×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
1. aprīlis, 2015
Drukāt

Viesturs Sprūde: Pāvela Bermonta ­memuāri ir aktuālāki, nekā pirmajā mirklī ­varētu šķist (21)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Laiks met savādus lokus. Nekad neiedomātos, ka latviešiem labi pazīstamā Pāvela Bermonta (1877 – 1973), pašpasludinātā “kņaza Avalova” memuāros ieraudzīšu kaut ko aktuālu. Bet, ak Dievs, cik līdzību tur ir! Jānomaina tikai daži īpašvārdi, un iegūst tik pazīstamu retoriku un domu gājienu!

Bermonta atmiņas “Cīņā pret boļševismu” iznāca 1925. gadā Hamburgā krievu un vācu valodā. Oriģinālā tām bija 563 lappuses. Tagad vēsturnieka Jura Ciganova tulkojumā apgādā “Zvaigzne ABC” iznākusī latviskā versija ir uz pusi plānāka, jo tulkotas tikai tās nodaļas, kurās ir runa par Baltiju, atmetot ūdeņainos spriedelējumus par Krievijas monarhiju, valsts diženumu un paša Bermonta nopelniem tajā. Mūsdienu izpratnē Bermonts bija tikai viens no Krievijas pilsoņu kara “lauka komandieriem”, godkārīgs tips, kurš mēģināja izsisties, izmantojot citas valsts, tajā gadījumā Vācijas, doto finansējumu. Jebkuras atmiņas ir subjektīvas, bet avantūrista Bermonta atmiņas ir īpaši subjektīvas, kamdēļ arī neviens agrāk nav steidzies tās ne tulkot, ne izdot. Kara muzeja vēsturnieks Ciganovs tomēr uzskata, ka “Cīņā pret boļševismu” nešaubīgi ir Latvijas vēstures avots: “Tas ir spilgts piemērs, kā tiek veidota propaganda. Te var sagrozīt faktus, pateikt klajus melus, kaut ko vispār nepateikt. Tas ir tas pats, ko dara mūsdienu Krievija. Tehnoloģijas nemainās.” Svarīgi demonstrēt Latvijas neatkarības ienaidnieka uzskatus, parādīt viņa motivāciju.

Bermontiādes laika paziņojumos, grāmatas galvenais varonis te apgalvo, ka nemaz negrasoties apstrīdēt tautu tiesības pašnoteikties, tikai vēloties “nodrošināt aizmuguri” savai armijai cīņā pret lieliniekiem, te atkal, ārpus oficiāliem uzsaukumiem, vaļsirdīgi klāsta, ka bermontiešu mērķis bijis kļūt par vienīgo noteicošo militāro spēku “Baltijas novadā” un cīnīties par “vareno Krievzemi”. Citāts par Bermonta ierašanos Jelgavā 1919. gada 12. jūnijā: “Mēs – virsnieki un karavīri – šeit Latvijā jutāmies kā savā dzimtajā zemē, jo katrs no mums paredzēja, ka šīs mazās jaunizveidotās “valstis”, tiks pievienotas dižajai Krievzemei.” Bermontā izraisa sašutumu tas, ka latviešu un igauņi viņa karotājus uzskata par apspiedējiem. Viņš draud sodīt nepateicīgos “latviešu dumpiniekus”, ja tie nesatvers viņa “brālīgo roku”. Nav Latvijas armijas – ir “latviešu bandas” un “latviešu un igauņu karapūļi”, bet Latvijas pagaidu valdība ir “tā saucamā”.

Īpašus “kņaza Avalova” atmaskojumus izpelnās Lielbritānija. Tā, kā zināms, Latvijai sniedza lielu atbalstu bermontiādes laikā. Bet Bermonts prāto: “Anglijas mērķis ir sadalīt Krieviju savu komerciālo un militāro mērķu īstenošanai.” Nomainiet Angliju ar Krievijas medijos absolūtā ļaunuma statusu ieguvušo ASV Valsts departamentu jeb “gosdepu”, un šī frāze iegūs pavisam aktuālu skanējumu. Kļūst skaidrs, ka pasaulē maz kas mainījies, kad izlasa Bermonta 1919. gada 14. oktobra uzsaukumu “latviešu tautai”. Bermonts ir sašutis, ka Latvijas armija no Daugavas labā krasta uzdrošinās apšaudīt bermontiešu pozīcijas Torņakalnā: “Mani lielgabali klusē, bet tajā pašā laikā Tavu lielgabalu lādiņi krīt uz mierīgo Torņakalna pilsētu. Tur cieš nevis mani karavīri, kuri māk izvairīties no nodevīgajām lodēm, bet gan mierīgie iedzīvotāji – Tavi brāļi un māsas. Vai tiešām Tu esi tik mežonīga, ka līdz Tavām ausīm nenonāk nelaimīgo sieviešu un bērnu šausmu kliedzieni?” Un vai domājat, ka Bermonts pirmais uzbruka Rīgai? Nekā nebija – karu esot provocējuši un sākuši latvieši. Vai tā nav mūslaiku Krievijas retorika Ukrainas virzienā? “Kad to tulkoju, neviens par tādu hibrīdkaru vēl nerunāja, bet zināmas paralēles tur var vilkt,” tagad atzīst Ciganovs. Ja cilvēks nav pazīstams ar Latvijas neatkarības kara notikumiem, “Cīņā pret boļševismu” var tiešām sajaukt galvu. Tāpat kā mūslaiku propaganda. Tāpēc ir tik lietderīgi zināt un domāt līdzi.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. jo arī pie mūsu tagadējām grūtībām ir vainīga tikai un vienīgi krievija, gadsimtiem laupīta slepkavota mūsu zeme.
  Atceros pēckara vēl nep…irsto Latviju. Šveice. kas mums tagad neļauj plaukt, bijušie komunisti un tikai tie, jo tādu izcilu parazīt dzīvi kā psrs nekur citur tiem neatrast. Redzat taču, kuru biznesu sāk, visur čiks un līdz ar to čiks arī mums.
  Vai slinkums un stulbums var izmirt dabīgā nāvē…….šo eksperimentu tagad vērojam

 2. cars Latviju nepalaistu, to redzam, jo vērojam jaunā nerona izdarības krievijā.
  Grūti, bet vismaz ar to bedri kopā neesam, Latvijas vīri nav krituši velti.

 3. Bermontā izraisa sašutumu tas, ka latviešu un igauņi viņa karotājus uzskata par apspiedējiem. Viņš draud sodīt nepateicīgos “latviešu dumpiniekus”, ja tie nesatvers viņa “brālīgo roku”. Nav Latvijas armijas – ir “latviešu bandas” un “latviešu un igauņu karapūļi”, bet Latvijas pagaidu valdība ir “tā saucamā”.
  _________________
  šis protams sasaucas ar mūsdienām.
  bet par Lielbriāniju – nekā revolucionāra te neredzu. Ar anglosakšu zemēm mums sakrīt intereses. Ko tur tādu revolucionāri jaunu autors ir atradis? vienmēr vēsturieki ir sakritušas intereses.

 4. Ja Bermonts būtu toreiz vinnējis, tad ar to jau mēs būtu iestājušies Eiropas savienībā.

 5. Vēsturisko fonu apguvušie neatgādinās sprūdžistiem to iemeslu (-us), kāpēc A.Niedra par “galveno priekšnieku” tika iecelts – un par “latviešu bandām” runāja pēc K.Ulmaņa valdības solījumiem 1919.g.12.aprīlī? Par kādiem tādiem “grēka darbiem” Latvijas valsti starptautiskajā tiesā iesūdzēja vāciešu minoritāte 1920. gados?

 6. <Aldis
  Un pret tika taisīta propaganda 1939. decembrī? Vai ne pret tiem pašiem, pret kuriem 1919.g.?
  Pamatskolas kursu vēsturē ne-apguvušajiem ciganoviešiem u.c., atgādinājumam par vēsturisko fonu:
  " Ar sabiedroto valstu starpniecību tika parakstīts Strazdumuižas pamiers, saskaņā ar kuru Vācijas karaspēkam bija jāpamet Latvija (..)
  Tomēr Rīdigers fon der Golcs vēl aizvien nebija atteicies no saviem mērķiem un 1919.gada rudenī vācu un krievu algotņu karaspēks tika iekļauts …."

 7. Ļoti interesanta lasāmviela, ja lasītājs kaut cik zina vēsturisko fonu. Droši vien šo grāmatu būs interesanti lasīt tiem, kas ir izlasījuši ģen. Pētera Radziņa grāmatu par brīvības cīņām, varbūt arī tiem, kas nekur tālāk par Rīgas Sargu “holivudu” nav tikuši.
  Sprūdem gribu iebilst, ka arī Latvijas valsts 20.-30. gados no bermontiādes taisīja pamatīgu propagandu un PR tā laika manierē. Bermontiešu “briesmu darbi” ir tieši šāds 20. gados tapis pārspīlējums un propagandas rezultāts, lai gan nekādas simpātijas pret šiem kungiem neloloju.

 8. Arī LA komentāru daļu sāk pārņemt garā vājie “īstie letiņi”!

 9. < Rasmusens
  Soziāli maz-domājošais, kas visus (!) slepenajos arhīvos, visus super-slepenos dokumentus izlasījis – tikai vienu, svarīgāko detaļu nav spējis pamanīt. Vajag kalendārā ieskatīties – par 22.jūnijā atzīmējamo Varoņu piemiņas dienu padomāt, – tad arī, iespējams, varēs apjēgt tā naidnieka vārdu, pret kuru tās "morālās kaujasspējas" tika izrādītas pilnībā. Un pirms Latviešu strēlnieku bataljonu 100. gadadienas jubilejas arī uzsaukumu "Pulcējaties zem latviešu karogiem!" vajag pārlasīt, ne tikai slepenajos arhīvos rakties vai avantūristu avaloviešu memuārus tulkot!

 10. Sociāli atstumtais pateica precīzi un kodolīgi!

 11. Sprūdžistu un ciganovoviešu iedvesmoti – ar dziesmu, soļos marš!
  Uz Rietumiem mēs dosimies – arvien, arvien….arvien, arvien…..:
  “Pēdējo 14 gadu laikā Latviju pametuši 238 000 cilvēku, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) apkopotie dati. Kopumā no 2000. līdz 2014.gadam iedzīvotāju skaits valstī sarucis par 16%.” BNS, 4.03.2015.

  • Atļaujiet Jums pašam pajautāt – kas esat Jūs, cienītais? Laikam jau interneta trollis? Izskatās, ka Jūsu komentārs ir pārmetums mūsdienu LV valdībām par nespēju nodrošināt valstī pietiekamu augstu dzīves līmeni, taču atļaušos pajautāt – cik augstu? Katram ir sava mēraukla, kas vienam ir par maz, citam par daudz, es, piemēram dzīvoju un esmu apmierināts, arī mani bērni dzīvo šeit pat LV un nekur, vismaz pagaidām, braukt netaisās, jo saprot, ka visur ir jāstrādā, bet svešumā ir jāstrādā divtik un ja tik pat daudz strādā šeit, tad viss ir OK un dzīvot var tīri ciešami, arī bonusi nāk klāt, piemēram, ka savā zemē esi kungs, bet svešā – kalps, pie tam vienmēr. Bet kas attiecas uz braukšanu prom (emigrāciju), tad atklāšu Jums nezināmu patiesību, proti, cilvēki to ir darījuši vienmēr, arī PSRS laikos, paskatieties cik latviešu dzīvo visā pijušajā padomijā, svarīgi, lai tas netiktu darīts varmācīgi piespiedu kārtā. Ciest nevaru šitādus ņuņņas!

   • Nagla, paldies par komentāru.

    sāksim ar to, ka no psrs nedrīkstēja izbraukt. nelaida ārā. cilvēki varēja tikai sapņot kā tikt.
    un man arī izraisa neslēptu izbrīnu, ka Latviju salidzina ar piem. vāciju. Rietumeiropas zemes ir attīstījušās gadu simtiem brīvi bez krievu jūga. Kā var vispār salīdzināt algas šajās zemēs.

    Bet tas, ka pieļaujam darbaspēka aizplūšanu un neliekam tam šk”eršļus, šķiet gan nepareizi. Es uzskatu, ka no ES ir jāstājas ārā. Lai gan – liela daļa tautas jau ir zaudēta. ES apēd mūsu tautu un ir kaitīga no latviešu tautas saglabāšanās viedokļa.

 12. sociāli atstumtais Atbildēt

  paga , paga – jāņem jau vērā ,, īpatnējais svars ,, ! kāds bija morālais cīņasspars latviešiem 1919. gadā un 1939. visi krievu izlūkziņojumi bija pilni ar – sevišķi augstas morālās kaujasspējas LR armijā ( līdzīgi kā Somijā ) , tāpat arī Kurzemes katlā , kur vācieši teica , ka viņi ir labākie pasaules karavīri , bet latvieši – latvieši ir c ī n ī t ā j ī ! ! ! , kas arī izpaudās mežabrāļu stāvēšanā līdz pēdējam vīram ! un sievai !
  kas ir tagad ? cik ir nesavtīgu , pašaizliedzīgu cīnītāju ? savtīgi , gļēvi lupatas ! kas tad sanāk ? padomju okupācijas varas selekcija ir daudz ko bīstamu sastrādājusi . latviešu / krievu un citu minoritāšu laulības u.c. ,, pasākumi ,, ir mērķtiecīgi apstrādājusi mūsu genofondu + šodien tā ,, naudas vara ,,
  bet viss vēl nav zaudēts ! Latvieti mosties ! Finka pareģojums nav atceļams ! latviešus nevar ne iekarot , ne paturēt ! tā ir vēsture !

  • Kurzemes katlu, kā jēdzienu izmantoja abas okupētājvalstis… Latviešu un tie, kuri tur cīnījās to dēvē par Kurzemes cietoksni…

 13. Nav Latvijas armijas – ir “latviešu bandas” un “latviešu un igauņu karapūļi”, bet Latvijas pagaidu valdība ir “tā saucamā”. Nomaini vārdus latvieši, igauņi ar ukraiņi un lasi tālāk jau šodienas Ukrainas notikumus… Nekas nav tā atkārtojies kā doma LĀČA impērijā…

 14. Vilksim paralēles jebšu gaidīsim vēl līdz 4.maija 50.gadadienai? Process turpinās:
  “Latvijas iedzīvotāju skaits tikai ceturtdaļgadsimta laikā ir samazinājies par 700 tūkstošiem cilvēku. Tikai ceturtdaļgadsimta laikā. Tāds iedzīvotāju skaita kritums bez kaut kādas karadarbības vai epidēmijām ir visai neierasta lieta.” LU profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis, demogrāfs Pēteris Zvidriņš (NRA, 26.06.2014.)

  • pārsteidzošas liekas Latvijas iedzīvotāju sastāva izmaiņas pāckara laikā,kad no 196 913 krievvalodīgajiem iedzīvotājiem 1935.gadā mistiskā kārtā to skaits 1989.gadā jau bija sasniedzis 1 117 318.Nez kas tas tāds par “demogrāfisko sprādzienu”tieši krievvalodīgo vidē?Par to gan mūsu visu zinošais/ā Edge nemaz nesatraucas.

   • “Eiropas Savienības (ES) robežu aģentūra ir nobažījusies, ka šogad miljons bēgļu no Lībijas varētu mēģināt nokļūt ES.” LETA, 6.03.2015.
    =================================================================
    Globalizācijas nav šodien sākusies – tikai tās sekas Latvijā vēl nav tik daudz problēmu radījušas, cik tās rodas tur, kur jāsadzīvo eiropiešiem ar pieaugošo āfrikāņu, aziātu u.c. eksostisku zemju pārstājiem. Par mierīgo sadzīvošanu latviešus tagad apskaudīs pat ukraiņi……

    • Nu ko vari muldēt?
     Ja pie visa krieviskā esi pieradis un pats jau tāds esi, tad tā arī saki.
     Gan jau ar tiem dažiem āfrikāņiem tiksim skaidrībā bez tavas purpināšanas.
     AIZVERIES BEIDZOT !!!

  • pec latvijs neatkarības atjaunošānās ,izbrauca daudz padomju karavirus,ofcerus un ,kopā ar ģimenem,! daudz emigrēja uz izrailu,eiropu ,ameriku…vairakums tie nav latvieši….

Draugiem Facebook Twitter Google+