Lieliskais septiņnieks: enerģijas deva visai dienai 0

Šie vingrinājumi nav nekāds brīnums. Visai vienkārši, taču iedarbīgi. Tie aizgūti Skandināvijā populārā vingrošanas kustībā 
Friskis&Svettis.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Pirms pāris gadiem, kad Una Rēķe strādāja par tulkotāju Briselē, viņa vēlējās uzsākt kaut ko sportisku. Darbs bija sēdošs, radās vajadzība regulāri izvingroties. Viņu ieinteresēja kustība Friskis&Svettis. Šo sistēmu pirms vairāk nekā trīsdesmit gadiem izveidoja zviedru fitnesa eksperts Johans Holmsaters (Johan Holmsäter), tai ir jau vairāk nekā pusmiljons sekotāju astoņās valstīs.

 

Friskis&Svettis nodarbība rit gandrīz stundu un ietver gan spēka un stiepšanās elementus, gan kardiotreniņu un dejas kustības – ķermenis tiek izkustināts universāli.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Par instruktoru var kļūt ikviens vingrs cilvēks, kurš ir gatavs strādāt brīvprātīgi – trenēt citus bez maksas. Nodarbības notiek ne tikai speciālos sporta klubos, bet arī parkos un stadionos. Unai ir bijusi izdevība vadīt šādu treniņu kādā parkā Briselē.

Friskis&Svettis nodarbība rit gandrīz stundu un ietver gan spēka un stiepšanās elementus, gan kardiotreniņu un dejas kustības – ķermenis tiek izkustināts universāli. Ja uzzīmētu kustību intensitātes līkni treniņa laikā, tā atgādinātu jūras viļņus – rāmo daļu ik pēc laika nomaina straujas kustības. Viss notiek mūzikas pavadībā. Nedaudz līdzinās aerobikai, ko īsti negrib apmeklēt puiši (tā taču esot tik tāda meiteņu lēkāšana). Friskis&Svettis treniņos gan labprāt piedalās arī vīrieši, viņiem pat ir, ko pasvīst.

Lieliskajam septiņniekam Una izvēlējās demonstrēt nelielus nodarbības fragmentus – pa vingrinājumam no katras daļas. Tomēr viņa iesaka nemesties uzreiz pie pirmā vingrinājuma, bet vispirms minūti vai divas enerģiski soļot.

“Soļojam, sparīgi vēcinot rokas. Tā ir visvienkāršākā iesildīšanās. Ķermenis pamazām atmostas, iekustas, piepildās ar enerģiju. Vēl labāk, ja soļojam dažādos virzienos, arī uz sāniem. Ja kustamies sāniski, pēc tam būs vieglāk veikt vingrojumus, kur nepieciešama koordinācija,” iesaka Una.

Unas piedāvātos vingrinājumus varat iekļaut savā rīta rosmē. Tie ne tikai spēcinās un padarīs vingru ķermeni, bet arī sniegs pozitīvu enerģiju, sagādās prieku.

 

1. Iesildās vēzējoties

Stāv taisnu muguru, kājas novietotas plecu platumā. Ceļ abas rokas – elkoņos saliektas, apakšdelmi un plaukstas taisni uz augšu. Roku vēziens ir plašs, plecus atver, cik vien iespējams. Mugura taisna. Katru roku pacēlienu nofiksē, mirkli notur. Vienlaikus ar roku celšanu izliek uz priekšu kāju, atspiežas uz papēža. Visu dara lēnā, tīkamā tempā, līdzīgi kā no rīta pamostoties izstaipās.

Reklāma
Reklāma

Ieteicams veikt 12 reizes ar katru kāju.

 

2. Elastīgi pastiepjas

Stāv taisnu muguru, kājas novietotas plecu platumā. Izliek uz priekšu kāju, atspiežas uz papēža, otru kāju saliec it kā ietupjoties. Kustību akcentē ar roku novietojumu – tās stiepj taisni gar sāniem, nedaudz atpakaļ. Zods uz priekšu, mugura taisna. Kustība līdzinās reveransam. Labi sajūtams, kā pastiepjas rokas, kāja, mugura, pleci.

Ieteicams veikt 10 reizes ar katru kāju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Trenē izturību

To var dēvēt par ačgārnu pumpēšanos. Apsēžas, rokas novieto aizmugurē ar plauk-stām pret sevi, atspiež pret grīdu, lai justos stabili. Kājas saliec, pēdas stingri tur pie zemes. Atspiežoties pret grīdu, ceļ ķermeni augšā. Neiekrīt plecos, tur tos taisni.

Šādi tiek noslogota plecu daļa un rokas, vingrināta vēderprese un mugura. Ieteicams veikt 8 reizes.

 

 

 

 

 

 

4. Uzmundrina sirdi


Stāv taisni, kājas plecu platumā. Strauji ceļ augšā kāju, it kā rauj sev klāt, vienlaikus enerģiski vēzējot uz aizmuguri taisni izstieptas rokas, atvirzot atpakaļ plecus. Ātri veicot kustības, liekam sirdij enerģiskāk strādāt. Labsajūtu vairo aktīva mūzika fonā.

Veic 16 reizes ar katru kāju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Stiprina vēderpresi

Apguļas uz grīdas, kājas novieto balstā – saliec un atspiežas ar pēdām. Pamazām ceļ ķermeņa augšdaļu. Ar rokām palīdz sev celties augšā – plaukstas savelk dūrēs, pamīšus cilā kā soļojot vai bungojot. Nav būtiski, cik augstu izdodas atraut lāpstiņas no grīdas, vēderprese tiek trenēta, muskuļi strādā.

Ieteicams šādi cilāties vismaz 10 reizes.

 

 

 

 

 

6. Aktīvi izkustas

Stāv taisni, kājas plati. Iesēžas gurnos, ietupjas ceļos, ķermeni, gurnus un kājas groza uz abiem sāniem – līdzīgi, kā dejojot tvistu. Vienlaikus vēzē taisnas rokas pamīšus uz augšu un leju, plaši vēcina. Ja rokas kustina tuvāk ķermenim, slodze būs mazāka. Ja, šādi kustoties, iesēžas dziļāk ceļos, pamazām laižoties lejup, vairāk nodarbinām arī kāju muskuļus.

Aktīvās kustības palīdz strādāt sirsniņai, pieplūst skābeklis.

Vingrinājumu izpilda, kamēr vien šāda dejošana sagādā prieku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Pastiepjas un atpūšas

Ņiprā vingrošana beigusies, organisms ir uzlādējies, tagad jānomierinās. Apsēžas, kājas sakrusto, lai ir ērti. Vispirms noliec un pastiepj kaklu un galvu uz vienu pusi, pēc tam uz otru. Apķer sevi ar rokām, samīļo sevi. Rāmi pašūpojas, pazvalstās uz sāniem, izjūt, kā pastiepjas mugura.