Mobilā versija
Brīdinājums +11.5°C
Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends
Trešdiena, 18. oktobris, 2017
25. jūnijs, 2017
Drukāt

Māris Zanders: Lielie kombinatori (10)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māris Zanders

Gandrīz mēnesis pagājis kopš pašvaldību vēlēšanām, tomēr vismaz viens to rezultātu aspekts turpina izraisīt interesi – t. s. latviešu partiju centieni iegūt vai saglabāt varu kādā no pašvaldībām, talkā ņemot “Saskaņu”. Šonedēļ par šo tēmu izteikties nācās gan premjeram (LNT “900 sekundes”), gan partijas “Latvijas attīstībai” (“LA”) līderim (LTV “Rīta panorāma”).

Ja sākam ar pēdējo, objektīvi Juris Pūce nebija īstais, ko tirpināt par “LA” sadarbības partnera Rīgā, Latvijas Reģionu apvienības (LRA), partnera Liepājā Jāņa Vilnīša mēģinājumiem atņemt varu pilsētas ilggadējam vadītājam Uldim Seskam, bloķējoties ar “Saskaņu”. Tomēr Pūces versija par Vilnīša rīcību ir interesanta – tā vienkārši esot tāda sarunu risināšanas taktika. Savdabīgi. Protams, var mēģināt izkaulēt sev labāku pozīciju, biedējot pretējā gadījumā runāt par sadarbību ar kādu citu politisku grupu. Tādā gadījumā ir jautājums, vai šādai taktikai vispār ir kādas robežas – var pabiedēt ar “Saskaņu”, var pabiedēt ar kādu citu it kā atšķirīgu politisko grupu, un vispār kāpēc šo metodi nelietot, arī valdību veidojot? Var, var, bet var arī viegli, kā saka, pārkombinēties. Kaut vai tādā ziņā, ka “Saskaņu” galīgi neapmierina šāds “bubuļa” statuss un tā kārtējo “taktisko sarunu” ietvaros izvirza papildu prasības.

Savukārt Māris Kučinskis, skaidrojot ZZS lēmumu Jūrmalā koalīciju veidot kopā ar “Saskaņu”, attrauca, ka nevajag pārspīlēt partijas vadītāju ietekmi uz nodaļām. Tā var būt, tomēr šiem vadītājiem (konkrētajā gadījumā ZZS) jārēķinās arī ar citādu notiekošā interpretāciju – ka nevis viņi kaut ko nevar ietekmēt, bet ka patiesībā tā ir augsnes gatavošana kopīgam darbam ar “Saskaņu” valdībā pēc Saeimas vēlēšanām nākamgad. Tā teikt, jau ir veiksmīga sadarbības pieredze pašvaldību līmenī, attiecīgi… Savukārt, ja ZZS vadītāji mētājas ar rokām un šādu interpretāciju noliedz, tad parādās cita: ka valdošā politiskā grupa ir diezgan haotiska un neprognozējama.

Iepriekš paustais nenozīmē, ka “Saskaņu” ignorēt ir prātīgi. Runa ir par to, ka cieņa pret saviem vēlētājiem, manuprāt, nozīmē godīgu un sakarīgu attieksmes formulēšanu. Neatkarīgi no tā, ko personīgi domāju par “Saskaņu”, es saprastu, ja ZZS vai LRA paustu, ka, pēc to domām, starp “Saskaņas” uzstādījumiem vērā ņemami ir tas, tas un tas. Tad var analizēt šādu apgalvojumu saturu. Vissliktāk, ja notiek māžošanās: kad tas izdevīgi, tiek piesaukti vieni “Saskaņas” darbības vai publiskā tēla aspekti, kad prātā cita kombinācija varas noturēšanai, tad šie aspekti tiek “aizmirsti” un kā arguments tiek minēti pavisam citi. Vissliktākās ir liekulīgas manipulācijas ar t. s. sarkanajām līnijām.

Diemžēl reālāks ir scenārijs, ka ZZS arī uz Saeimas vēlēšanām nākamgad dosies laipojot, mēģinot vai nu kārtējo reizi stāstīt, ka “pašvaldības nav Saeima”, vai apgalvojot, ka nevar atbildēt par vietējo aktīvistu rīcību pašvaldībās. Bet izvairīšanās no skaidras nostājas kļūst arvien grūtāk noslēpjama, un tad lielie kombinatori var saskarties ar pārsteigumiem. Piemēram, ka negaidīti labus rezultātus nacionālā līmenī gūst galvaspilsētā varas tandēma sastāvdaļas “Gods kalpot Rīgai” atvasinājums “Gods kalpot mūsu Latvijai”, kas, cik saprotu, neredz problēmu dalīt varu ar “Saskaņu” un šajā ziņā runā skaidru valodu. Vai arī, tieši pretēji, kāds no politiskajiem projektiem, kas precīzi definē savu noraidošo attieksmi. Tāpat ZZS riskē novērtēt par zemu “Saskaņas” līderu prāta spējas: viegli var iedomāties, ka tad, ja Jūrmalā kaut kas tuvākā gada laikā noies greizi, “Saskaņa” mācēs distancēties un jāatbild būs lielajiem kombinatoriem. ZZS līderi varēs sausu muti stāstīt, ka viņiem ar Daugavpilī notiekošo nav nekāda sakara, jo Eigims, redz, rīkojies uz savu roku – “Saskaņa” mācēs vajadzības gadījumā “pievilkt” ZZS klāt.

Vēlreiz: pašiem politiķiem ir jāizšķiras par to, ar ko veidot vai neveidot koalīcijas, tās ir politiķu tiesības. Un politiķu pienākums ir skaidri izklāstīt apsvērumus, kas noteikuši viņu izšķiršanos.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. var paskatīties no citas puses, – nevis “politiskās partijas”, bet SIA “vienotība”, Sia Tieslietu sistēma”, SIA “Lembergam, Lembergam,Lembergam un biški, biški Latvijai” u.t.t , tad cīņa par vietu pie siles ( nevis par solījumiem un programmām) visu izskaidro

 2. bīstams taisnības teicējs Atbildēt

  Nav ko kremļa “zemniekiem” un pašai “ne-saskaņai” te riet uz Zanderu, viss jau ir pareizi rakstā,tikai par brīnumu šoreiz neierasti maigi un dīvaini izvairīgi, kā no kāda cita, no kliķei pietuvinātā cita Zandera teksts

 3. Beidz dzīt demogoģiju. Pie silēm sen jau netiek dalīts pēc valodas, bet pēc maka un mafiozās ietekmes, bet tādi kā jūs tikai turpiniet rīdīt un duļķot, jo tā ir daudz vieglāk to naudas zuti savās kabatās pieradināt.

 4. Māri Zander! Par tavu nodarījumu tautai draudzējoties ar Gromuli, tu esi pelnījis pa purnu kā pa stabu! Vai tu kaut apmēram saproti, cik cilvēki tika iegrūzti trūkumā un nabadzībā, cik naivuļi pazaudēji visus savus ietaupījumus un vēl mazliet? Labāk ierauj asti kājstarpē un roc savus suņus un esi nolādēts!

 5. Izskatās, ka LA komentētājiem par Saskaņu pofig. Lai Lembis ar Ušakovu izpārdd Latviju krieviem.
  Ka tik Zanders neķiķina.
  Zemnieki, ibio

 6. Bez plātīšanās un liekas izrādīšanās notiekošā izklāsts,diemžēl vairums ir atradis lasīt un saprast inteliģentu tekstu,dzird un atbalsta tikai prastu gānīšanīšanosLemberga stilā..?..

 7. Zandera kunga maiga apcere par Latvijas politiku “šeit un tagad” …
  Konkrētāk tas lasāms Šlesera plāna izklāstā “nopludinātajās” Rīdzenes sarunās – viss notiek!
  Gudri darīja dižie valsts būvētāji ar speciālo čekista likumu nepieļaujot Bojāram kandidēt Saeimā tālajos deviņdesmitajos.
  Profesora Jura Bojāra asais prāts, principialitāte, tiešā valoda un spēja izlēmīgi rīkoties nebūtu pieļāvusi to, kas tagad darās.

  • Pēdējais laiks nākt gaismā latviešu tautas nodevēju vārdiem, padomju režīma stutēm, publicējot visus čekas darbinieku un to informatoru sarakstus!!!!!!!! Šis likums zaudē savu jēgu, ja tas attiecās uz brīvprātīgi izgaismojušamies kā Bojārs un citi, kam sirdsapziņa liedza noklusēt sava dzīvesstāsta neglaimojošās lappaspuses, toties pārējie šo 26 neatkarīgas Latvijas gadu laikā ir profitējuši, iespējams pretlikumīgi baudījuši neatkarības augļus un pat privilēģijas, kaut daudz gadu garumā ir cīnījušies pret Latvijas brīvību un Latvijas brīvības cīnītājiem.

 8. Zander! Tu vai cerēt uz kaut kādu cieņu tikai tad, ja sapratīsi, ka jābeidz ķiķināšanās un sevis pašpuiciska piekrāsošana, ja esi tikai pelēks un ar švaku culftes nagu.

  • Zander! Tu vari cerēt uz kaut kādu cieņu tikai tad, ja sapratīsi, ka jābeidz ķiķināšanās un sevis pašpuiciska piekrāsošana, ja esi tikai pelēks un ar švaku cunftes nagu.

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms aiziešanas atslēdziet elektrību koģenerācijas stacijām!

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, kurš pagājšnedēļ paziņoja, ka pametīs darbu valdībā, lai  vadītu “Vienotības” Saeimas frakciju, pēc šīs svētdienas TV3 raidījuma “Nekā Personīga” jāķeras pie vēl kāda grūta darba.

TV raidījumā izskanēja bažas, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Ministrs uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai ar ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes. Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA “Rīgas enerģija” apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā Personīga” esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes. Līdz šā gada 30. oktobrim jāziņo par plānoto rīcību un nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+