×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
21. marts, 2013
Drukāt

Lieldienu šūpolēs pretim pavasarim. Pasākumu izlase

Foto no Bānīša un Tērvetes dabas parka arhīvaFoto no Bānīša un Tērvetes dabas parka arhīva

Latvijā Lieldienas tiek svinētas, sekojot gan kristīgajām, gan pagāniskajām tradīcijām. Baznīcas aicina piedzīvot prieku par Kristus augšāmcelšanos, bet kultūras pasākumu rīkotāji – svinēt pavasara saulgriežus ar dažādiem rituāliem, spēlēm, rotaļām, olu ripināšanu un šūpošanos. 


 

Bānīša zaķis

31. martā no plkst. 14 līdz 16 Papardes mežā tiks svinētas Bānīša jautrās Lieldienas. Kā pastāstīja SIA “Gulbenes–Alūksnes bānītis” pārvadājumu daļas vadītājs Raitis Melders, turp būs iespējams nokļūt ar svētku vītnēm izpušķoto bānīti, izbraucot no Gulbenes stacijas plkst. 13 un atgriezties plkst. 16.45. Apmēram stundu ilgajā ceļā varēs sagatavoties olu krāsošanai, jo organizatori būs parūpējušies par nepieciešamajiem dabas materiāliem. Papardes stacijā svinību viesus gaidīs Bānīša zaķis, kurš vadīs tradicionālos Lieldienu rituālus, olu kaujas un atrakcijas visai ģimenei. Protams, neizpaliks arī šūpošanās, lai vasarā nekož odi un knišļi. Pirmoreiz Bānīša svētku vēsturē tiks cepta lielā Lieldienu omlete, ar ko pacienāt visus svinētājus. Tā kā Vid-zemes mežos joprojām sniega netrūkst, darbosies arī sniega kalniņš, no kura varēs sasniegt personīgos ātruma rekordus, tādēļ līdzi jāņem ragaviņas, plēves, “lidojošie” paklāji un tamlīdzīgas lietas.

Dalība pasākumā, ieskaitot maksu par braucienu, – Ls 5, bērniem līdz 7 g. v. – Ls 2,50. Biļetes būs nopērkamas pirms pasākuma uz perona un arī brauciena laikā, lielākām grupām jāpiesakās pa tālruni 20228884.

 

Rūķu radošās darbnīcas
Lield_Tervete_11

Ieskandinot Lieldienas, līdz 28. martam Tērvetes dabas parka Rūķu ciemā būs atvērtas vides radošās darbnīcas bērnudārza un sākumskolas bērnu grupām (pieteikšanās pa tālruni 63726212). Tajās varēs iesaistīties arī ģimenes ar bērniem, kuras šajā laikā apmeklēs dabas parku, stāsta informācijas centra vadītājas vietniece Laura Zalcmane.

“Mazuļiem tiks dota iespēja kopā ar čaklajiem rūķiem ielūkoties dabas grāmatā, īpašu vērību veltot pirmajiem pavasara vēstnešiem putniem, salīdzināt dažādu dziedoņu apspalvojumu, vītās ligzdiņas un olas. Varēs iemācīties krāsot Lieldienu olas ar dabā atrodamajiem materiāliem, veidot raibas olas uz koka ripu pamatnes, izšūpoties un kopā ar Lieldienu zaķi Baltļipi iet jautrās rotaļās.

Pirmajās Lieldienās (31.03. no plkst. 13) Tērvetes dabas parka Rūķu sētā svinēsim pavasara saulgriežus. Šos svētkus piedāvāsim pavadīt kopā ar konkursa “Dziedošās ģimenes” laureātiem Baumaņu ģimenes kapelu, Liepājas Universitātes TDK “Banga” un Tērvetes novada deju kolektīvu “Avots”. Būs arī Lieldienu radošās darbnīcas, konkursi ģimenēm, zaķu parāde un citi pārsteigumi mežā. Parkā kursēs Pasaku bānītis.”

 

Pie šinšillām, muciniekiem 
un krēsliniekiem

“Otrajās Lieldienās (1.04. plkst. 12 ) uz koncertu lielus un mazus gaida Valmieras kultūras centrā, kur uzstāsies bērnu pašdarbības kolektīvi, vokālistu konkursa “Cālis 2013” laureāti un deju kolektīvs “Gauja”. No plkst. 13 kultūras centrā ikviens varēs iesaistīties Lieldienu radošajās darbnīcās un citās aktivitātēs, bet labam dienas noslēgumam gardus ēdienus, zīmēšanas un olu krāsošanas priekus bērniem piedāvās traktieris – picērija “Liepziedi un Rozmarīns”, kas atrodas pilsdrupās,” pastāstīja Valmieras pašvaldības pārstāve Aiga Akmentiņa.

Lieldienu laikā no 29. marta līdz 1. aprīlim arī apkārtējos novados notiks daudz interesantu pasākumu, ar kuriem var iepazīties mājas lapā www.vi-sit.valmiera.lv. Ģimenes ar bērniem uzņems šinšillu audzētavā “Al Pērle” (Dikļu mehāniskajās darbnīcās, tālr. 26487487, apmeklējums – Ls 1), dzīvesprieka akadēmijā “Nu liela muiža” (Vaidavas pag., tālr. 29268692), kur gatavo ozolkoka mucas, un krēslinieku sētā “Lejasbregži” (Vaidavas pag., tālr. 26323724), kur varēs iepazīt senās krēslu darinātāju tradīcijas un veidot dažādus niekus no māla. Visur vēlama iepriekšēja pieteikšanās.

 

Jūras krastā

31. martā no plkst. 12 līdz 14 Liepājā, Jūrmalas parkā, risināsies pasākums “Var gadīties, ka atgadās tev Lieldieniņa neparasta”, kurā būs gan dejas, rotaļas un dziesmas, gan radošās darbnīcas un citas izklaides. “Aicinām ikvienu svinēt pavasara atnākšanu, dalīties savā priekā un aktīvi līdzdarboties, lai radītu svētkus sev un citiem,” stāsta Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra projektu vadītāja Anda Birkenberga. “Pasākumu vadīs Oliņš-Boliņš ar draugiem no tautas deju ansambļa “Rucavietis”, citiem pašdarbības kolektīviem un folkloras kopām. Liepājnieki labprāt pēc svētku dievkalpojumiem nāk šurp ar visu ģimeni, lai uzturētu arī latviskās tradīcijas. Apmeklētāju skaitu, protams, ietekmē laika apstākļi. Šogad pirmais sniegs sasniga jūras piekrastē, bet nu pie mums jau viss ir nokusis.”

Pirmajās Lieldienās plkst. 13 Jūrmalā Brīvdabas muzejā (Tīklu ielā 1a) rotaļuzvedumu “Raibā Lieldienu zaķa meklējumos”, iesaistot skatītājus, izspēlēs Jūrmalas teātris. Bērni varēs zīmēt, krāsot un veidot papīra olas, izgriezt papīra ausis un pārtapt par Lieldienu zaķiem, kā arī nokrāsot īstas olas pēc senlatviešu tradīcijām. Kopā ar vecākiem būs iespēja izgatavot putnu būrīšus, ko ņemt līdzi, lai izliktu savā dārzā, lauku sētā vai mežā, cienāties ar pīrāgiem un zāļu tēju.

 

LIELĀKIE LIELDIENU PASĀKUMI

29.03.

Plkst. 12 Kalvenes kultūras namā (Aizputes nov.) vietējo pašdarbnieku koncerts “Nāc nākdama, Liela diena”. Pēc koncerta radošā darbnīca ar olu krāsošanu un vārīšanu, Lieldienu dekoru darināšanu, rotaļas un spēles.

30.03.

Plkst. 10 Lieldienu jampadracis Liepājas Pētertirgū (Kuršu lauk.).

31.03.

No plkst. 8 līdz 14 Valmieras pievārtē risināsies pavasara sagaidīšanas svētki “Kocēnu pavasaris”. Tajos būs gan lauku labumu izstāde tirdziņš ar dažādu produktu degustācijām, loterijām un piepūšamajām atrakcijām, gan kultūras programma ar sadziedāšanos un sadancošanos, olu ripināšanu un šūpošanos, kā arī īpašs priekšnesums – zirgaudzētavas “Kocēni” jauno jātnieku paraugdemonstrējumi.

Plkst. 9 – 15 Siguldas Svētku laukumā notiks Lieldienu gadatirgus.

Plkst. 10 Gulbenē, Spārītes parkā, Lieldienu rīts ar teatralizētu uzvedumu “Kā zaķis mācīja vistai Lieldienas svinēt”, jautras un atraktīvas izdarības ar olu krāsošanu, garaušu darbnīcām un īpašo Lieldienu zupu.

Plkst. 11 atpūtas parkā “Lācītes” (Rankas pag.) – Lieldienas ar Karlsonu, Brālīti un viņu draugiem. Olu krāsošana, ripināšana, meklēšana, spēles un stafetes, Lieldienu zupas ēšana, vizināšanās zirga pajūgā un izjādes, lauku labumu un amatnieku tirdziņš.

Plkst. 13 Dikļos Vika pasaku parkā – Lieldienu sumināšana kopā ar folkloras kopu “Endzelīte”.

Plkst. 14 Lieldienu jampadracis pie Preiļu kultūras nama.

1.04.

Plkst. 13 pie Saulkrastu sporta centra Lieldienu svinības aktīvās atpūtas cienītājiem, Lieldienu boulings un dažādas stafetes.

Plkst. 14 Priekules kultūras namā Lieldienu jampadracis kopā ar “Čučumuižu” un “Priecelīti”.

Plkst. 14.30 Lieldienas Turaidas muižā – latviešu gadskārtu svētki ar saules daudzināšanu, olu krāsošanu, senajām āra spēlēm, dziesmām un dančiem.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+