Latvijā
Sabiedrība

Lielbritānijā strādājošie latvieši pie Latvijas algām vairs nespētu pierast19

Foto Reuters/Scanpix/LETA

Mazkvalificēto darbu veicēji būšot pēdējie, kas atgriezīsies Latvijā, jo pēc remigrācijas viņus te sagaidītu zemā minimālā alga vai summa nedaudz virs tās. Savukārt Lielbritānijas minimālā alga varot nodrošināt pietiekamu dzīves kvalitāti, vēstīja “LNT Ziņas”

Lielbritānijā minimālās algas stundas likme ir 7 mārciņas un 83 pensi, kas būtu nedaudz virs 9 eiro. Pēc 40 stundu darba nedēļas mēnesī sanāktu ap 1400 eiro. Tā ir minimālā likme, jo lauksaimniecībā strādājošie pelna krietni vairāk.

Rēzeknietis Artūrs dārzeņu un ziedu audzēšanas fermā Anglijā katru mēnesi dara dažādus darbus, un atkarībā no grūtības pakāpes un vēl virsstundām mainās arī alga. Vislabākais periods ir no janvāra līdz aprīlim, kad no lauka jāplūc narcises.

Artūrs, lauksaimniecības strādnieks Anglijā: “Narcisēs var pelnīt ļoti labu naudu. Cik kastes sataisi, tik par katru maksā 7 mārciņas. Man vislielākais bija 36 kastes pa dienu, tas ir – 260 mārciņas pa dienu, pa nedēļu sanāk 1600 vislielākā alga, mīnus nodokļi, sanāca 1300 uz rokas nedēļā. Tagad būs 500 nedēļā uz brokoļu griešanu.”

Reizi gadā atvaļinājumā aizbraucot uz Latviju un redzot, cik ekonomiski depresīva ir Latgale, Artūra ģimene ar diviem bērniem neplāno vēl atgriezties, lai gan bija interesējies arī tur par darbu fermā.

Dzintars emigrēja uz Angliju janvārī, jo darba devējs – lauksaimnieks Latvijā – divus mēnešus neesot izmaksājis algu un arī tā beigās bijusi mazāka nekā solīta iepriekš. Sākot strādāt ostā Anglijā par kravu šoferi, katru nedēļu saņēmis 700 mārciņas.

Dzintars, kravas auto šoferis Anglijā:”Es nedēļas laikā te nopelnu vairāk, ko Latvijā es mēnesī nevaru nopelnīt. Tā ir atšķirība. Jā, ir jāstrādā, bet es zinu, par ko es strādāju, un man nav jādomā, šodien samaksās naudu vai nē. Es zinu, ka piektdienas pusdienlaikā man nauda uz konta pārskaitīta.”

Lielbritānijā ir progresīvā nodokļu sistēma un iedzīvotāju nodoklis nav jāmaksā nemaz līdz brīdim, kad ienākumi nepārsniedz 11 850 mārciņas gadā. Pēc tam summā līdz 46 000 tiek piemērota 20% likme. Savukārt sociālais nodoklis Lielbritānijā mūsu tautiešiem lielākoties ir 12%, proti, šī likme ir ienākumiem summā līdz 892 mārciņām nedēļā vai nepilniem 4000 mēnesī.

Plašāk pievienotajā video:

LA.lv