×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. februāris, 2016
Drukāt

VIDEO: Lielbritānija būtiski samazinās bērnu pabalstus viesstrādniekiem (16)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Līdz šim latviešu imigranti Lielbritānijā bērnu pabalstus saņēma pat tad, ja bērns palicis dzīvot Latvijā. Summa – 82 mārciņas jeb 104 eiro mēnesī. Britu premjers Deivids Kamerons panācis kardinālas izmaiņas. Turpmāk bērnu pabalstu maksās tādā summā, kādu imigrants saņemtu savā izcelsmes valstī. Latvieši tad saņemtu tikai 8,5 mārciņas mēnesī, jo tas būtu pielīdzināts 11 eiro bērnu pabalstam Latvijā. Tātad samazinājums ir astoņas reizes, liecina “LNT ziņu” aprēķini.

Lielbritānijas bērnu pabalstu saņem ap 800 Latvijas valstspiederīgo, informēja Labklājības ministrijā (LM), kas atsaucas uz Anglijas datiem, jo šādu informāciju ministrija neapkopo.

Aizvadītajā nedēļā notikušajā Eiropadomē, kurā panāca vienošanos un kompromisus par Lielbritānijas premjera Deivida Kamerona pieprasītajām bloka reformām, Latvijai jūtīgākie jautājumi bijuši sociālo pabalstu ierobežojumi viesstrādniekiem un pabalsti bērniem, kuri nedzīvo kopā ar vecākiem Lielbritānijā, bet atstāti mājās pie radiniekiem.

Saskaņā ar Lielbritānijas datiem, kopumā šādu bērnus skaits 2013.gadā sasniedza 34 tūkstošus, lielākoties Polijā un Lietuvā. Pēdējo gadu laikā šo pabalstu izmaksu skaits arvien ir samazinājies.

Spriežot pēc Lielbritānijas avotiem, šādu personu skaits ir 787, LM norāda uz pieejamo Lielbritānijas statistiku.

LM Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Daina Fromholde skaidro, ka pabalstu izmaksu kārtību nosaka 2010.gadā spēkā stājusies ES regula “Par sociālā nodrošinājuma sistēmu koordinēšanu”, kas paredz, ka darba ņēmējs vai pašnodarbinātais tiek apdrošināts tajā valstī, kurā strādā, tad arī par ģimenes pabalstu izmaksu parasti atbildīga ir attiecīgās personas nodarbinātības valsts. Arī Latvija noteiktos gadījumos izmaksā pabalstus par tiem bērniem, kuri Latvijā nedzīvo, bet kuru vecāks vai vecāki šeit strādā.

“Tas nozīmē, ka darba ņēmējam vai pašnodarbinātajam, uz kuru attiecas vienas dalībvalsts tiesību akti, ir tiesības saskaņā ar šīs valsts tiesību aktiem saņemt ģimenes pabalstus par saviem bērniem arī tad, ja tie dzīvo citā dalībvalstī. Valsts, kurā šāds bērns dzīvo, gadījumos, ja saņemtā pabalsta apmērs pārsniedz to apmēru, kāds noteikts valstī, kurā bērns dzīvo, pabalsta izmaksā neiesaistās. Tādēļ datus par to, uz kurām valstīm un kādos apmēros tiek veiktas šādas izmaksas visprecīzāk atspoguļo tās valsts statistika, kura attiecīgās izmaksas ir veikusi,” stāsta LM pārstāve.

Pēc Latvijas amatpersonu iepriekš norādītā sākotnējais britu piedāvājums bija vispār atteikties no pabalstu maksāšanas bērniem, kas atrodas ārpus valsts. Tomēr Lielbritānija nākusi klajā ar zināmu kompromisu, nevis vispār nemaksāt, bet pabalstus indeksēt. Šī sistēma attiektos uz visām ES dalībvalstīm, līdz ar to Eiropas Komisijai tagd ir jānāk klajā ar detalizētiem priekšlikumiem par indeksācijas principiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Kas būs ar pensijām ?kuriem ir pienācis laiks iet pensija??

  • Pensijā tu saņemsi tik ,cik būsi maksājis nodokļus,varbūt arī darba devēja un par nodzīvotajiem gadiem valstī,kurā strādājis,starp ES valstīm var būt nedaudz atškiriba.Nebēdā,naudas pietiks,ja nebūsi liels tērētājs.

 2. Es neredzu problēmu! Aizbrauc, nopelna vietu zem anglijas saules,kas ir4 gadi un dzīvo cepuri kuldams.Man visu laiku bij pārliecība, ka cilvēki brauc uz angliju strādāt !!! Bet šeit pēc cepšanās skaļuma izskatās, ka jau no šejienes brauc projām sarēķinājuši, cik saņems pabalstos!

 3. Mājās,mājās visi!
  Pietiks smieties par palicējiem!
  Pelnāt tur,bet izmantojat visus pieejamos labumus Latvijā- medicīnu utt.
  Mēs te kā muļķi sakostiem zobiem cenšamies izdzīvot!
  Jūs atbraucat un vēl paņirgājaties!Labākas dzīves meklētāji!
  Nu,pienācis laiks savās mājās cīnīties par labāku dzīvi!

  • Tu aicini atpakaļ haļavščikus un pabalstu ubagotājus? Protams, tu viņus dabūsi atpakaļ! No Anglijas kakla viņi pārsēdīsies uz Latvijas kaklu, tik es nesaprotu,kāds tev no tā labums.
   Tie, kas brauca godīgi strādāt un pelnīt, no šiem jaunumiem neko nezaudē un turpinās godīgi strādāt un pelnīt.

 4. Beigusies saldā dzīvīte tautiešiem , būs jāsāk strādāt.

 5. Es ta isti nesapratu. Ja, piemeram, mes Uk dzivojam visa gimene, tad ari pabalsts bus 8 poundi?

 6. vienkārši vispār nevajag taisīt tos bērnus un neradīt sev problēmas? Savādāk izskatās, ka visi brauc uz UK uz tādu kā uz vairošanās cehu.

 7. Ja viens no vecākiem dzīvo Latvijā, bet otrs ar bērnu/iem Lielbritānijā, vai šādā gadījumā Latvijai arī būs jāmaksā Lielbritānijā dzīvojošajam bērnam 104 eur/mēn? Protams, viena veida pabalstu var saņemt tikai vienā valstī.
  Tas ir diezgan diskriminējoši pret pārējiem, jo tā jau ir pašu vecāku izvēle, kur dzīvot, apgūt vai neapgūt izglītību, lai nodrošinātu sevi ar darba tirgū vajadzīgām zināšanām un prasmēm utt.

Draugiem Facebook Twitter Google+