×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
18. augusts, 2012
Drukāt

Lielbritānijas policija ielenkusi Ekvadoras vēstniecības Londonā ēku

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Lielbritānijas policija apsargā visas Ekvadoras vēstniecības Londonā izejas, lai nepieļautu interneta vietnes “WikiLeaks” dibinātāja Džuljena Esanža izkļūšanu no ēkas pēc tam, kad Ekvadora šonedēļ piešķīra viņam politisko patvērumu, bet Lielbritānija brīdināja, ka diplomātiskais strīds abu valstu starpā par Esanžu var turpināties gadiem.

Apmēram 20 britu policisti piektdien tika izvietoti pie Ekvadoras vēstniecības Londonā izejām, esot gatavībā aizturēt 41 gadu veco Esanžu, ja viņš mēģinās pamest vēstniecības telpas.

Policijas klātbūtni nosodīja “WikiLeaks”, raksturojot to kā “iebiedēšanas taktiku”.

Savukārt daži Esanža atbalstītāji ir izveidojuši telšu pilsētiņu pie vēstniecības, lai “pasargātu” “WikiLeaks” dibinātāju no iespējamās aizturēšanas, solot, ka tur paliks tik ilgi, cik būs nepieciešams.

Esanžs nav pametis Ekvadoras vēstniecības Lielbritānijā ēku kopš 19.jūnijā. “WikiLeaks” mikroblogošanas vietnē “Twitter” paziņoja, ka Esanžs svētdien pie vēstniecības teiks runu, tomēr netiek atklāts, vai Esanžs mēģinās pamest vēstniecības telpas, riskējot ar aizturēšanu.

Lielbritānija pēc Ekvadoras paziņojuma ceturtdien par politiskā patvēruma piešķiršanu Esanžam nekavējoties paziņoja, ka Ekvadoras lēmums neko nemaina un Esanžs tikšot izdots Zviedrijai.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs uzsvēra, ka viņa valdībai saskaņā ar valsts likumdošanu ir pienākums izdot Esanžu Zviedrijai, kur viņš tiek turēts aizdomās seksuālos noziegumos.

Ekvadora savu lēmumu pamatoja ar bažām, kad pēc izdošanas Zviedrijai Esanžu nodos ASV rokās, kur viņu varētu tiesāt par slepenu ASV valdības dokumentu publiskošanu.

Saistībā ar diplomātisko strīdu pēc Ekvadoras iniciatīvas 24.augustā notiks Amerikas valstu savienības sanāksme. 23 savienības valstis atbalstīja Ekvadoras ierosināto rezolūciju par sanāksmes rīkošanu, bet pret to bija ASV, Kanāda un Trinidada un Tobāgo.

Ekvadora paziņojusi, ka vēlas ar pārējām Amerikas valstu saienības valstīm apspriest Lielbritānijas draudus iekļūt vēstniecības Londonā ēkā un ar varu aizturēt Esanžu.

Lielbritānijas Ārlietu ministrija (ĀM) paziņoja, ka britu policija ir gatava apcietināt Esanžu, jo viņš pārkāpis atbrīvošanas pret drošības naudu nosacījumus.

Lielbritānijas ĀM arī paziņoja, ka var atcelt Ekvadoras vēstniecības diplomātisko statusu, izmantojot 1987.gadā pieņemtu Likumu par diplomātiskām un konsulārām telpām.

Ekvadoras ārlietu ministrs Rikardo Patino trešdien paziņoja, ka Lielbritānija ir rakstveidā draudējusi iebrukt Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai apcietinātu tur esošo Esanžu.

Zviedrija 2010.gada 18.novembrī izdeva starptautisku orderi  Esanža aizturēšanai, lai varētu viņu nopratināt saistībā ar aizdomām, ka viņš Zviedrijā izvarojis kādu sievieti un seksuāli uzmācies citai sievietei. Abas šīs sievietes bija “WikiLeaks” brīvprātīgās līdzstrādnieces.

Lielbritānijas policija 2010.gada 7.decembrī aizturēja  Esanžu, tomēr apcietinājums viņam tika nomainīts pret mazāk stingru drošības līdzekli, un tagad viņam jāievēro stingri noteikumi, ko paredz tiesas lēmums atbrīvot  Esanžu pret drošības naudu un ļaut viņam dzīvot kāda atbalstītāja savrupnamā.

Austrālijā dzimušais datorspeciālists noliedz abu Zviedrijas sieviešu apsūdzības. Viņš atzīst, ka viņu ar šīm sievietēm ir saistījušas seksuālas attiecības, tomēr apgalvo, ka tas noticis ar abpusēju piekrišanu.

Esanžs apgalvo, ka mēģinājumi panākt viņa izdošanu Zviedrijai ir politiski motivēti un to patiesais mērķis esot viņa izdošana ASV, kur viņš tiktu tiesāts par slepenu dokumentu publiskošanu. “WikiLeaks” izpelnījās starptautisku uzmanību, publiskojot desmitiem tūkstošu slepenu ASV militāro dokumentu par karadarbību Afganistānā un Irākā, kā arī publiskojot vairāk nekā 250 tūkstošus ASV vēstniecību ziņojumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+