Dzīvesveids

Lieliskais septiņnieks: rīta rosme možumam 16

Kad, modinātāja zvana iztrūcināti, pieceļamies no gultas, kādu brīdi jūtamies samiegojušies un lēnīgi. Lai domāšana kļūtu raitāka un ķermenī ielītu enerģija, to vēlams pamodināt, saudzīgi izstaipot katru muskulīti.

 

Miegā palēninās organisma fizioloģiskie procesi – elpošana, sirdsdarbība un vielmaiņa. Visu vai lielu daļu nakts pavadām iemīļotākajā pozā, tādēļ viena puse ir cieši pieplakusi guļvietai, audi zem ķermeņa svara mazliet saspiesti un asinsrite gausināta. Šūnām pieplūst mazāk barības vielu un skābekļa, tādēļ pamostoties jūtamies gurdeni. Kamēr organisma saimniecība uzņem ierastos apgriezienus, aizrit vismaz pusstunda. Šo procesu var paātrināt, izkustoties, skaidro fitnesa trenere Eva Dzelme.

Aktīva sportošana un liela slodze uzreiz pēc izkāpšanas no gultas nav vēlama, – tas ķermenim būtu nevajadzīgs šoks. Kamēr muskulīši nav iekustināti, ir risks gūt traumu. Vislabākais risinājums, kā sevi pakāpeniski pamodināt, ir staipīšanās. Tā normalizē asinsriti, veicina skābekļa un uzturvielu pieplūdi šūnām, uzlabojot pašsajūtu. Katru vingrojumu atkārto 16 reizes.

 

Skaties vingrojumus FOTOGRĀFIJĀS šeit.

1. Izstaipām visu ķermeni

Stāv, pēdas kopā, mugura taisna, rokas brīvi gar sāniem.

a) Ieelpojot paceļ taisnas rokas uz augšu un, cik vien var, stiepjas pretī griestiem.

b) Izelpojot lēnām noliec ķermeņa augšdaļu uz leju, mazliet iesēžas ceļgalos un pilnīgi atbrīvo augumu.

 

2. Izkustinām krūškurvi un plecus

a) Stāv, taisna mugura, pēdas plecu platumā, rokas paceltas augšā un iztaisnotas, plaukstas kopā tā, ka delnas skatās uz griestiem.

Ieelpas laikā stiepjas uz augšu.

b) Izelpas laikā mazliet iesēžas ceļgalos un, cik iespējams, virza rokas gar ausīm uz aizmuguri. Ieelpojot atgriežas sākumstāvoklī.

Vingrojuma izpildes laikā vēdera lejasdaļa ievilkta un sasprindzināta.

 

3. Pamodinām muguras un plecu muskuļus

Sākumstāvoklis – kā 2. vingrojumā.

Ieelpas laikā stiepjas uz augšu.

Izelpojot noapaļo muguru un rokas nolaiž uz priekšu, plecu augstumā. Vienlaikus ar kūkumā saliekto muguru stiepjas uz aizmuguri, bet ar saslēgtajām plaukstām, kā arī gurniem – uz priekšu. Zodu noliec uz leju.

Ieelpojot ieņem sākumstāvokli.

 

4. Pastiepjam sānus

Sākumstāvoklis – kā 2. vingrojumā, bet pēdas novietotas nedaudz platāk par pleciem.

Ieelpas laikā stiepjas uz augšu. Izelpojot noliecas uz kreiso pusi.

Ieelpojot atgriežas sākumstāvoklī un pastiepjas augšup. Izelpas laikā noliecas uz labo pusi.

 

5. Izgrozām vidukli

Stāv, taisna mugura, pēdas nedaudz platāk par pleciem, rokas izstieptas sānis plecu augstumā.

Izelpojot ķermeņa augšdaļu viduklī pagriež uz labo pusi. Ieelpojot ieņem sākumstāvokli. Izelpas laikā ķermeņa augšdaļu viduklī pagriež uz kreiso pusi.

 

6. Sapurinām sānu, roku un vidukļa muskuļus

Pēdas plati, labā roka novietota uz grīdas, kreisā – pastiepta pretī griestiem.

Izelpas laikā maina rokas vietām. Skatiens seko līdzi rokai, kas pacelta uz augšu.

 

7. Izlokām kājas

Iesēžas dziļā izklupienā: labā kāja iztaisnota uz aizmuguri, kreisā saliekta 90 grādu leņķī priekšā. Svarīgi, lai ceļgals atrodas virs potītes, nepārslīd tai pāri, citādi ceļa locītavai ir pārāk liela slodze.

Atbalstās ar plaukstām pret grīdu un izelpas laikā cenšas ar pieri pieskarties kreisās kājas īkšķim. Pēc tam samaina kājas vietām un tuvina pieri labās kājas īkšķim. Elpo dziļi un mierīgi.

 

LA.lv