Mobilā versija
+7.3°C
Lilita, Irita, Ita
Ceturtdiena, 27. oktobris, 2016
30. oktobris, 2015
Drukāt

Lielie pelēkie zirņi – ES reģistrā

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas lielie pelēkie zirņi ir pirmais Latvijas produkts, kam piešķirta ES aizsargātas cilmes vietas norāde. Jāatgādina, ka ES Garantētas tradicionālās īpatnības norāde jau iepriekš piešķirta tādiem Latvijas produktiem kā sklandrausis, salināta rudzu rupjmaize un Carnikavas nēģi. Pieteikums Eiropas Komisijai, lai pelēkos zirņus iekļautu aizsargājamo produktu saraksta reģistrā, tika nosūtīts pirms deviņiem mēnešiem. Latvijai EK bija jāsniedz papildu skaidrojumi, jo tikai izņēmuma gadījumos produkta nosaukumā var ieļaut valsts nosaukumu.

Latvieši gadu simtiem ir ēduši zirņus. Mūsdienās tūristu ceļvežos pelēkie zirņi ar speķi tiek piedāvāti kā īpaši latvisks ēdiens, ko ir vērts nobaudīt. Latvijas lielie pelēkie zirņi atšķiras ar īpaši lielām un rupjām sēklām – 1000 zirņu masa sasniedz 360 līdz 380 gramus. Kaut gan zirņu skaits pākstī nav liels, to kompensē šīs šķirnes labās kulinārās īpašības – relatīvi īss vārīšanas laiks un izcila garša.

Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūts ir vienīgā vieta pasaulē, kurā tiek veikta lielo pelēko zirņu selekcija pārtikas vajadzībām. Šeit arī ir radīta šķirne ‘Retrija’. Zirņu kvalitatīvās īpašības nodrošina tieši Latvijas augsnes un klimatiskie apstākļi. Svarīgas ir gadiem izstrādātās prasmes šī kultūrauga audzēšanā un ievākšanā, lai nodrošinātu gan kopražas pieaugumu, gan produkta kvalitāti. Piemēram, augsnes sagatavošana, audzēšanas mistra attiecības pareiza izvēle, kā arī ievākšanas laika pareiza izvēle.

Pavisam Eiropas aizsargāto produktu sarakstā iekļauti apmēram 600 produkti, kam piešķirta aizsargātas cilmes vietas norāde, aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde piešķirta vairāk nekā 600 produktiem, bet 61 produktam piešķirta ES norāde – produkts ar garantētām nacionālām īpatnībām. Šā gada februārī ES reģistrā iekļauti Carnikavas nēģi, pērn janvārī – salināta rudzu rupjmaize, bet 2013. gada oktobrī – sklandrausis. Rindā uz ES reģistru gaida arī pašmāju Jāņu siers.

Pievienot komentāru

Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (10)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
Plāno stingrākas prasības bezdarba pabalsta saņemšanai (14)Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā norisinājās plašas diskusijas par Labklājības ministrijas (LM) sagatavotajiem grozījumiem likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”, kas paredz
Draugiem Facebook Twitter Google+