Uncategorized

Liellopu un putnu gaļu gaida eksporta cenas kritums 0


Foto – Shutterstock
Foto – Shutterstock
Foto – Shutterstock

Tirdzniecības līgumi, ko Latvija jau noslēgusi un vēļ grasās noslēgt ar vairākām pasaules valstīm, nozīmēs pieprasījuma un attiecīgi – eksporta cenas pieaugumu vietējai piena produkcijai, tikmēr liellopu un putnu gaļas gaļas sektorā gaidāms pamatīgs cenu kritums.

Līdz ar to pamatīgas problēmas var rasties lauksaimniekiem, kuri piena krīzes iespaidā pērn un arī šogad paguva pārorientēt saimniekošanu no piena uz gaļas liellopiem.

Patlaban Eiropas Savienība (ES) noslēgusi sadarbības līgumu ar Kanādu (CETA), Vjetnamu, savukārt sarunu procesā ir līgums ar ASV, Taizemi, Filipīnām, Indonēziju. Kā atzīst biedrības “Zemnieku saeima” valdes locekle un kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” priekšsēdētāja Edīte Strazdiņa, jaunākās vēsmas Briselē vēsta, ka saistībā ar Kanādas un ASV līgumiem, tiek prognozēts papildus pieprasījums piena pārstrādes produktiem un cūkgaļai. Tas nozīmē cenu kāpumu attiecīgajai produkcijai. Tomēr nepatikšanas gaidāmas citā nozīmīgā jomā – ES eksperti akcentē, ka ievērojams cenu samazinājums būs liellopu gaļas sektorā, tāpat risks ir arī putnu un aitu gaļai, augļiem un rapša sēklām.

“Kas attiecas uz situāciju Latvijā, diezgan smaga ietekme tiek paredzēta gaļas liellopu audzētājiem, savukārt piena lopkopībā ir pienācis laiks uzelpot. Ar nosacījumu, ja piens kā izejviela netiek eksportēts, bet uz vietas tiek radīts produkts ar pievienoto vērtību,” norāda Strazdiņa.

Piedaloties Briselē nupat notikušajā lauksaimnieku “jumta” organizācijas “Copa-Cogeca” sēdē, Strazdiņai bijusi saruna ar Lietuvas kolēģi, kuru gaidāmās tendences iedzinušas teju izmisumā. Noklausoties ekspertu kopsavilkumu par turpmāko situāciju lauksaimniecībā, un zinot, ka daudzi zemnieki piena krīzes laikā pārorientējās uz liellopu audzēšanu, Lietuvas zemnieku pārstāvis cēlies kājās un lūdzis Eiropas Komisijas delegātam uzrakstīt oficiālu vēstuli zemniekiem Lietuvā ar ziņojumu: “Atvainojiet, tā nu ir sanācis, ka jums nav nākotnes, nav izdzīvošanas iespējas.””

Tāpat darba grupā tika diskutēts par “Brexit” ietekmi uz pārējām ES valstīm. Jau šobrīd ir skaidrs, ka vismaz par 6% samazināsies ES kopējais budžets, un primāri tiks samazināti atbalsta maksājumi, kas neizbēgami skars arī Latviju.

Biedrība “Zemnieku saeima” dibināta 1999.gadā, tā apvieno 900 saimniecības. Biedri kopā apsaimnieko  vairāk kā 500 000 hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes (augkopība 54%, piena lopkopība 38%, citas nozares 8%) un savās saimniecībās nodrošina darbu vairāk kā 4000 darbiniekiem.

LA.lv