lielbritānija oficiāli uzsāk izstāšanos no ES

AFP/LETAAFP/LETA

Lielbritānija trešdien iesniegusi Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam premjerministres Terēzas Mejas parakstīto vēstuli par Lisabonas līguma 50.panta iedarbināšanu, tādējādi oficiāli uzsākot izstāšanās procedūru no Eiropas Savienības (ES).

Deviņus mēnešus pēc pagājušā gada referenduma, kurā 52% britu atbalstīja tā dēvēto “Breksitu”, Lielbritānijas vēstnieks ES Tims Barovs personīgi nogādāja premjeres vēstuli Tuska birojā Briselē.

Pēc dokumenta saņemšanas Tusks paziņoja, ka jau tagad ES Lielbritānijas pietrūkst.
“Mums jau tagad jūsu pietrūkst. Nav iemeslu izlikties, ka šī būtu laimīga diena,” atzina Eiropadomes prezidents.

Tikmēr Meja tūlīt pēc vēstules iesniegšanas Briselei, uzstājoties ar runu parlamentā, paziņoja, ka tagad “ceļa atpakaļ nav”, un aicināja britus saglabāt nacionālo vienotību.
“Šis ir vēsturisks brīdis, no kura atgriezties pagātnē nav iespējams,” uzsvēra premjerministre. “Tagad ir laiks mums apvienoties, būt vienotiem.”

“50.panta procedūra tagad ir uzsākta, un saskaņā ar britu tautas gribu Apvienotā Karaliste aiziet no Eiropas Savienības,” deputātiem pavēstīja Meja.

Savā runā, kuru bieži pārtrauca ūjināšana no opozīcijā esošo deputātu puses, valdības vadītāja norādīja, ka Lielbritānija tagad atgūs kontroli pār imigrāciju, kas ļaus valstij turpmāk piesaistīt “spējīgākos un labākos” ieceļotājus.

Tikmēr jau šobrīd Lielbritānijā dzīvojošo trīs miljonu ES pilsoņu status būs izstāšanās sarunu “sākotnējā prioritāte”, piebilda Meja.

“Mēs gatavojamies izmantot šo iespēju, lai veidotu spēcīgāku, taisnīgāku Lielbritāniju – valsti, kuru mūsu bērni un mazbērni leposies saukt par savām mājām,” uzsvēra premjere, piebilstot, ka Londona sarunās centīsies dibināt “jaunas, dziļas un īpašas attiecības” ar ES, kas būs balstītas sadarbībā tādās jomās kā drošība un tirdzniecība.

Tajā pašā laikā viņa norādīja, ka Lielbritānija tagad “pārņems kontroli pati pār saviem likumiem” un vairs nepakļausies ES tiesai.

“Mēs saprotam, ka Apvienotajai Karalistei, aizejot no ES, jārēķinās ar sekām. Mēs zinām, ka zaudēsim ietekmi pār noteikumiem, kas iespaido Eiropas ekonomiku,” vienlaikus atzina premjere.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+